Téměř „bezúdržbový“ typ pokojové rostliny s netradičním vzhledem milují dospělí i děti. Často se dědí z generace na generaci. Některé nekvetou celý svůj život, jiné jednou za rok s takovou parádou, ze které se tají dech. Ano, řeč je o kaktusech.
Kaktusy
Název slova kaktus je odvozen z řeckého slova „kaktos“, které v překladu znamená něco jako „pichlavá rostlina“. Stejně jako mnoho rostlin s dužnatými listy mají kaktusy schopnost zadržovat vlhkost ve svých tlustých, masitých stoncích. Tyto „nádrže“ jim pomáhají přežít suché období. Kaktusy mají silně vyvinuté kořeny, které jsou obvykle těsně pod povrchem země, aby dokázaly absorbovat co nejvíce vody. Rod kaktusů je extrémně různorodý – známe kaktusy malých kompaktních tvarů i přes dvacet metrů dorůstající giganty, na sobě mohou mít měkké bělavé „vlasy“ i velmi špičaté trny. Nejčastěji můžete zakoupit rody Echinocactus, Ferocactus, Gymnocalycium, Opuntia a Mammillaria.
Foto: Cuckooland a Blumenbüro Holland
Kam zmizely kaktusům listy?
Aby se omezila odpařovací plocha, listy byly přeměněny na trny, čímž se zredukoval celý stonek na kulatý nebo válcovitý tvar. Fotosyntetickou funkci, kterou mají listy, tak u kaktusů převzal stonek. Povrch kaktusů je pokryt voskovou vrstvou, která také minimalizuje odpařování vody.
Ideální stanoviště pro kaktusy je na východní nebo západní straně. Pokud chcete kaktus přesadit, vyberte mu květináč o dvě čísla větší, použijte substrát pro kaktusy a sukulenty. Kaktusy zalévejte shora a přebytečnou vodu z obalu květináče nebo misky vylijte. V létě postačí zálivka jednou za dva týdny, v zimě jednou za měsíc a půl. V létě můžete kaktus postavit i ven na terasu nebo balkon. V zimě také mají rádi chlad a přítmí, které jim pomáhá na jaře kvést. Pozor na přelití! Přelitý kaktus začne uhnívat zevnitř a často se už nevzpamatuje.
Tip z Hornbachu
Kaktus bude spokojený, budete-li se mu zaléváním snažit simulovat jeho domovinu, kterou je Severní a Jižní Amerika, zejména Mexiko, čili střídat dlouhé sucho a jednorázovou bohatou závlahu.
Sukulenty
Název pochází z latinského slova „succus“, které v překladu znamená šťáva. Obecně lze říci, že sukulenty jsou rostliny, které mají schopnost ve svých buňkách zadržovat rostlinnou šťávu. Rozlišujeme dva základní typy – stonkové (např. kaktusy a různé druhy pryšců, např. Euphorbia) nebo listové (Agave, Aloe). Sukulenty jsou dužnaté rostliny s krásnými listy různých tvarů i barev. Jsou to typické světlomilné rostliny, takže ke spokojenému růstu potřebují hodně světla, ideálně na východním nebo západním slunci. Pokud mají světla nedostatek, rostliny jsou nevzhledně protáhlé, mají dlouhé stonky a nepřirozeně velké odstupy mezi listy.
Foto: Cuckooland a Blumenbüro Holland
Zálivka je alchymie
Až 80 % sukulentních rostlin zahyne z důvodu přelití. Ideální je v horkých dnech zalévat jednou za dva až tři dny a v zimě zhruba jednou za tři týdny. Květiny na východní straně zalévejte večer, na západní zase ráno. Optimálně zaléváme odstátou vodou mimo listy. Převislé sukulenty v závěsných květináčích zalévejte tak, že květináč umístíte do nádoby s vodou a ve chvíli, kdy je substrát na pohmat vlhký, můžete květináč znovu zavěsit. Stejně jako kaktusům hrozí sukulentům choroby z nadměrné vlhkosti. Pokud rostlině začne uhnívat stonek a jakoby si lehne, přestaňte ji ihned zalévat.
Tip z Hornbachu
Možným řešením, jak uhnívající houbovou chorobou nakaženou rostlinu zachránit, je odejmout nakažený stonek a sukulent přestat po dobu asi jednoho měsíce zalévat, aby se zemina absolutně vysušila.