Provoz domácnosti stále více zatěžují poplatky za vodu. I když její cenu ovlivnit nemůžete, můžete udělat hodně proto, abyste snížili její spotřebu. Jak na to? Kromě změny návyků používejte zařízení, která vám v omezení spotřeby pomohou.
„OBYČEJNÁ“ VODA
Voda je jedním z nejcennějších darů přírody, bez kterého se nikdy neobejdeme. Přestože na zeměkouli evidentně ubývá, stále s ní neumíme hospodařit. Čekat, že se tento problém vyřeší globálně, není rozumné. S vodou je třeba šetřit a každý musí začít u sebe. Velký problém většiny tuzemských spotřebitelů a zejména těch, kteří žijí v bytech, je, že jsou nuceni používat na běžnou hygienu, úklid a splachování toalet kvalitní pitnou vodu. Tuto situaci lze snadněji vyřešit v rodinných domech alternativním používáním například dešťové nebo jiné méně kvalitní vody.
Foto: archiv redakce
Využití dešťové vody podporuje i stát, který prostřednictvím dotací pomáhá vybavit rodinné i bytové domy velkými plastovými nádržemi na svedenou dešťovou vodou, které se umisťují v podzemních prostorách. Jak ale ukázalo letošní léto, nelze s tímto zdrojem vody zcela počítat. I v případě aktuálního dostatku je však třeba i s takto získanou vodou rozumně hospodařit.
ÚSPORNÁ HYGIENA
Jednou z cest, jak snížit v koupelně spotřebu vody, je omezení koupání ve vaně a zkrácení doby sprchování. I při rozumném zacházení ale lze ušetřit ještě víc používáním úsporných armatur. Úsporné baterie jsou vybavené omezovačem, který sníží průtok vody minimálně o třetinu. Aby se nesnížil komfort oplachování, jsou výtoková ramínka vybavena perlátory, které vodu provzdušní, takže vznikne opticky i pocitově hustší proud, který dostatečně pokryje oplachovanou plochu.
Foto: archiv redakce
I běžnou baterii je možné dodatečně vybavit úsporným perlátorem, ve kterém jsou na rozdíl od standardního typu omezující prvky, které dokážou průtok snížit až o 50 %. Systém provzdušnění se využívá také u sprchových hlavic, které dokážou imitovat hustý proud vody i se značně omezeným průtokem a zajistit při sprchování dokonalý komfort. I s úsporným vybavením je však třeba změnit určité návyky. Častým nešvarem bývá například puštěná voda během čištění zubů nebo holení.
NÁDOBÍ A PRÁDLO
Spotřebu vody lze omezit také úspornějším způsobem mytí nádobí a praní. Pomineme-li nejúspornější možnost mytí nádobí v jedné vodě napuštěné ve dřezu, která není z hlediska hygieny zcela ideální, je z hlediska spotřeby vody nejvhodnější používat myčku. Aby byl provoz úsporný, je třeba dbát na to, aby byla kapacita spotřebiče dokonale využita. V opačném případě je třeba používat myčku s funkcí poloviční náplně. Kromě toho jsou na trhu modely, které dokážou s pomocí senzorů stanovit podle množství a stupně zašpinění nádobí úspornější režim mytí.
Foto: archiv redakce
Nejméně ekonomické je ruční mytí nádobí pod tekoucí vodou. Stejné je to i s ručním praním a používáním pračky. Moderní pračky vybavené váhovou automatikou dokážou s omezenou spotřebou vody úsporně vyprat i malé množství prádla nebo s dávkovacím systémem odměřit optimální množství pracího prostředku, takže se následně zamezí zbytečnému máchání navíc.
ŠETŘÍ I TOALETY
Největší spotřebu vody zejména v početnějších domácnostech má na svědomí toaleta. Platí to i dnes, přestože je doba, kdy se během jednoho spláchnutí klozetu spotřebovalo i přes 10 l, dávno pryč. I s duálním splachováním, které umožňuje volbu mezi méně a více intenzivním splachováním standardně se 3 a 6 litry vody, ale stihne jeden člověk za den na toaletě průměrně spotřebovat 25 až 30 litrů. K tomu, aby bylo splachování i s menším množstvím vody dostatečné, se využívají jednoduše tvarované konstrukce klozetových mís a efektivní splachovací systémy.Foto: archiv redakceHitem posledních let jsou toalety bez splachovacího kruhu (označované jako rimless nebo rimfree), které se snadněji oplachují. K úspornému oplachu mísy přispívají i speciální povrchy zabraňující usazování nečistot. Nové splachovací systémy pracují s vyšším tlakem vody a tryskami umístěnými po obvodu klozetové mísy, takže se i s menším množstvím dobře opláchne.
JEDNODUCHÉ ZÁSADY
Velká část spotřeby vody připadá na osobní hygienu. Při standardním mytí rukou se spotřebují například 3 l. Pokud se naučíte vodu při mydlení rukou nebo mytí vlasů šamponem vypínat, spotřebujete jí necelou třetinu. Rychlejší a úspornější manipulaci vám umožní páková baterie. Abyste při regulaci teplé vody zbytečně neplýtvali, pořiďte si termostatickou baterii, ze které poteče voda s přesně nastavenou teplotou. Pokud nemáte myčku nádobí, nemyjte jej pod tekoucí vodou a použijte dvě větší nádoby – na mytí a na oplachování. Nejste-li napojení na centrální rozvod teplé vody, pořiďte si úsporný typ bojleru a umístěte jej tak, abyste měli k dispozici teplou vodu co nejrychleji. Při rozumném používání vystačíte i se zásobníkem na 20 až 30 l.Foto: archiv redakceKontrolujte, zda neprotéká toaleta. Chcete-li mít jistotu, můžete využít například vodoměr od společnosti Ista a aktivovat službu Detekce nechtěných úniků vody. Vodoměr je připraven pro radiový přenos a v případě závady vás bude okamžitě informovat prostřednictvím SMS nebo e-mailu. Pokud hledáte nové bydlení, zajímejte se, zda není ve zvolené lokalitě k dispozici systém pro hospodaření s dešťovou vodou. Mezi objekty, kde s takzvanou šedou vodou již hospodaří, patří například bytové domy Botanica v pražských Jinonicích.
Každý člověk spotřebuje denně průměrně 150 l. Teplá voda dodávaná do domácností, která se obecně nepovažuje za pitnou, pochází ze standardního pitného zdroje.