Do svého svátečně vyladěného bytu nás pozval odborník na slovo vzatý, odborník na krásu a styl, Michal Zapoměl. Interiér inspirovaný španělskou energií dokazuje, že módní trendy nejsou prioritou. Podstatou osobnosti i bydlení je duše a harmonie.
Jak byste svůj pražský byt popsal?
Můj byt je moje oáza klidu, místo, kde se cítím tak, jak jsem si vždy přál. Stylové útulné místo, kde z vás během chvíle spadne veškerý stres. Místo, které má atmosféru, je pohodlné a nadčasové.
Foto: Jiří Hurt
Vědě jste od počátku, jak bude interiér vypadat, nebo se jeho podoba rozvíjela postupně?
Neměl jsem vizi, ale věděl jsem, kdo ji bude mít. Pozval jsem si na pomoc toho nejpovolanějšího člověka, se kterým jsem dělal již několik projektů včetně mého salónu – Vicente Nebota, španělského designéra. Má neuvěřitelný talent, umí skvěle dekorovat, jeho projekty jsou známé napříč světem a jsme naladěni na stejnou vlnu. Spolu jsme procestovali starožitnictví ve Španělsku, Francii i v Čechách a hledali kousky, které zapadnou do konceptu.
Foto: Jiří Hurt
Měl jste nějakou inspiraci? Jiné interiéry, místa, pocity...
Nemám rád kopírování, mám rád osobité a neotřelé nápady. Částečně žiji ve Španělsku, miluji tu energii. Tu jsme se snažili přenést do tohoto prostoru. Mám rád kabinety kuriozit, vůně a barvy, krásné látky a nábytek s příběhem.
Jaké místo nebo věc máte v bytě nejraději a proč?
Každý kout je dokonalý ve své podstatě. Využívám je všechny a miluji, jak na mě každý působí jinak. Vánoční dekorace tomu aktuálně dává úplně jiný a sváteční ambient. Myslím, že jsem nikdy neměl hezčí dekoraci.
Foto: Jiří Hurt
Je zde naopak něco, co byste chtěl v budoucnu změnit?
Já jsem velmi otevřený a změny mám rád. Byt si pravidelně měním a každá sezóna působí jinak. Malé změny dokážou prostor dokonale pozvednout.
Jaké jsou vaše sny a plány, co se bydlení týče?
Postavit dům. Vlastní projekt, na kterém se už pracuje. O jeden jsem zcela přišel, ale věřím, že ten nový dotáhneme společně do zdařilého konce a bude to něco... No prostě TO ONO, po čem toužím mnoho let.
Hodně jste toho procestoval. Kde v zahraničí se vám líbilo nejvíce, co se interiérového designu týče?
A opět jsme u toho Španělska. Pak New York, Francie...
Foto: Jiří Hurt
Navštívil jste někdy byt či dům, který vás tak okouzlil, že jste si řekl: „Tady bych chtěl bydlet“?
Francouzské Chateau v Provence a bylo jich několik. Pak také staré byty v Barceloně a Valencii.
Jste bojovník za vlasy krásnější, najdete nějaké společné prvky pro zařizování bytu a tvorbu střihu nebo účesu?
Vše je o emocích a o poznání toho, pro koho tvoříme, a o nejvhodnějším doporučení pro daný typ klienta/vlasů.
Umíte si představit, že byste otevřel salon doma, ve své soukromé zóně?
Tuto chybu už jsem v minulosti udělal a nebudu ji opakovat.
Foto: Jiří HurtJak by vypadal ideální kadeřnický salon, kdyby neexistovala žádná omezení?
Přijďte se podívat do toho mého, je to přesně TEN salon. Jen bych mu udělal zimní zahradu. Někdy v budoucnu se těším, že si salon udělám ve starém bytě někde v centru a bude to to nejstylovější vysněné místo přesně pro mě. Už se nemohu dočkat.
Slovo designéra
Jaké myšlenky vám proběhly hlavou, když jste poprvé viděl tento interiér?
Můj pocit byl velmi pozitivní. Interiér na mě působil dobrou energií a klidem. Může za to vstup přirozeného světla velkými okny a značná výška stropů.
Foto: Jiří Hurt
Měl jste od počátku jasnou vizi?
Kdykoli přijdu do kontaktu s novým prostorem, okamžitě si představím, jak by vypadal zařízený, jak to udělat, kde nakupovat... V tomto bytě jsem hned plánoval rozložení a styl nábytku, textury a barvy.
Podle jakých kritérií jste vybírali nábytek? Některé kousky působí historicky, jiné nově...
Rád míchám nábytek a dekorační předměty z různých stylů a období, ale je velmi důležité, aby spolu koexistovaly v harmonii. Vždy při jejich kombinování hledám rovnováhu.
Foto: Jiří HurtHosta na první pohled zaujme atypická pohovka. Také jídelní židle jsou velice nápadité...
Pohovka je charakteristická svými zaoblenými a měkkými tvary i neutrální barvou, aby nezasytila prostor a dodala mu jemnou texturu, která lehce kontrastuje se závěsy. Jídelní židle z bambusu a ratanu jsou originál ze 60. let, líbí se mi pro jejich pohodlí a svěžest, kterou interiéru dodávají.
Kapitola sama o sobě je podle mne osvětlení. Můžeme zde obdivovat mnoho originálních lamp a lustrů. Můžete koncept svítidel blíže rozvést?
Starám se a hýčkám každý detail, včetně osvětlení, a to jak jeho design, tak intenzitu a barvu světla, které vyzařuje a kterým zaplavuje prostor, když padne noc.
Stropní svítidla jsou všechna vyrobena z přírodních materiálů nebo z papíru. Stolní lampy jsou taková harmonická všehochuť – v obývacím pokoji jsem použil mosazné a skleněné lampy z 50. let, zakoupené ve starožitnictvích v Praze, a ručně vyráběné keramické lampy. Do ložnice jsem zvolil jak vysoké stojací, tak drobné stolní lampy. Zastupují 60. léta, orient i dávnou historii. A skvěle spolu fungují.
Foto: Jiří HurtHojně se zde vyskytuje proutěný nábytek. Proč zrovna tento materiál?
Mým cílem bylo vytvořit prostor, který bude svěží a vzdušný, proto jsem zvolil neutrální škálu barev v kombinaci s přírodními dřevinami, travertinovými deskami, mosaznými detaily a nakonec ratanovým, proutěným a bambusovým nábytkem.
Máme tu Vánoce a nemůžeme opomenout kouzelnou sváteční výzdobu. Vybíráte vánoční dekorace podle aktuálních trendů, nebo pocitů?
Rád vytvářím nadčasové prostory, kterým běh času neškodí, ale naopak je zkrášluje, proto se trendů nedržím. Rád je poznávám, ale nejsou výchozím bodem mých nápadů. V tomto případě hrají hlavní roli klasické vánoční barvy, tedy červená, zelená a barvy kovů. Starožitné zlaté a skleněné ozdoby, spousta přírodnin a zdobných detailů utváří dokonalou sváteční atmosféru.
Foto: Jiří Hurt