Organický materiál, posečená tráva, drcené větvičky a listí nepatří jen tak na hromadu, ale do kompostéru. Ten si dnes můžete zakoupit již hotový, a to v různých objemech, tvarech a provedeních
Jak začít?
Na kompostér by mělo doléhat přímé slunce, dopadat déšť a ze všech stran proudit vzduch. Při kompostování jsou důležité žížaly a další organismy, proto jim umožněte snadný přístup do kompostu, například kompostem bez dna anebo použitím podložky z propustného materiálu. Čím větší zahradu máte, tím bude vhodnější větší kompostér. Menší kompostér disponuje objemem okolo 300 litrů, ty větší mají objem až 800 litrů. Kompostéry mohou být dřevěné stavebnicové nebo ze stabilního plastu. Na dno kompostéru nejprve umístěte malé větvičky a slámu, kompost tak nebude zapáchat. Dobrého výsledku kompostování dosáhnete, když při plnění budete dbát na to, aby se suchý materiál dobře promíchal s mokrým. Tím se vytvoří vyrovnané klima, které kompost potřebuje, aby se stal dobrým hnojivem.
Foto: Mountfield
Co do kompostéru patří a co do něj přijít nesmí?
Patří tam:
- ovocné a zeleninové odpady
- kávové a čajové zbytky
- mléčné produkty
- skořápky z ořechů
- trus hospodářských zvířat
- popel ze dřeva
- novinový papír
- lepenka a papírové ručníky
- posekaná tráva a listí
- třísky a piliny
- hobliny a kůra
- drnové řezy, větvičky
Foto: Hornbach
Nepatří tam:
- kosti, odřezky masa, tuky
- plasty, kovy, sklo, kameny
- chemicky ošetřené materiály
- časopisy
- slupky z tropického ovoce a pecky
- rostliny napadené chorobami
- popel z uhlí a cigaret
- oddenkový plevel
Foto: Hornbach
Kompost by neměl být příliš mokrý ani suchý. Nadbytek vody vede k hnilobě a zápachu, sucho zase naopak kompostaci komplikuje.