Požadavky na kvalitu vytápění a ohřev teplé vody stoupají přímo úměrně se zvyšujícími se nároky obyvatel domů a bytů na komfort bydlení. Lidé vyžadují čisté, efektivní a snadno regulovatelné způsoby vytápění, stoupá též zájem o automatický provoz nebo možnosti ovládání topidel na dálku.
Dřevo, uhlí, pelety
Pevná paliva se i přes permanentně zvyšující ceny stále těší velkému zájmu, a to hlavně díky novým technologiím, které dokážou palivo mnohem účinněji využít za mnohem menších provozních nákladů a ekologicky čistším způsobem. Mezi tuhá paliva řadíme hnědé a černé uhlí, brikety, koks, dřevo a dřevní hmoty, dřevní brikety, dřevěné pelety, brikety a pelety ze stébelnin, štěpku, slámu. Jednou z dobrých vlastností kotlů na pevná paliva je jejich dlouhá životnost.
Foto: archiv redakce
Na trhu jsou zastoupeny kotle na dřevo a pelety, na hnědé nebo černé uhlí a kotle umožňující spalovat více typů paliv. Chytré kotle dokážou přecházet mezi režimy pro různá paliva automaticky. Moderní kotle pracující na principu zplyňování dřeva palivo lépe využijí. Účinností 70 až 85 % se dokonce přibližují kotlům na plyn. Automaticky řízené systémy mohou dosáhnout účinnosti dokonce až 90 %. Kromě toho znamená pořízení automatického kotle také vysoký uživatelský komfort. Další stále oblíbenější skupinou spotřebičů na pevná paliva jsou krbová kamna nebo krbové vložky. Atmosféra živého ohně je nenahraditelná, dalším důvodem pro pořízení krbových kamen je získat doplňkový a záložní zdroj tepla pro případ výpadku hlavního kotle.
Topení plynem
Moderní plynové kotle se snadno regulují, mají ekonomický provoz, kompaktní konstrukci a malé rozměry. Díky modernímu designu dokážou dobře splynout s interiérem – mnohdy vypadají spíše jako spotřebiče z kategorie bílého zboží. Vzhledem k velké šíři různých typů a možností je nutné nejprve stanovit, zda bude plynový kotel sloužit pouze k vytápění domu, nebo i k ohřevu vody. Důležitá je také volba mezi konvenčním a kondenzačním kotlem. Stanovení optimálního topného výkonu kotle by mělo vycházet z výpočtu tepelných ztrát vytápěného domu. Poměrně častou chybou je, že navzdory zjištěné hodnotě raději pro jistotu volíme vyšší výkon, což je nejen zbytečné, ale především neekonomické.
Foto: archiv redakce
Kotel s výkonem pohodlně pokrývajícím tepelné ztráty domu při venkovní teplotě –30 °C pak bude při průměrných venkovních teplotách +4 °C v provozu jen občas, a jeho celková roční účinnost tak bude nízká. U plynových kotlů je nejvyšší čas na výměnu v případech, kdy jsou v provozu více než patnáct let, protože v řadě případů narůstají i výdaje za opravy. Při výměně starého plynového kotle za nový a volbě vhodné regulace může úspora provozních nákladů dosáhnout až několika desítek procent.
Tepelná čerpadla
Tepelné čerpadlo především patří mezi univerzální řešení, kdy se nemusíte omezovat ohledem na typ stavby. Ať už máte prvorepublikovou vilu, rodinný dům, bytový dům, nebo nízkoenergetickou stavbu, vždy je k dispozici vhodné tepelné čerpadlo s požadovaným výkonem, které zvládne dům podle potřeby vytopit nebo ochladit, a navíc vždy zajistí horkou vodu v koupelně.
Foto: archiv redakce
Systémy s tepelným čerpadlem obecně patří z hlediska pořizovacích nákladů mezi ty dražší, na druhé straně je možné pro pořízení systému tepelného čerpadla využít různé dotační programy (např. Zelená úsporám, kotlíková dotace apod.). Tepelné čerpadlo se řadí mezi nejlevnější zdroje tepla a úroveň nákladů na jeho provoz je srovnatelná s vytápěním hnědým uhlím nebo štěpkou. Na rozdíl od těchto systémů je však provoz tepelného čerpadla naprosto bezúdržbový. Pro čerpadla lze využít nízký tarif elektrické energie (D56d), kdy tuto elektřinu můžete odebírat až 22 hodin.
Elektřina
Je třeba si uvědomit, že elektrické vytápění není univerzální, paušální řešení pro jakýkoliv dům, pokud však mluvíme o energeticky úsporných domech, je elektřina jako topné médium ideální. Zkušenosti mnoha uživatelů energeticky úsporných domů potvrzují, že nízkoteplotní velkoplošné podlahové a stropní vytápění, kombinované ve vybraných místnostech a prostorách se sálavými panely, majiteli přináší nízké náklady jak při pořízení, tak i při provozu – a to platí i při našich současných, poměrně vysokých cenách elektrické energie.
Foto: archiv redakce
K tomu je třeba připočíst bonus v podobě maximálního tepelného komfortu, nulových nákladů na údržbu, bezobslužný provoz a čistý vzduch bez víření prachu. V současných novostavbách pro bydlení nejenže není překračováno hygienické teplotní maximum 27 °C, ale i při venkovních teplotách okolo –15 °C se u správně provedeného topného systému pohybuje teplota podlahy jen mezi 23–25 °C. Navíc elektrické topné kabely o průměru 3–4 mm nebo elektrické topné fólie tloušťky cca 0,4 mm lze instalovat přímo pod plovoucí podlahy. To umožnilo opustit masivní konstrukce a dělat podlahy jako tenkovrstvé, popřípadě systémem tzv. suché výstavby.