Majitelé bytu v historické vile z počátku 19. století si k rekonstrukci přizvali designéra Josefa Trakala. Velmi rychle se s ním naladili na stejnou vlnu a pochvalovali si, že celá rekonstrukce probíhala v dokonalé symbióze. Výsledkem je moderní interiér, kde vládnou přírodní materiály.
Nejvyšší patro, s nejlepšími výhledy a s největší rozlohou, to jsou lokace bytu ve vile z počátku 19. století. Pro návrh a realizaci změny interiéru zvolili majitelé vily bytového designéra Josefa Trakala z ateliéru Josef Trakal Design.
Majitelé si přáli hlavně použít přírodní materiály, a přenést tak do bytu kousek přírody. Z původního zařízení bytu nezůstalo vůbec nic, navíc se během přestavby vyskytly i netradiční problémy, kdy se propadla část podlahy, takže šlo o skutečně radikální přeměnu.
I detaIl hraje roli
U vchodu uvítá úzká a dlouhá chodba lemovaná bílými stěnami a dveřmi ve stejné barvě. Celkový dojem lze charakterizovat slovy prostor a jas. To je dáno především kombinací bílé a bodového osvětlení. Pocit tepla dodává podlaha z dubového
dřeva a šedé čalounění taburetek. Hezkým detailem jsou zde kliky z kolekce MINIMAL od českého výrobce M&T. Kliky značky M&T zná Josef Trakal jako produktový designér dlouho a rád s nimi při tvorbě interiérů pracuje.
Přiznal, že jsou pro něj srdcovkou. Tentokrát je kombinoval s dveřmi od firmy Sapeli. V této realizaci použil kliku MINIMAL v povrchové úpravě matného niklu. Neviditelná
rozeta nepřesahující obrys samotné kliky podtrhuje celkové minimalistické ladění bytu.
Foto: archiv redakce
odpočInek I gurmánské zážItky
Na chodbu navazuje obývák spojený s kuchyňským a jídelním koutem. K odpočinku vybízí pohodlná tmavě šedá sedačka.
Relaxační atmosféru umocňuje černý koberec s vysokým vlasem a kout s rostlinami. Právě zde byla použita i jiná barva než tři základní (bílá, dubové dřevo a šedá), a to
v podobě modrého polštáře na sedačce, který celkový prostor zvýrazňuje. Prostor vlevo je vyčleněn k vaření a stolování. Kuchyň kombinuje dubový masiv a bílý ultra mat, jídelní stůl je rovněž v kombinaci bílé barvy s dubem.
Foto: archiv redakce
Kuchyň je na rozdíl od obývací místnosti mnohem více prosvětlená a reprezentuje praktický minimalismus. S obývací místností sousedí ložnice s vlastní šatnou.
Foto: archiv redakce
Ložnice je vybavena manželskou postelí v šedém čalounění. Černé detaily tam vystřídaly barevné polštářky a modré noční stolky hrající do noty abstraktní tapetě na stěně s motivem siluet hor.
Foto: archiv redakce
V koupelně dominuje šedá barva betonové stěrky. Decentně ji doplňuje bílý nábytek, o černý akcent se starají baterie. Teplo do prostoru přinášejí kulatá zrcadla s dřevěným rámem.
Foto: archiv redakce
Designér si také pohrál se světelnou atmosférou bytu. Důležitou roli hraje design svítidel, ale i způsob jejich použití, protože v tomto případě celkový prostor opticky zvětšuje. Designér vybral svítidla od liberecké firmy Severské světlo i z toho důvodu, že má čistý, lehce skandinávský design rád.
Interiérový designér: MgA. Josef Trakal, Josef Trakal Design, www.joseftrakal.cz
FOTO: Johana Antošová