Rozhodli se vyrábět nábytek po svém, z poctivého masivu a oceli, a vyplatilo se. Úspěšnou rodinnou firmu Wuders tvoří tři bratři z Hodonína, kteří věří, že spokojený život začíná doma. Jejich bestsellerem jsou jídelní stoly s velkým počtem konfigurací. Více prozradí jeden ze zakladatelů Jan Herka.
Jak a kdy vznikla rodinná firma Wuders?
Naše začátky sahají do roku 2017, kdy jsme s bratrem Dominikem začínali v garáži vyrábět první kousky nábytku. Tehdy jsme byli jedni z mála v ČR, kdo dělal industriální nábytek, a tak jsme se rychle vyvíjeli. Dneska už se k tomuto stylu příliš nehlásíme, posunuli jsme se od klasického surového industriálu k větší eleganci, designu, nadčasovosti, praktičnosti a také bezpečnosti. Povrch našeho nábytku je hladký, a tak nevznikají žádné třísky, o které by se někdo mohl poranit. V tom roce 2017 jsme začínali jen ve dvou, pak jsme přibrali bráchu Vaška, pak i našeho tatínka a maminku, přestěhovali jsme se do větších prostor, a když jsme se po dvou letech potkali s Václavem Staňkem z Vasek, nabralo to rychlé obrátky. Dnes, po šesti letech, jsme na pětinásobné ploše, máme skladové zásoby a zaměstnáváme spoustu lidí. Naše cesta nebyla úplně jednoduchá, Wuders se museli hodně vyvíjet. Třeba i v tom, že jsme skončili se zakázkovou výrobou a dneska děláme tak trochu netradiční sériovou výrobu, kde si může zákazník navolit velké množství konfigurací, a přizpůsobit si tak nábytek sobě a svému interiéru.
Zákazníci si mohou nakonfigurovat kousek dle vlastního zadání?
Ano, zákazník si u nás může v nějakých mantinelech nakonfigurovat vlastní nábytek, který bude ladit s jeho interiérem. Jídelní stoly máme v rozměrech od 1 400 mm do 2 200 mm, zákazník si může vybrat přírodní nebo rovný okraj, čtyři odstíny dřeva a dva odstíny kovu. Pokud to není konstrukční zádrhel, jsme schopni rozměry desky i trochu poupravit mimo standardní rozměry. Protože jsme si vědomi toho, že zákazníkům se může po čase jejich vkus změnit nebo se nábytek může mechanicky poškodit, nabízíme službu opravy a jakéhosi refreshe, kdy nám zákazník poškozenou věc pošle, my dřevo přebrousíme, opravíme poškození a můžeme jej nově natónovat. V tom je výhoda masivu, že ho můžete lehce opravit a nábytek slouží další roky. Lamino takhle neopravíte. To je podle nás také cesta k větší udržitelnosti.
Co nebo kdo vás přivedl k řemeslu?
Já bych řekl, že řemeslo a chuť dělat věci opravdu poctivě a s láskou jsou v naší rodině hluboko zakořeněné po celé generace. Vyrůstali jsme v tom, viděli jsme tu poctivou práci u tatínka, strýčka, ale i v širší rodině, kde máme i řezbáře anebo malíře. Líbilo se nám to a tíhli jsme k tomu. Jako malí jsme se přehrabovali u tatínka v dílně, opravovali jsme staré harampádí a pak po škole jsme šli všichni tři na obor strojního mechanika, což je práce s černým kovem. Pak jsme pracovali u našeho strýčka ve firmě vyrábějící sušárny na dřevo, což je zase jiná práce, a pak teprve jsme se dostali k nábytku.
Foto: archiv redakce
Jak máte ve firmě rozděleny role?
Svoje role jsme si definovali hned v začátcích a bylo to moc dobře. Nebylo to sice jednoduché, protože jsme museli trochu bojovat ve „vlčím ringu“, ale po čase to všechno vyplynulo ze situací a našich schopností. Teď jsme každý v roli, která nám jde nejlépe. Děláme samozřejmě všichni mnohem více věcí, které jsou potřeba, ale Dominik se hlavně stará o estetiku, fotí naše produkty a dává jim tvář. Vašek je výrobě nejblíže, protože nábytek navrhuje a ví, jak fungují jednotlivé stroje a co na nich jde vyrobit. A já to celé tak nějak řídím.
Kde nalézáte inspiraci?
Inspiraci nacházíme všude kolem nás. Pro stolek Foglar jsme se inspirovali ježkem v kleci, nohy jídelního stolu Fudži zase připomínají japonskou horu. Někdy název vzniká, až když je produkt hotový. Tak tomu bylo i u naší novinky, televizního stolku Sergio. Ten se jmenuje po autorovi westernů, protože stolek má dvířka připomínající pojezdové dveře starých vlaků. Někdy může být ale samotná inspirace v něčem svazující. Tím chci říct, že nás může něco inspirovat, ale na druhou stranu musíme dodržovat určité rozměry a postupy. Například u televizních stolků myslíme nejen na moderní, ale i na tu starou elektroniku nebo gramofony, které sice nejsou tak v oblibě, ale určitý typ našich zákazníků je má. Také ctíme náš manifest, v němž je daná bytelnost, materiály a také to, že je náš nábytek rozložitelný kvůli uskladnění i přepravě. Snažíme se myslet co nejvíce udržitelně, nechceme skladovat vzduch. I proto jsme mimochodem pořídili speciální stroj na výrobu kartonových krabic na míru.
Co je váš nejoblíbenější materiál a proč?
Máme rádi věci, které jsou bytelné a stabilní, proto kombinujeme masivní dřevo a kov. Vycházíme z toho, co nejlépe funguje, což je masiv z dubu, který se pro výrobu nábytku používá stovky let. Poslední dobou pracujeme také s ořechem, který je horší, co se týká výtěžnosti, ale je to krásné a trvanlivé dřevo. Byla by škoda, aby se jen tak spálilo a nevzniklo z něj nic krásného. Nově používáme na výrobu zahradního nábytku exotické dřevo jatoba pocházející z Peru, které je skvělé do horších povětrnostních podmínek, nevadí mu vysoké teploty, vlhko ani déšť. Protože ve Wuders se hodně staráme o udržitelnost, pokládali jsme si na začátku otázku, zda je správné pracovat se dřevem, které pochází z velké dálky, ale vyhrála u nás udržitelnost v tom směru, že nábytek z jatoby vydrží opravdu dlouho.
Kde berete suroviny?
Zhruba 95 % dřeva pochází od dodavatelů z Česka a Slovenska, kteří mají certifikaci FSC, která zaručuje, že je les obhospodařován dle striktních sociálních a ekologických podmínek. Exotické dřevo jatoba pochází z Peru od dodavatelů, kteří hodně dovážejí do Evropy. Tam jsme si zjišťovali, jaká vzniká dovozem uhlíková stopa, jak se v dané oblasti hospodaří a podobně.
Foto: archiv redakce
Jakou máte vizi/plány do budoucna?
Pro tento rok chceme zařadit větší množství produktů ve více kategoriích. Hned na začátku roku nás pak čeká několik milníků, mezi nimiž je například uvedení prvního produktu, který má dvířka. To je ten televizní stolek Sergio, o kterém jsem už mluvil. Dalším důležitým krokem je otevření koncept store ve Zlíně, kde budeme společně se značkami Vasky a Bagind, jež vyznávají stejné hodnoty jako my. V plánu máme expanzi na Slovensko, kde už produkty prodáváme, ale chceme se tam více přiblížit zákazníkům. A před létem uvedeme zahradní nábytek, který bude v celé kolekci a obsahovat bude třeba i přenosné ohniště. To bude vyrobené z dalšího nového materiálu, kterým je corten ocel. Materiál vyvinutý tak, aby odolával korozi a nemusel se opatřovat žádným nátěrem. Ten by byl v případě ohniště hodně nežádoucí. Naší vizí je nepolevovat v inovacích, zkoušet nové materiály a věnovat se všemu od jádra do posledního detailu. A hlavně dělat všechno poctivě tak, jak to děláme.
Jste česká značka, proč tedy název Wuders?
O jménu značky jsme hodně debatovali a přemýšleli. Popravdě nás trochu limitoval fakt, že najít hezkou volnou doménu v Čechách a na Slovensku není úplně jednoduché. Nakonec nám ze všech variant vyšlo Wuders, zkomolenina anglického slova wood a zvučná koncovka „ders“, která odkazuje na velké německé značky, u kterých se nám líbí jejich kvalita a preciznost.
Foto: archiv redakce
WUDERS
www.wuders.cz
Chceme dělat poctivý, kvalitní nábytek, který vydrží dlouhé desítky let, a pokud bude potřeba, bude jej možné opravit, aby mohl sloužit dál. Podle manifestu, který jsme si na začátku nastavili, se chceme chovat udržitelně, nechceme odbočovat od naší prvotní vize, ale na druhou stranu chceme umožnit zákazníkům bohatý výběr produktů.