S nadsázkou by se dalo říci, že umělé osvětlení od setmění až do rozednění přebírá funkci slunce. Každé světlo rozvíjí jinou atmosféru, čímž nepřímo ovlivňuje také naše zdraví a psychiku. Vyvážený poměr mezi kontrastem, barvou a jasem světla rozhoduje o tom, jak se v místnosti budeme cítit.
Lampy
Stolní a podlahové lampy dodávají místnosti hloubku a naplňují ji hřejivým světlem, jehož odstín může ovlivnit i tvar a barva stínidla. Nejčastěji je dělíme na náladové a čtecí a často slouží i jako výrazný dekorativní solitér. Světelné podmínky podle individuálního přání umožní stmívatelné lampy.
Foto: archiv redakce
Plánování
Máte-li možnost naplánovat elektroinstalaci už při výstavbě či rekonstrukci, je to značka ideál, pokud ne, bude plánování výzvou, která ale není nezvládnutelná. Důležité je najít si čas projít jednotlivé místnosti a uvědomit si, k jakým činnostem budete danou místnost používat a jaké jsou vaše nároky na funkci světla a požadovanou atmosféru.
1. Základní pravidlo
Ideální světelné atmosféry dosáhnete promyšlenou kombinací základního, pracovního a akcentního nebo ambientního osvětlení.
2. Intenzita osvětlení
Zatímco nepřímé osvětlení vhodné do obýváků a ložnic vytváří měkké příjemné světlo, k psaní, čtení a vaření je nutné cílené, soustředěné světlo bez stínů, čímž zamezíme únavě očí.
3. Počet svítidel
Samozřejmě závisí na velikosti místnosti, ale značný vliv na výběr typů a počtu svítidel mohou mít i barvy stěn a nábytku. Jsou-li světlé, prostor automaticky prosvětlují, zatímco tmavší tóny mohou vyžadovat další světlo.
4. Množství světla – 100 lm/m2
Udává ho hodnota lumen (lm) – měrná jednotka pro světelný tok. Centrální osvětlení vyžaduje přibližně 800 lm, bodová svítidla 400 lm a náladové osvětlení 130 až 240 lm. Kolik lumenů žárovka vyzařuje, zjistíte na obalu nebo v technických údajích každého svítidla.
5. Teplota barvy světla
Udává se v kelvinech (K) a závisí na typu světleného zdroje. Platí, že čím více kelvinů, tím je světlo bělejší až modré. Pro jednodušší výběr výrobci žárovek často uvádějí kromě daného čísla také slovní označení (např. Warm White pro 3 000 K, Cool White pro 3 800 až 4 000 K nebo -Natural při 5 400 až 6 500 K).
6. Hrátky se světlem
Nepřímým nasvícením například stropu docílíte toho, že místnost bude vypadat větší. Pomocí světel můžete rozehrát stínovou hru, tzn. přitáhnout pozornost k oblíbenému zákoutí či obrazu.
Foto: archiv redakce
Závěsná a stropní svítidla
Často jsou prvním svítidlem, které řešíme. V místnostech s vysokými stropy mohou kromě své primární funkce odvádět pozornost právě od výšky místnosti a opticky ji snížit. Umístěná nad jídelním stolem by měla osvětlovat celou plochu stolu tak, aby nepřekážela a zdroj světla neoslňoval.
Foto: archiv redakce
Bc. Filip Janoušek
specialista na osvětlení, AULIX lighting
Proč zvolit do interiéru
reflektorová svítidla?
S použitím reflektorových (spotových) svítidel se setkáváme v podstatě v každém prostoru – obýváku, kuchyni, ložnici i chodbě. Jsou minimalistická, proto se hodí do každého interiéru. Jejich hlavní výhodou je možnost nasměrovat světlo přesně tam, kam potřebujete (část interiéru, obraz…), případně lze zvolit úhel záření. Oblíbená jsou spotová svítidla, která se umisťují do kolejnic (lišt), ve kterých je lze rozmístit podle potřeby v daném prostoru. Snadno tak vyřešíte i problém s vývodem proudu v jiném místě, než kde je zapotřebí umístit světlo. Spotové svítidlo umí zajistit i plošné osvětlení, stačí vybrat správný typ. Více informací na www.aulix.cz
Foto: archiv redakce
Nástěnná svítidla
Nejčastěji směřují ke stropu nebo k podlaze, případně vyzařují světlo oběma směry, ale mohou mít podobu nástěnných lamp s otočnými klouby i prodlouženými rameny. Poskytují nepřímé osvětlení nejčastěji v podobě jemného rozptýleného světla a často zajišťují bezpečnou orientaci v interiéru.
Foto: archiv redakce
Chytré osvětlení
Inteligentní osvětlení nejen zjednoduší každodenní život, ale nabídne i netušené možnosti, jak se světlem pracovat. Navíc pokud už chytrou domácnost využíváte, není problém světla integrovat do stávajících ovládacích prvků.
Vlastimil Beránek
marketing, EGLO CZ+SK
Co umožňuje koncept inteligentního osvětlení Eglo Connect, který máte v nabídce?
Systém chytrého osvětlení connect.Z vám usnadní každodenní užívání domácnosti a přispěje i k úspoře energií, což je aktuálně velmi žhavé téma. Atmosféru svého domova můžete do značné míry vytvářet vhodně zvoleným osvětlením. Systém connect.Z vám umožní přizpůsobit osvětlení domova konkrétním potřebám v daný moment. Na výběr máte přes 16 milionů barev a 50 000 odstínů bílé. Neděste se těchto závratných čísel, v reálu budete jednoduše ovládat světlo prostřednictvím přehledné aplikace v mobilu nebo dálkovým ovládáním. Samozřejmostí je také nastavení intenzity osvětlení nebo funkce stmívání. Svá oblíbená nastavení si uložíte do Oblíbených, kdykoliv je tak spustíte jedním kliknutím. Dalšími praktickými funkcemi jsou například světelný budík – určitě je příjemnější probuzení postupně se měnícím světlem než rázné zazvonění budíku. Praktickou a hojně využívanou funkcí je simulace přítomnosti doma. Buď si před odjezdem na dovolenou nastavíte osvětlení, nebo jej můžete i ovládat na dálku prostřednictvím mobilní aplikace. Systém domácího osvětlení connect.Zigbee je také plně kompatibilní s hlasovým ovládáním Alexa (Echo) a Google Nest. Svítidla samozřejmě můžete sdružovat a ovládat všechna najednou nebo dle jednotlivých místností.
Tento systém chytrého osvětlení si můžete pořídit v podobě nových designových svítidel, ale pokud stávající nechcete měnit, stačí si do nich pořídit chytré žárovky connect. Více informací na www.eglo.cz