S jarním sluncem se probouzí i pokojové rostliny. Dopřejte jim po zimní hibernaci náležitou péči a připravte je na nové období růstu. Jen tak budou zdravé, krásné a plné života!
Šik sestřih
Pokud pokojovka v zimním období šla za světlem, mohla růst jednostranně. Jaro je ideální čas pro sestřih, který podpoří nové výhony a dá rostlině kompaktnější tvar. Stejně tak je potřeba odstranit suché, zvadlé či nažloutlé listy nebo květy, aby rostlina zůstala zdravá. Myslete na to, že zejména kaktusy mohou být na chirurgické zákroky citlivé, u nich velmi opatrně. Mnoho pokojových rostlin lze snadno rozmnožit z řízků nebo odnoží, které stačí dát jednoduše zakořenit do vody.
Čerstvá zemina
Jaro je ideální čas pro přesazování, ale ne všechny rostliny je nutné přesazovat. Rozpoznáte-li, že rostlina vyrostla z květináče, tzn., že kořeny prorostly drenážními otvory, případně je zemina pokryta bílou krustou či usazeninami, je čas ji přesadit. Nový květináč by měl být jen o trochu větší než původní, aby rostlina nevěnovala energii pouze růstu kořenů. Zejména pokud přesazujete pomalu rostoucí rostliny, jako je například zamiokulkas, tchynin jazyk nebo aglaonema. Při přesazování opatrně vyjměte rostlinu ze starého květináče, jemným protřepáním nebo rukou odstraňte zeminu a přesaďte do nové kvalitní půdy plné živin.
Pryč s prachem
Prach na listech nedovolí prvním slunečním paprskům dostat se k rostlině, což snižuje schopnost fotosyntézy. Listy očistěte hadříkem z mikrovlákna nebo rostlinu osprchujte jemným proudem vlažné vody a nechejte ji okapat.
Foto: iStock
Pohnojit a zalít
Extra dávku energie a živin pro podporu růstu rostlin, zejména těch, které jste nepřesazovali do čerstvé zeminy, dodá tekuté hnojivo s vyváženým složením dusíku, fosforu a draslíku označované jako NPK. Dodržujte doporučené dávkování a zalévejte častěji zejména pokud se oteplí. Kontrolujte vlhkost půdy prstem a zalévejte ráno, abyste minimalizovali odpařování vody.
Foto: iStock
Vyšší vzdušná vlhkost
Pro zvýšení vzdušné vlhkosti v místnosti, zvláště během růstového období, můžete použít různé metody jako například rozprašovač nebo umístění květináčů na podnos s kamínky, které zalijte vodou. Méně známým způsobem, jak dopřát rostlinám vyšší vzdušnou vlhkost je rostliny s podobnými požadavky na vlhkost seskupit k sobě a nechat je vytvořit příznivější mikroklima.
Foto: iStock
Vhodné stanoviště
S prodlužující se délkou dnů a intenzitou slunečních paprsků je potřeba najít každé rostlině správné stanoviště s ohledem na požadavky na světlo. Zejména pokud jste je během zimy přesunuli blíže k oknům. Některé rostliny pro zdravý růst a kvetení potřebují světla více, zatímco jiné preferují ochranu před přímým sluncem. Pozor na průvan, některé rostliny, jako je třeba zamiokulkas nebo fíkus, jsou na něj citlivé.
Tip: Světlo bude krásně filtrovat záclona, případně pečicí papír nalepený na okenní tabuli.