Gábi s Tadeášem dlouho cestovali po světě, na prknech sjížděli divoké vlny i zasněžené svahy a přitom všem přemýšleli, kde by se chtěli natrvalo usadit. Když padla volba na tuzemsko, Tadeáše to táhlo na hory, Gábi chtěla jít střední cestou, aby to měli blízko do metropole i do Krkonoš. Vyšel jim z toho Český ráj.
Místo, které majitelé pro své žití našli, je na půl cesty do hor i do města, tedy ideální pro jejich práci i sportovní vyžití. Navíc je oběma tato oblast blízká, protože z ní pocházejí. Nějakou dobu každé odpoledne po práci, kterou měli v Mladé Boleslavi, objížděli kraj a hledali ta správná místečka. Na kopci, kde začali, nakonec i skončili. Tam totiž našli nejkrásnější prostor, odkud mají Český ráj i Krkonoše jako na dlani.
Tvůrčí tým
Tadeáš je profesí architekt, takže připadal v úvahu jen dům, který si sám navrhne. Gábi je zase designérka, tedy nastala ideální tvůrčí konstelace k tomu, aby vzniklo něco pěkného a neobvyklého. Pro své budoucí bydlení si zvolili dřevostavbu, která se staví způsobem two by four. Jako fasádu vybrali neošetřený sibiřský modřín, jehož povrch časem krásně patinuje. I když parcela ještě není v chráněné oblasti Český ráj, konceptem chtěli navázat na českou venkovskou architekturu. Tvarem, materiálem i některými prvky dům evokuje dvě stodoly. Svým umístěním podél vrstevnice dodržuje i krajinný ráz. Byť je to moderní stavba a vyčnívá materiálem, hliníkovou střechou a peřením, do krajiny dokonale zapadá. Už v projektu bylo počítáno s tím, že bude půlka domu určená k bydlení a půlka bude sloužit jako ateliér. Práce byla pro oba majitele prioritou, a tak vznikl nejdřív ateliér. Příchod dvou malých dětí pak urychlil práci na soukromé části stavení. Oba jsou patrioti, a tak se snažili při stavbě využívat místní řemeslníky a používat tradiční materiály.
Zaprvé ateliér
Těsné propojení práce a soukromého života je pro Gábi a Tadeáše ideálním řešením. Pro své profese žijí, a tak jsou rádi, že to mají do práce jen pár kroků přes terasu. V ateliéru mají zázemí pro sebe, ale zároveň ho i pronajímají. Díky účtu na instagramu @atelier_ceskyraj se můžete dozvědět, co všechno tam vzniká. Ateliér je rozdělený na bílou a černou část, kdy v bílé je hezké světlo ideální pro denní focení, černá část prostoru je vhodná pro focení se světelnou technikou. Protože je ateliér tvůrčí prostředí, chtěli tam použít nějaký extravagantní prvek, který by doplnil jak černou, tak i bílou část prostoru. Tím pravým prvkem se staly barevné porcelánové vypínače české značky KATY PATY. V ateliéru je návštěvníci i majitelé často využívají jako pěknou kulisu při lifestylovém focení. V patře ateliéru je ještě vybudované zázemí s koupelnou, pracovním stolem a lůžkem pro ty, kteří tam potřebují tvořit více dní.
Zadruhé bydlení
Původně jsme měli fotit jen ateliér, ale bylo by škoda neukázat vám, jak si lze zařídit interiér, když jsou majitelé vedeni srdcem a doma si to opravdu „vymazlí“. Každá drobnost tady zrcadlí jejich záliby, vzpomínky a um. Je to vlastně takový malý rodinný showroom. Přestože se Gábi s Tadeášem zrovna vrátili z cest a nebyli na focení připraveni, laskavě nás vpustili do samého srdce domu, tedy do hlavní obytné místnosti s kuchyní. Uprostřed místnosti trůní ostrůvek s kachlovými kamny na dřevo, díky kterým je dům absolutně soběstačný. V zimě ho celý vytopí, v troubě si upečete a na plotně uvaříte, usušíte tady bylinky i věci mokré od sněhu. Do moderní dřevostavby chtěli majitelé zakomponovat tradiční prvek, a tak kamna zdobí bílé kachle, ovšem s netradičním motivem palmy, jež je symbolem amerického fast foodu, který je v této rodině oblíben. Pohledové plochy kuchyně zase zdobí vrstevnice s názvy skalních věží Českého ráje. Tadeášovou zálibou je totiž lezení, a tak si ji takto přenesl i domů. Kromě těchto a jiných specialit jinak majitelé kupovali nábytek třeba i v IKEA. V přízemí je dále malá pracovna, hlavní koupelna, malá prádelna zasunutá pod schody, předsíň a mini technická místnost. V patře jsou dva dětské pokoje, malá koupelna a ložnice. Oba objekty jsou spojeny pochozí terasou.