Sprchování je zdravé, bezpečné a ekonomické. Vhodně vybavený sprchový kout vám navíc poskytne příjemné uvolnění, relaxaci a pohodlí. A co všechno by v takové sprše rozhodně nemělo chybět?
Variabilní sprchy
Výběr sprchového koutu by se měl řídit několika základními faktory. Prvním je velikost prostoru, kam ho budete chtít umístit, a tvar. Prodávají se mini varianty 75 x 75 cm, ale také velké typy o rozměrech 90 x 200 cm. Další důležitý bod představuje vlastní konstrukce. Do moderní koupelny se hodí bezrámová, složená pouze z bezpečnostních skel a pantů nebo profilů, kterými se skla připevňují ke zdi. Existují také půlrámové konstrukce bez vnitřních profilů.
Foto: archiv redakce
Nejčastěji se ovšem instalují sprchové kouty rámové, tedy takové, které mají skla zasazená do obvodové konstrukce. Myslete rovněž na způsob otevírání dveří a umístění vstupu. Místo vám ušetří posuvné dveře, anebo zlamovací s otevíráním dovnitř. Více prostoru umožňuje použití pivotového způsobu otevírání, obvykle směrem ven, anebo klasického otočného, kdy se veřeje pohybují dovnitř a ven.
Šikovné baterie
Nabídka sprchových baterií je poměrně široká. Vybírat se dá z pákových, termostatických, nástěnných nebo podomítkových. Do sprchového koutu se hodí především termostatický typ, na kterém můžete „trvale“ nastavit teplotu vody. Kromě toho, že během celého sprchování teče konstantně teplá, umějí tyto baterie šetřit vodu i náklady na její ohřev a jsou bezpečné hlavně pro malé děti a také seniory. Pokud jde o materiál, používá se nejčastěji chrom.
Foto: archiv redakce
Pod nohama
Sprchovou vaničku můžete pořídit například z akrylátu, litého mramoru, smaltu nebo keramiky. Existují i různé tvary, čtverec, obdélník, čtvrtkruh apod. Jaký zvolíte, záleží na velikosti a typu prostoru. Při výběru vaničky si pohlídejte také její výšku.
Foto: archiv redakce
Běžně se prodávají vaničky od 3 do 6 cm. Modely s hloubkou kolem 50 cm se používají jako takzvané sedací vany. Lidé s problémy pohybového aparátu a senioři by ovšem měli dát přednost plochým vaničkám, které jsou bezpečnější.
Do ruky
Ruční sprchu slaďte se sprchovou baterií. Při výběru tvaru držáku dejte přednost praktičnosti. Například hranatý tvar nemusí být příjemný do ruky. Důležitá je i velikost a hmotnost hlavice, aby vás při sprchování nebolela ruka. Vhodné ale nejsou ani příliš malé typy, kterými proteče za určitou dobu menší množství vody, takže se musíte sprchovat déle. Na některých sprchách se dají nastavit různé proudy, od pulzního přes jemné perlení až po vodní mlhu.Foto: archiv redakce
Stabilní pohodlí
Vhodným doplňkem k ruční sprše je sprcha hlavová, která umí vykouzlit relaxační déšť, má úsporné trysky, barevné podsvícení a dle konkrétního výrobce i další spoustu vychytávek. Čím větší hlavici si pořídíte, tím větší komfort vám poskytne.
Foto: archiv redakce
Prodávají se hlavové sprchy o velikosti cca 35 cm, ale dají se najít i sprchy o průměru 50 a více cm. Jestliže máte tvrdou vodu, vhodný je typ s gumovým zakončením, který se dobře čistí od vodního kamene.