Hledáte nejlepší topné těleso do koupelny? Na plné čáře vyhrává koupelnový otopný žebřík. Vypadá dobře a je nejpraktičtější. Žebříkové topení můžete vybírat na plyn, elektrické i kombinované.
DESIGN A TYP
Mohlo by se zdát, že otopné žebříky v koupelnách jsou přežitkem, ale opak je pravdou. Žebříkové radiátory jsou stále velice oblíbené nejen pro vytápění koupelen, ale také na sušení ručníků, osušek či prádla. V porovnání s dřívějškem je ovšem rozdíl v nabídce. Ta je dnes více než široká. Zatímco před deseti lety jste měli na výběr jen pár druhů otopných žebříků, dnes si můžete vybírat z nepřeberného množství barev, velikostí i tvarů, které se zbytkem prostoru krásně sladíte. Žebříky se klasicky dělí na tři druhy: tělesa koncipovaná pro napojení na ústřední topení, elektrické vytápění nebo kombinované modely. Poslední typ je asi nejvyhledávanější variantou. Díky tomu, že je v žebříku zabudovaná elektrická tyč, můžete jej v případě potřeby zapojit do zásuvky a zatopit si i mimo sezónu.
Foto: archiv redakce
VÝKON A UMÍSTĚNÍ
Při výběru rozměru žebříku myslete vždy na to, že jeho velikost ovlivňuje i tepelný výkon. Pokud máte menší koupelnu, zvládnete ji vytopit „pouze“ jedním otopným žebříkem. Jestli ovšem máte koupelnu velkou, raději žebřík doplňte ještě dalším topením. Výkon jakéhokoliv tělesa zjistíte velmi jednoduše. Počítejte přibližně 50 W na jeden metr krychlový. Otopný žebřík se nejčastěji umisťuje v blízkosti vany nebo sprchového koutu, aby teplo sálalo na vás a mohli jste také jednoduše pověsit ručníky. Umístění nad vanu zvolte pouze v případě bezpečného teplovodního připojení. Některé žebříky nabízejí také možnost rozdělit pomocí nich koupelnový prostor. Tzv. otočné varianty jsou ideální do větších koupelen nebo tam, kde potřebujete opticky oddělit například toaletu od zbytku prostoru.
Foto: archiv redakce