Svítidla doma potřebujeme k tomu, abychom dobře viděli, ale zároveň s jejich pomocí dokážeme v interiéru vytvářet nejrůznější nálady.
Foto: archiv redakce
stolní lampy
Stolní lampy se dělí na pracovní, které nám pomáhají vidět na pracovní stůl a je u nich důležité, aby dodávaly kvalitní světlo a šly směrově nastavovat. Druhou kategorii tvoří lampičky, jež trůní na nočních stolcích či na komodách a jejich úkolem je ve dne i v noci ozdobit interiér.
Foto: archiv redakce
ZÁVĚSNÉ LUSTRY
Lustr by měl být takovou hezkou tečkou za vybavením interiéru. Na trhu najdete rozmanitý výběr, jen je potřeba pořídit ten pravý, který se bude dobře hodit ke stylu vašeho bydlení. Také je zásadní najít ideální místo, kde vynikne a bude pro byt dostatečným zdrojem světla.
Foto: archiv redakce
STOJACÍ LAMPY
Každý koutek svého bytu dokážete zútulnit pomocí stojací lampy. Příjemné zákoutí vytvoří spolu s pohodlným křeslem, kde bude sloužit nejspíš jako čtecí lampa. Vhodným místem, kam ji postavit, je i prostor vedle sedací soupravy, kde plní funkci spíše dekorativní.
Foto: archiv redakce
NÁSTĚNNÁ SVÍTIDLA
Jak již název říká, nástěnné osvětlení lze instalovat na stěnu, ale často také i na čelo postele. Jeho funkcí je buď dodávat orientační či náladové světlo do interiéru, nebo, je-li přimontované v ložnici u postele, stará se o dostatečné osvětlení, které potřebujeme ke čtení.
Vidíme a je nám dobře
K tomu, abychom v interiéru pociťovali světelnou pohodu, je potřeba vybrat vhodná svítidla, ale také je správně umístit a pořídit jim odpovídající žárovky. Shrnuli jsme několik dobrých rad, kterými byste se mohli řídit. Také jsme vybrali to nejhezčí, co podle nás trh nabízí. Tím byste se mohli pro začátek alespoň trošku inspirovat.
Foto: archiv redakce
OSVĚTLENÍ V SOULADU
Při plánování osvětlení v interiéru se pokud možno snažte řídit zásadou, že přirozené světlo, které vniká do místností zvenčí, byste měli využít v maximální možné míře. Také je dobré myslet na to, aby byla všechna okna vybavená efektivním stíněním. Umělé osvětlení dále musí respektovat individuální požadavky jednotlivých místností a jejich funkčních zón. Intenzita osvětlení by neměla být silná ani příliš slabá, jinak budete zbytečně unavovat váš zrak. V neposlední řadě by svítidla měla ladit se stylem zařízení. Rozhodně se ze zdravotního, funkčního i estetického hlediska vyplatí přizvat si k plánování svítidel odborníka, který vám na to připraví projekt.
BUDOUCNOST JE V LEDKÁCH
Hodně lidí se dnes snaží žít úsporně, tedy ekologicky, takže v současné době je nejčastěji používaným světelným zdrojem LED dioda. Vstupní náklady na LED svítidla jsou sice v porovnání s klasickými žárovkami vyšší, ale ve výsledku se to vyplatí. Oproti klasice mají LED žárovky delší životnost a přinášejí až 90% úspory energie. Jde o to, že obyčejná žárovka potřebuje hodně energie na to, aby se vlákno v ní rozžhavilo. Pouhých 8 % spotřebované energie se pak mění na světlo, kdežto LED žárovka dokáže přeměňovat na světlo až 90 % energie. Pro porovnání – k vytvoření světla, které dodá 40wattová klasická žárovka, vám postačí pouze 4wattová LED žárovka.
Zvláštní podmínky osvětlení vyžaduje domácí pracovna. Zde by se intenzita osvětlení měla pohybovat v rozmezí 150 až 500 lx.
Foto: archiv redakce
PRO KRÁSNÝ VZHLED
Kvůli kontrole vizáže je v koupelně kromě centrálního svítidla důležité i doplňkové světlo, které bývá u zrcadla. Doporučuje se vybírat svítidla v podélném tvaru a umístit je po stranách zrcadla nebo nad něj. Abyste se sami sebe nelekali, je dobré vyhnout se bodovým svítidlům s reflektorovými světelnými zdroji, protože v obličeji vytvářejí ostré stíny. Ideálním osvětlením bývají vybavené koupelnové skříňky, takzvané galerky. Tam si renomovaní výrobci dávají záležet, aby světlo dopadající na obličej bylo příjemné a ženám umožňovalo i kvalitní nanesení make-upu. Problém s líčením může také vyřešit kosmetické zrcátko, které má integrované osvětlení.
Jídelní stůl bývá většinou nasvícen lustrem. Abychom viděli na sebe i do talíře, měl by vydávat světlo o intenzitě 200 lx.
Foto: archiv redakce
OHLÍDÁ DĚTSKÝ SPÁNEK
Hodně dětí má problém s usínáním a má i neklidný spánek, protože se v pokojíčku bojí tmy. Spíše než pootevřené dveře pomůže noční orientační světýlko, které dáte večer jednoduše do elektrické zásuvky. Není-li zásuvka v pokojíku dobře přístupná, můžete pořídit dětskou LED lampičku, která se napájí pomocí baterií, a tu postavte na noční stolek.
Také na práci při přípravě pokrmů chceme dobře vidět, a tak si osvětlení kuchyňské pracovní desky vyžádá 500 lx.
PRO NOČNÍ CESTOVATELE
Noční pohyb osob po bytě je běžný, a tak je potřeba zajistit, aby byl pro noční cestovatele bezpečný a pro zbytek rodiny komfortní. Není potřeba v noci všude rozsvěcet, ale stačí instalovat integrovaná svítidla, a to na stěnu do prostoru nízko nad úroveň podlahy. Většinou jde o chodbu a o schodiště. Světelným zdrojem bývají úsporné LED diody.
Osvětlení, které si do interiéru pořizujeme, se dá rozdělit na tři základní kategorie, a to na celkové stropní, dekorativní a doplňkové.
BEZPEČNÁ KOUPELNA
Zvláštní požadavky na osvětlení má koupelna. Svítidla tam určená musejí být voděodolná a speciálně upravená pro mokré zóny. Oproti jiným svítidlům mají vyšší krytí elektrického vybavení. Pro vestavná stropní svítidla je to krytí IP43, přisazená musejí mít krytí IP55 a víc. Při rozmisťování světel je také nutné dodržovat určitou vzdálenost od zdroje vody.