Paní Jana se s manželem znala už od první třídy. Vzali se a narodila se jim Terezka, za dva roky Honzík. Během té doby si pořídili starý domeček, který společně začali rekonstruovat. Manžel časem spadl do alkoholu a do drog, nadělal dluhy a na následky toho všeho zemřel. Rodině, která si prošla těžkým obdobím, teď světlo do života vnesou skvělé designérky Jarka s Hankou.
Premiérový díl Jak se staví sen uvidíte v pátek 10. března ve 22.00 na Primě.
Foto: archiv redakce
Jany manžel byl zedník, a tak mu vše zpočátku šlo od ruky. Ale po pěti letech si veškerá dřina a odpovědnost za stavbu a rodinu vzala svou daň. Manžel začal pít – a k tomu ještě přidal i drogy. Jana se rozhodla manžela vyhodit z domu, aby ochránila děti i sebe. Po roce požádala o rozvod, jelikož se na ni začaly hrnout jeho dluhy. Po nějaké době se její manžel objevil a nastěhoval se ke svým rodičům, ale selhalo mu srdce a zemřel. Což zejména děti nesou těžce. Jinak v rodině mají hezké vztahy – rodiče paní Jany pomáhají s vnoučaty přes týden, kdy je doprovázejí na kroužky, vyzvedávají je a jedou s nimi domů nebo se s nimi i učí – rodiče zesnulého manžela podnikají s vnoučaty víkendové výlety.
Foto: archiv redakce
Citlivé děti
Maminka Jana pracuje v bance. Momentálně má Jana přítele, se kterým ale nastálo nebydlí. Do pořadu je přihlásila dcera Tereza s babičkou. Tereza je hodně citlivá dívka, která celý příběh s tatínkem nese velmi těžce. Sama by si přála novou kuchyň, jelikož tam s maminkou tráví hodně času. Chodí na pohybový kroužek, dramaťák a miluje líčení. Její vysněná kuchyň by měla být v šedém odstínu, ale v tom se s mámou neshodnou. Co se týká školy, tak je Tereza jedničkářkou. Podle maminky je Honzík ještě citlivější a celou událost s tatínkem bere mnohem hůř než sestra. Jeho hlavní náplní, kromě školy, je plavání, kterému se věnuje čtyřikrát týdně.
Foto: archiv redakce
Schopná Jana
Jana od okamžiku, kdy zůstala s dětmi sama, dokázala na domě dodělat fasádu, terasu, dva pokojíčky pro děti a položit linoleum. Co se týká vybavení, tak je Jana velice skromná, vše si pořídila z druhé ruky. Také vybudovala pro své rodiče vejminek o velikosti bytu 1+1, kde její rodiče mohou přebývat a v budoucnu tam budou i bydlet. Jana si na vše vzala hypotéku, a jak sama říká, už víc dělat nemůže. Co se týká rekonstrukce, tak by si nejvíce přála nové podlahy a obývací pokoj. Jejím velkým snem je mít obrovskou sedací soupravu, která by dominovala obývacímu pokoji nejen svou velikostí, ale i výraznou barvou. Jinak má ráda např. dekor dřeva. A na co se vrhnou designérky? Zůstane jen u kuchyně, obýváku a chodby?
Foto: archiv redakce
A jak se na proměnu dívají designérky Hana Šmejkalová a Jaroslava Hájková?
Při prvním setkání s Janou a jejím domem jsme si říkaly, zda jsme tu vůbec správně. Zvenčí vypadal dům ve velmi dobrém stavu, bylo zřejmé, že je o něj dobře postaráno. Dokonce i v interiéru to na první pohled nepůsobilo, že by byl třeba nějaký zásadnější zásah. Nicméně při bližším zkoumání vylézaly na povrch jednotlivé potíže, které nás čekaly k řešení. Výměna zastaralé kuchyňské linky byla jasnou volbou, podlaha v obývacím pokoji také a s tím souvisel celý interiér tohoto velkého prostoru. Vstupní chodbu jsme jen chtěly vyladit, a to původně mělo být vše. S tím jsme do proměny původně šly. Nicméně velmi záhy vyšlo na světlo, že stav koupelny, byť na první pohled vypadala moderně a relativně nově, je žalostný, a rozhodně budeme muset zasáhnout i zde. Zásadním problémem při proměně byl čas. Vzhledem k tomu, že jsme se rozhodly rekonstruovat celou koupelnu a záchod, bylo našich pět dní z technologického hlediska žalostně málo. Trochu nám hrálo do karet, že ze stavebního a technického hlediska byl dům opravdu v docela dobrém stavu, a nemusely jsme tedy řešit rozsáhlé úpravy elektřiny nebo stavebních konstrukcí. Ale i tak si stavba mákla, aby se vše stihlo včas.
Foto: archiv redakce
Moderní a vzdušný interiér
Pro Janu a její děti jsme zvolily moderní a vzdušný interiér s celou řadou uklidňujících přírodních motivů. Hlavní roli sehrál dub v přírodním odstínu, a to jak na podlaze a na obkladu kuchyňské linky, tak hlavně na dominantních interiérových prvcích v podobě lamelových stěn. Ty jsme využily nejen jako dělící polopříčky, ale i k orámování krásné tapety, která je hlavní dekorací obývacího pokoje. V obývacím pokoji a kuchyni, ale ostatně ani v koupelně, jsme z původního starého a nefunkčního vybavení nenechaly nic, snad jenom akvárium, které Janě dělá radost. V chodbě jsme naopak využily celé původní vybavení, které si Jana vyrobila a které krásně ladí se stávající podlahou – tedy věšákovou stěnou a důmyslným botníkovým regálem. Třešničkou na dortu byla potom Janina pracovna, zašívárna, kde jsme původní knihovnu doplnily křeslem na čtení a praktickým pracovním stolem.
Foto: archiv redakce
Foto: archiv redakce
Foto: archiv redakce
Foto: archiv redakce
Foto: archiv redakce
Foto: archiv redakce
Foto: archiv redakce
Foto: archiv redakce
Partnerem této sezóny pořadu je společnost Raiffeisen stavební spořitelna (www.rsts.cz).
V příštím dílu budeme plnit poslední přání.