Nedostatek prostoru v koupelně dokáže potrápit. Ani skromný prostor však nebrání tomu, abyste v koupelně měli všechno, co potřebujete, a ještě to provedli stylově. Pokud nevíte jak na to, máme pro vás šest praktických tipů!
Rada č. 1: Začněte vhodnými dveřmi
Důležitým faktorem ovlivňující prostor v malé koupelně může být samotná brána do ní, tedy dveře. Využitím stavebního pouzdra pro zasouvací dveře můžete oproti těm otočným ušetřit nemalý prostor navíc. „Stavební pouzdro je stavební prvek, plechová kapsa, do které dveře zajíždí. Dveřní křídlo tak v prostoru nezabírá místo, protože se schová do stěny. Klasická otočná dveřní křídla zabírají v otevřeném stavu podlahovou plochu přibližně 0,6 m2,“ popisuje Tomáš Pilský, manažer pro inovace společnosti VEKRA, největšího českého výrobce oken a dveří. Taková plocha sice není velká, ale v opravdu malé koupelně může pohyb hodně usnadnit. Navíc se snižuje riziko úrazů, ke kterým by s dveřmi otevřenými do místnosti mohlo dojít. Pokud se rozhodnete otočné dveře vyměnit za posuvné, počítejte však s většími stavebními úpravami. Pro pouzdro zabudované do stěny je totiž potřeba dvojnásobně široký otvor oproti těm klasickým otočným.
Více na www.vekra.cz
Foto: Vekra
Rada č. 2: Prostor hledejte ve zdi
Jistou úsporu místa zajišťují v menších koupelnách také vestavné galerky, které splývají se stěnou a veškerý úložný prostor je tak schován ve zdi. I na tuto variantu je však třeba koupelnu včas připravit. „Výhodou vestavných galerek je jejich minimální zabírání prostoru koupelny. Nad zeď totiž vystupuje pouze několikamilimetrový dřevěný rámeček. Ten je kromě základní varianty v bílém lesku také možné zvolit v jakémkoliv odstínu lakování dle vzorníku barev RAL nebo NCS,“ uvádí Ing. Petr Blažek, ředitel společnosti Dřevojas, tradičního českého výrobce koupelnového nábytku. Oboustranná zrcadlová dvířka galerky GRID lze pohodlně otevřít za pomoci nerezových úchytek, díky kterým zůstane zrcadlová plocha vždy bez otisků prstů. Ihned po otevření automatické čidlo rozzáří LED diodové osvětlení, jehož výkon se liší v závislosti na velikosti galerky. Součástí jsou pak i praktické elektrické zásuvky s přívodem 230 V, díky kterým taktéž uspoříte kousek drahocenného místa.
Foto: Dřevojas
Rada č. 3: Vyberte úsporný nábytek
Velikost volného místa v koupelně z velké části ovlivňuje zvolený nábytek. Jestliže bojujeme s prostorem, je dobré volit nejen užší nábytek, ale i takový, který má menší hloubku. Ten se vejde například i do velmi omezených prostor toalet, a přitom umožní skrýt potřebné drobnosti. „Pro tyto případy nabízíme řadu koupelnového nábytku Door s rozměrově malou, ale přitom velice praktickou skříňkou s umyvadlem s příznačným názvem Mini, které se společně pyšní celkovou hloubkou nepřesahující 38 cm a šířkou 50, 55 nebo 60 cm,“ říká Ing. Petr Blažek z Dřevojasu. Skřínky Door lze pořídit jak ve variantě, která má pouze jedna dvířka, tak i se dvěma dvířky, které při otvírání zabírají zas o kousek místa méně. Uvnitř se pak nachází variabilní polička, kterou lze kdykoliv přendat tak, aby se dovnitř vešly i větší předměty. „Pokud však preferujete raději skříňky se zásuvkami, vyrábíme také úsporný koupelnový nábytek řady Go se dvěma zásuvkami a Solo s jednou zásuvkou a charakteristickým čílkem pod umyvadlem,“ dodává Petr Blažek.
Foto: Dřevojas
TIP: Miniaturní a ještě atypický
Je-li vaše koupelna nejen malá, ale i trochu atypická, pomoci mohou desky pod umyvadlo. „Desky jsou vyráběny na míru. Pokud tedy máte v koupelně například niku, nábytek jí můžete perfektně přizpůsobit. A aby byl i malý prostor využit na maximum, lze k nim navíc přidat také doplňkové skříňky s odkládací plochou,“ radí Ing. Petr Blažek z Dřevojasu, a dodává: „Umyvadlové desky jsou vyráběny z HPL laminátu, který zaručuje vyšší odolnost vůči vodě a vysoké koupelnové vlhkosti. K dispozici jsou jak ve stále velmi oblíbené bílé barvě, tak i v různých dekorech dřeva, které jsou od originálu téměř k nerozeznání.“
Více na www.drevojas.cz
Foto: Dřevojas
Rada č. 4: Zvolte radiátor do prostoru
Pokud v malé koupelně nenacházíte na stěnách dostatek místa pro umístění koupelnového radiátoru, nezoufejte. Některé moderní modely umožňují umístění kolmo ke zdi! Tím nejenže ušetříte drahocenný prostor, ale navíc v místnosti vytvoříte optický předěl. „Radiátorem můžete oddělit například umyvadlo od vany či od klozetu. A nejde pouze o vizuálně efektivní řešení, ale i praktické – ručníky i osušky budete mít po ruce z obou stran,“ radí Ing. Miroslav Váša, vedoucí prodeje designových radiátorů Zehnder, a doplňuje: „Umístění do prostoru umožňují například elegantní radiátory řady Zehnder Subway, asymetrická řada Zehnder Yucca Asym se snadným zavěšením ručníků ze strany a nadčasová řada s pravoúhlým rámem i trubkami čtvercového průřezu Zehnder Quaro.“
Více na www.zehnder.cz.
Foto: Zehnder
Rada č. 5: Pomohou světlé barvy!
V miniaturní koupelně vám pomohou i optické triky - stačí si u vybavení pohrát s barevnými odstíny! Zatímco tmavé nebo příliš výrazné barvy prostoru ubírají na lehkosti, světlé barvy v lesklém provedení dovedou i tu nejmenší koupelnu opticky a pocitově zvětšit a příjemně provzdušnit. „Ideální volbou nábytkových povrchů a dekorů do malých prostorů jsou například dvířka s akrylátovým povrchem T.acrylic, která kromě vysokého stupně lesku a designového vzhledu zaujmou také praktickými vlastnostmi, jako je vysoká odolnost vůči teplu a vlhku. To je právě v koupelně velmi vítaným benefitem, stejně jako možnost opravy poškozeného lesku,“ popisuje Martin Dusík, obchodní ředitel společnosti Trachea, největšího českého výrobce nábytkových dvířek.
Více na www.trachea.cz
Rada č. 6: Pro vyšší bezpečnost!
V koupelně, a zejména v té malé, je třeba klást důraz také na bezpečnost. Dle platné technické normy stačí koupelnu vybavit přístroji se standardním krytím IP 20, používaném běžně v interiérovém prostředí. Nicméně zvýšit bezpečí v malé koupelně můžete použitím vypínačů a zásuvek se zvýšením krytím IP 44. „Takové přístroje domovní elektroinstalace jsou vybavené vnitřním gumovým lemem těsně obepínajícím tělo vnitřního přístroje i okolní součásti, který zamezuje průniku vody do přístroje. Zásuvky pak bývají z čelní strany vybaveny průsvitným víčkem na pružině. Takto vybavenou elektroinstalací je například naše řada vypínačů a zásuvek ELEGANT AQUA,“ objasňuje Ing. Martina Obadalová, vedoucí marketingu společnosti OBZOR Zlín, českého výrobce domovní elektroinstalace v osobitém designu. Ve specifickém prostoru koupelny je také nutné respektovat zvláštní bezpečnostní opatření, která udává technická norma – jedná se zejména o dostatečnou vzdálenost umístění elektrických přístrojů od vodních zdrojů.
Více na www.obzor.cz
Foto: Obzor