Dveře v interiéru by měly ladit s podlahou. Nejsnadnější je zvolit neutrální barvu, která dobře splyne s celkem. Kromě tradičních odstínů bílé a dlouhodobě oblíbených dřevodekorů to mohou být i módní odstíny šedé nebo černé barvy.
Bílá jistota
Světlé dveře v různých odstínech bílé barvy se dají použít téměř všude. Víc než přímá bílá, která působí efektně například v kombinaci se dřevem nebo černou barvou, se v interiérech více využívají její teplejší odstíny, jež působí neutrálně. Elegantní jsou zejména krémové tóny, pro které se používají různá označení, jako je například ivory nebo slonová kost. Odstín bílé barvy je třeba volit také podle toho, jak jsou nasvětlené místnosti, a vybranému tónu následně přizpůsobit i barevnost stěn. Když je v místnosti dostatek denního světla, je lépe u dveří i u stěn zvolit tlumený odstín, aby celek nepůsobil příliš přesvětleně. Dveře v bílých odstínech mohou mít různé povrchy. Kromě luxusnějšího lakovaného povrchu se oblibě těší velice odolné laminátové provedení, k dispozici je i levnější fóliované. Pokud se rozhodnete pro bílé dveře, máte jistotu, že se budou hodit ke všem typům podlah.
K čistě bílým dveřím se na stěnách více hodí takzvaná lomená bílá, která je jen lehounce tónovaná odstínem jiné barvy.
Foto: archiv redakce
Hřejivá optika
Pokud patříte mezi ty, kteří se rádi obklopují přírodními materiály nebo si pořizují alespoň jejich napodobeniny, pak jsou pro vás dveře s dekorem dřeva správnou volbou. Vybírat můžete mezi dveřmi z masivu, s dýhovaným povrchem nebo laminátovými či levnějšími fóliovanými typy s dekory imitujícími různé druhy dřeva. Obdivovatelé masivu se patrně rozhodnou pro originál. Dřevěné dveře sice vyžadují větší údržbu, jejich krása však lety neuvadne. Jestliže jsou vyrobené z dostatečně vyschlého dřeva, jsou velmi stabilní a odolné. Další možnost představují dýhované dveře, jejichž povrch může být stejně jako u celodřevěných typů hladký a lesklý i jemně strukturovaný a matný. Levnější alternativu představují dveře z HPL nebo CPL laminátu, který je praktický a velice odolný. Protože výrobci dokážou dokonale napodobit barvu, vzor i strukturu dřeva, působí laminátové imitace velmi věrohodně.
Na zhotovení interiérových dveří se používá střednětlaký laminát CPL o tloušťce 0,2 mm, který je odolný a snadno se udržuje.
Foto: archiv redakce
Šedočerný trend
Když se před několika roky začala v interiérech zabydlovat černá a šedá barva, mnoho lidí nevěřilo, že tato módní tendence dlouho vydrží. Přesto tyto barvy, pocitově vnímané spíš jako smutné a fádní, získaly v oblasti bytového zařízení poměrně brzy značnou oblibu. Zájmu se začaly těšit šedé a černé solitérní kusy nábytku, ale například i celé kuchyňské sestavy. Prosazování těchto barev nahrál také módní industriální styl, který se o ně do značné míry opírá. Černošedý trend se nevyhnul ani dveřím. Ukázalo se, že takové modely dokážou interiér posunout do zajímavější a nevšední podoby. Jako u každého výrazného prvku je však i u dveří v tmavých odstínech dobré vědět, že na sebe upoutávají větší pozornost. Ti, kdo je zvolí, však mohou počítat s tím, že se budou stejně jako bílé typy dobře kombinovat se všemi barvami i materiály. V současnosti u černé a šedé v interiéru platí, že jim na větších plochách víc než lesk sluší matné provedení.
Originální styl do interiéru vnesou transparentní skleněné dveře s černou konstrukcí nebo několika tmavými dekorativními prvky.
Foto: archiv redakce