Jižní Morava je kraj zaslíbený vínu a milým pohostinným lidem,
kteří se rádi pochlubí tím, co vlastníma rukama vytvořili. K takovým patří i Iva s Luďkem, již svůj um vtiskli do útulného bydlení, které by mohlo být pro mnohé inspirací.
Další výlet na mou rodnou a milovanou Moravu stál opět za to. Průvodcem a spolutvůrcem útulného interiéru byl již po několikáté můj bratranec Ivan. Pomáhal dotvářet domov kamarádům Ivě a Luďkovi, kteří se rádi podělili o výsledek. Na focení jsem se s manželi domlouvala už před rokem, ale to prý ještě nebylo úplně připravené, ačkoli mě už tenkrát přišel interiér dokonalý. Ještě prý bude nová kuchyň, ale to už se mi nechtělo čekat, i takhle se mi to jeví jako vydařená realizace.
Foto: Lukáš Hausenblas
Vsadili na svůj um
Luďkovi rodiče si postavili v roce 1979 řadový rodinný dvoupodlažní dům. Když se Luděk oženil, rodiče mu nabídli, že si může s manželkou zabydlet patro domu a jim bude stačit k obývání přízemí. Tím noví mladí majitelé začali s rekonstrukcí, kterou rozšířili i na půdu, z níž vybudovali podkroví. Nic je netlačilo, takže rekonstruovali postupně, o to víc si s interiérem hráli a promýšleli jeho design do nejmenšího detailu. Na vkusu se manželé dokonale shodnou, takže pro ně bylo budování příjemnou cestou plnou objevů, inspirací a zajímavých zkušeností. Oba jsou zruční, rádi si dělají všechno sami, a tak by je ani nenapadlo vzít si na pomoc architekta či designéra. Inspiraci čerpali všude kolem sebe, na Pinterestu, v časopisech a něco okoukali také u Ivana.
Foto: Lukáš Hausenblas
Mravenčí práce
Dominantním prvkem v celém interiéru jsou staré pohledové cihly, které majitelé získávali různě. Něco přivezli ze skládky, hodně zachovalých kousků je třeba i ze zahrady. Kromě dětských pokojíků se cihly vyskytují v každé místnosti. Jsou z nich vyzdívané sloupky, které tvoří v jídelně stolek pod televizi a barový stolek. V koupelně je z cihel sloupek u sprchového koutu a stůl pod umyvadla. Nejvíc jich je ale použito na zdech. Tady šlo také o poctivou, leč velmi náročnou ruční práci, kdy Luděk musel každou cihlu rozříznout na půl, aby ji pak použil k obkládání stěn. S cihlou se pěkně doplňuje přírodní dřevo použité na podlahách a nábytku. Nepřehlédnutelné jsou černé kovové pojezdy s posuvnými dveřmi v designu stodolových vrat. Dalším hojně zastoupeným prvkem je lano, využité v domě v mnoha variantách. Najdete ho jako madlo u schodiště vedoucího do podkroví, ze zauzlovaných lan jsou také vyrobena originální svítidla. Velmi rafinovaně využili majitelé lano také na podlahách, kde jim nahradilo lišty. Původně chtěli lišty dřevěné, ale nabídka trhu je vůbec neuspokojila, a tak zkusili experiment s lanem, který se vyplatil. Netradiční úlohu našla v domě i stará hoblice, kterou Luděk objevil u babičky v dílně. Už se dávno nepoužívala, a tak jí chtěl dát novou šanci. Zbavil ji červotočů, přebrousil, nalakoval a postavil do obýváku pod televizi.
Foto: redakce