Módním trendům se neubrání ani podlahové krytiny. Naštěstí v jejich případě nejde o žádné nefunkční výstřelky, ale o stále se zdokonalující designy a užitné vlastnosti materiálů, používaných k výrobě podlah.
JAK SE MĚNÍ BARVY A POVRCHY DŘEVA
V preferenci barev byly před 10 lety populární červené dekory jako je třešeň, jatoba, merbau. Červenou vystřídal tmavě hnědý dekor ořechu a teď se na výsluní hřeje dub v přírodní barvě či v oblíbených bělených a šedých dekorech. Před 20 lety byly nejprodávanější lakované povrchy, protože se lidé obávali olejovaných povrchů, a to zejména s ohledem na jejich údržbu.
Až teprve se vzrůstající potřebou ekologického bydlení, vzrostla obliba povrchů ošetřených přírodním olejem. S lakem a olejem souvisí i lesk a mat podlah. Oblíbený saténový lak nyní střídá olejovaný povrch s matným vzhledem, evokující přirozenost dřeva. Také ostatní povrchové úpravy se stále vyvíjejí. Výrobci dále vymysleli například kartáčovaný povrch, při němž se odstraňují měkká vlákna dřeva, což zvýrazní jeho kresbu. Dřevo se také ručně škrábe, a tím se zvýrazní a dokreslí jeho přirozená krása. Tento trend právě střídá návrat k dekorům v klidnějším pojetí s menším množstvím suků a více sjednocenou barevností.
LAMINÁT S DŘEVĚNOU TVÁŘÍ
Trendy u dřevěných krytin jdou ruku v ruce s trendy u laminátových podlah, protože lamináty mají dřevo napodobovat. Současné moderní laminátové krytiny se prodávají především v jednolamelovém provedení. Dřívější kluzké hladké povrchy výrobci nahradili dekory s „V“ drážkami, jež evokují vzhled skutečných prken.
Efekt umocňuje takzvané gravírování, které napodobuje techniku kartáčování dřeva. Nejnovějším trendem je takzvaná synchronní struktura dokonale kopírující kresbu dřeva. Už se také dávno nemusíte obávat toho, že laminátová podlaha je hlučná, málo odolná vůči nárazům a vlhkosti. Vývoj materiálů dospěl k takové kvalitě lamel, že je nepoškodí pád hrnce ani vylitá voda. Standardem jsou laminátové podlahy se zámkovými spoji. Používá se nosných HDF desek se sníženou nasákavostí, s impregnací zámků proti vlhkosti a dalšími uživatelskými vylepšeními, které nevidíte, ale oceníte při každodenní provozu ve vaší domácnosti. Vyvíjejí se i ceny, které se z dřívějších cca 1 000 Kč sunou cca na 400 Kč za m2.
OD VINYLU K ELASTICKÉ PODLAZE
Na všechno se dnes hledí optikou ekologie a pod tímto drobnohledem se ocitl i vinyl. Vztahují se na něj přísné hygienické normy, jež určují například povolené množství ftalátů. To vedlo renomované výrobce k tomu, že ftaláty nahradili jinými typy neškodných plastifikátorů a vyvinuli tak alternativy k vinylovým podlahám, které mají vzhled vinylových dílců, ale jejich hlavními složkami jsou ricinový olej a sádra. Jsou to suroviny čistě přírodního původu, tedy ekologické a obnovitelné.
Nenajdete v nich PVC ani plastifikátory a na rozdíl od vinylových podlah mají nulové emise. Jsou vynikající i po uživatelské stránce, neboť mají nenasákavý povrch, na kterém neulpívají nečistoty, a na běžnou údržbu stačí čistá voda bez saponátu. Tuto novinku bez oficiálního názvu zatím najdete na trhu pod označením ekologické elastické podlahy. Nabízejí se na trhu přibližně čtyři roky, a to v provedení v rolích, v dílcích k lepení i různé typy konstrukcí se zámkovým spojem. Dají se pořídit cca za 800 Kč za m2.