Má se za to, že partneři nebo rodina by se měli aspoň jednou denně sejít u stolu, aby si společně poseděli u jídla a v klidu pohovořili o věcech všedních i důležitých.
PLNOHODNOTNÁ JÍDELNA
Výběr jídelního stolu by se měl zásadně odvíjet od toho, kolik strávníků u něj bude sedávat. Možná byste si k tomu ještě měli připustit myšlenku, zda hostíte i početnější návštěvy, a zvážit, zda by se vám nehodil jídelní stůl s možností rozkládání.
Foto: archiv redakce
Klasickým tvarem je obdélník, který je také prostorově nejvíc přizpůsobivý. Více prostoru si vyžádají stoly čtvercové a kulaté, které mimo jiné vyvolávají pocit svátečnosti. S ohledem na pohodlí a bezpečnost v jídelně je nutné při výběru rozměrů a tvaru stolu vzít v úvahu velikost prostoru, kam má stůl přijít. Sedící by měl mít kolem sebe 60 cm volného prostoru do šířky a 30 cm do hloubky. Uprostřed stolu by měl zůstat alespoň 30 cm široký volný prostor.
NOVODOBÉ LAVICE
Kdo bydlel v paneláku asi tak v období sedmdesátých let, ví, že jídelní lavice trůnila v kuchyních výše zmiňovaných nemovitostí. Vůbec to nebylo nic designově úchvatného, ale tenkrát to svůj účel stoprocentně plnilo, protože se uvnitř rohové lavice nacházel i cenný úložný prostor. Lavice jako taková je praktický kus nábytku, který slouží lidem od nepaměti, a tak se dochoval až do dnešní moderní doby, a to v nejrůznějších podobách.
Foto: archiv redakce
Za klasiku se považuje masivní deska na čtyřech dřevěných nohách. Díky oblibě industriálního stylu bývají často nohy černé kovové či s patinou. Pohodlnější variantou jsou pohodlné čalouněné lavice s opěrákem. Ty se hodí hlavně tam, kde je kuchyň spojená s obývákem.
POSEZENÍ U BARU
Řešení s barem můžeme brát jako alternativu jídelny, a to v situaci, kdy máme malý byt a klasický jídelní stůl se nám do bytu už nevejde. To se pak nabízí varianta s úzkou barovou deskou připevněnou ke zdi, k níž náleží barové stoličky, které mohou být v rámci úspory místa i skládací. Problém s prostorem může vyřešit i prodloužená pracovní deska kuchyně, která bude sloužit jako jídelna. Protože je ale nižší, tak se k ní hodí spíše stoličky, které jsou o něco menší než barovky.
Foto: archiv redakce
Barové posezení také může fungovat jako doplněk k standardní jídelně, kterou máte doma, kdy bar slouží jen na snídani či jiné rychlé jídlo. Taková barové deska bývá často součástí kuchyňského ostrůvku nebo navazuje na pracovní desku.
- Při sezení by nohy v kolenou měly svírat pravý úhel a chodidla se dotýkat země. Stůl by měl být o 25 až 35 cm vyšší než židle.
- Správná výška barové židle se vypočítá tak, že od vrchní desky baru odečtete 27 cm a vyjde vám ergonomicky správný poměr výška baru / výška sedáku.