Rok trvala náročná rekonstrukce bytu, která obnášela i zásadní změnu dispozice. Díky ní vznikl krásný světlý interiér, kde našli svůj domov Gábi s Petrem a jejich dcerou Beátkou. Jak žijí a pracují, můžete sledovat na @pg_foodies.
Gábina s Petrem si pro své budoucí bydlení vysnili pražské Dejvice. Genus loci této lokality jim učaroval, ale měli smůlu a byt se jim tam najít nepodařilo. Svůj vysněný byt nakonec našli na Bazoši. Zní to dost kuriózně, ale bylo to tak, že si nastavili „hlídací psy“ na všech možných serverech, až jim jednou na Bazoši našli volný byt v Karlíně. I když byl byt ve špatném stavu, měl své kouzlo, díky kterému se do něj Gábi s Petrem zamilovali na první pohled. Riskli i to, že byt kupovali napřímo bez realitky.
Foto: LEJAAN
Škatulata s pokojíky
Byt se nachází ve staré karlínské zástavbě a je přibližně sto dvacet let starý. Bohužel předchozí majitelé zničili všechny původní prvky, takže nebylo možné nic z toho využít ani na co navázat. Poslední úpravy byly asi třicet let staré, tedy v bytě nezůstalo nic pěkného, co by se hodilo k charakteru této budovy.
Foto: LEJAAN
Než se noví majitelé pustili do rekonstrukce, promýšleli novou dispozici, která by byt jednak provzdušnila a také byla mnohem účelnější pro jejich způsob žití. Původně měl byt tři pokoje, kuchyň a pokojík pro služku. Nově vznikla z komůrky pro služebnou šatna s posuvnými dveřmi místo příčky, ze sousední kuchyně směrované do vnitrobloku vznikla ložnice, vedle ložnice zůstal pokojík zachován a slouží jako dětský pokoj pro dceru Beátku.
Foto: LEJAAN
Přes chodbu byly dva pokoje, z nichž vznikl zbouráním dělicí příčky jeden velký vzdušný prostor s rozlohou 42 m2. Sem se vešla kuchyň s ostrůvkem, jídelna a obývák. Se změnou dispozice a plánováním kompletní rekonstrukce včetně rozvodů pomáhal majitelům kamarád architekt Peter Bednár.
Foto: LEJAAN
Ideálně vše z přírody
Co se týká vybavování bytu, s tím už si domácí poradili sami, kromě pokojíku pro Beátku, tam využili nápadů designérky Adély Lipár. Koneckonců, pokojík se podle Gábi zatím jako jediný dobral hezké finální podoby.
Foto: LEJAAN Jinak byt postupně krystalizuje a také se průběžně drobně obměňuje. Gábi prozradila, že její styl je trošku neorganizovaný a přiklání se ke skandinávskému designu. Má ráda kombinaci nadčasových prvků, ale zároveň se jí líbí i staré kousky po babičkách. Upřednostňuje dřevo a další přírodní materiály, teplo do bytu dodává díky svým oblíbeným pastelovým barvám. Ráda věci kombinuje s tím, že všechno musí být funkční, ale zároveň pro ni funkčnost není prvořadá. Při zařizování byla pro ni i pro Petra zásadní kuchyň, hlavně proto, že rádi vaří a u velkého plynového sporáku tráví hodně času. Prostornou kuchyň s ostrůvkem jim vyrobili na míru známí, které sehnali na doporučení. Sedačku, na niž se vejde celá rodina, pořídili v IKEA. S čím si dali velkou práci, byl výběr postele do ložnice.
Foto: LEJAANTady hodně dbali na kvalitu i design a zakoupili ji u české firmy BUDU. Na české značky si Gábi s Petrem potrpí, a rádi tak podporují šikovné lidi, kteří vyrábějí kvalitní a krásné věci. To se týká i značky Lejaan, jejíž textil, jako je povlečení, plédy, polštáře a ručníky, se zabydlel ve všech pokojích i v koupelně.
Foto: LEJAANProtože člověk tráví v posteli asi třetinu života, podle Gábi by do lůžkovin měl člověk hodně investovat. Shrnuto, podtrženo – pro Gábi a Petra je důležité, aby se člověk doma cítil příjemně a útulně. Když se do bytu nastěhovali, zprovoznili velký plynový sporák, na zem dali matraci a okamžitě jim naskočilo, že tady jsou doma.