S ekologickou licí hmotou Jesmonite se v Česku seznamuje stále více kreativních hobby tvůrců. Terrazzo, colour blocking nebo mramorování jsou tři nejoblíbenější techniky tvoření výrobků z této ekologické pryskyřice Jesmonite.
I když k nám přišla z Anglie teprve nedávno, stala se oblíbeným materiálem pro domácí tvoření moderních bytových doplňků, kterým stále vládne minimalistický skandinávský styl. Už jste vyzkoušeli, jak jednoduché je pracovat s Jesmonite? Originální nadčasová dekorace vašeho domova určitě neujde pozornosti rodiny ani návštěv.
Foto: archiv redakce
Ze stavební hmoty hobby trendem
Jesmonite je licí hmota, která vznikla původně pro účely stavebního průmyslu jako lehčí alternativa betonu. Vyvinuta byla v Anglii už více než před 30 lety a od té doby se stále aktivně používá. Díky svým vlastnostem získala ale oblibu i mimo stavební obor. Máte-li správnou formu, můžete z Jesmonite vyrobit prakticky cokoliv. Proto je tato hmota tak oblíbená i pro výrobu kulis pro divadlo i film. Své využití našla díky své lehkosti úspěšně i v umění – existují celé plastické obrazy vyrobené z této hmoty, kdy váha díla již není překážkou k zavěšení na zeď. V poslední době si tato ekologická hmota získala popularitu mezi designéry a výrobci bytových doplňků a dekorací. Designéři z ní vyrábí svítidla, květináče, vázy, mísy a další drobné dekorace do domů a bytů.
Foto: archiv redakce
Ekologická hmota zaručuje bezpečné tvoření
Jesmonite je tzv. eko-pryskyřice, dvousložková licí hmota. Jejím základem, na rozdíl od křišťálové pryskyřice, jsou složky na vodní bázi. Jedná se o akrylovou tekutinu a minerální základ. Tyto složky se pak společně smíchají v konkrétním poměru, který je potřeba pečlivě odvážit. Přebytečnou hmotu před ztvrdnutím je tak možné bez obav rozmýt vodou a vypustit přímo do odpadu. Tato hmota navíc nelepí, nijak nezapáchá a rychle tvrdne. Je bezpečná i pro tvoření s dětmi.
Foto: archiv redakce
Jak doma pracovat s Jesmonite?
Na rozdíl od křišťálové pryskyřice Jesmonite tvrdne opravdu rychle. Při tvoření tedy není času nazbyt. Nejdříve je třeba hmotu navážit za dodržení správného poměru. Pak stačí jen v kelímku hmotu rozmíchat, obarvit dle libosti, nalít do připravené formy a s citem vyklepat bublinky. Už za půl hodiny můžete z formy opatrně vyjmout svůj originální výrobek. Ten pak potřebuje dalších 24 hodin do úplného vytvrzení na vzduchu. Ideální je ho položit navrch formy a do druhého dne si ho nevšímat. Drobné bytové dekorace jsou to, co si pro začátek z Jesmonite můžete v pohodlí domova snadno vyrobit. Potřebujete k tomu pouze vhodnou silikonovou formu. Ta je stejná jako forma pro křišťálovou pryskyřici. Můžete si vyzkoušet vytvořit různé podtácky, talířky, stojánky na svíčky, misky nebo třeba krabičky či malé květináče na skalničky, a to v různých barvách a dekorech. Z hmoty Jesmonite AC100 můžete vyrobit dokonce i originální šperky.
3 nejoblíbenější efekty zdobení
Na první pohled se může zdát, že kvůli neprůhlednosti má tato eko-pryskyřice ve srovnání s křišťálovou pryskyřicí mnohem omezenější možnosti zdobení. To je ovšem velký omyl! S Jesmonite se otevírá zcela nový svět kreativních příležitostí.
Foto: archiv redakce
Terrazzo efekt
Instagramu vládne v posledních měsících právě terrazzo. Je inspirovaný klasickým vzorem dlažby používaným na povrchy teras. Složení této dlažby je dáno barevnou kombinací zlomků mramoru, žuly, skla a dalších zbytkových materiálů, které se zamíchají do betonu nebo epoxidu. Tento dekor a materiál je oblíbený pro svoji trvanlivost i to, že díky nepravidelnosti vzoru na ní nejsou viditelné skvrny a škrábance. „Dnes se tento dekor na výsluní hřeje zejména díky tomu, jak je variabilní. Díky různorodé velikosti a barevnosti částic se může skvěle přizpůsobit jak klasickému, tak modernímu interiéru. Tím, že v sobě vždy skrývá více různých barev či odstínů, pomůže dobře provázat jednotlivé prvky v interiéru,“ komentuje Zuzana Dobšíčková, kreativní ředitelka Korálky.cz. Pro docílení terrazzo efektu budete do licí hmoty přimíchávat tzv. chipsy, ztvrdlé barevné kousky hmoty. Po vyjmutí výrobku z formy pak smirkovým papírem povrch zbrousíte, aby terrazzo vyniklo v celé své kráse. Nakonec můžete přetřít tmelicím zátěrem.
Foto: archiv redakce
Colour blocking
Smíchaný materiál, který lijete do formy, je hustý jak těsto na palačinky a tvrdne opravdu poměrně rychle. Proto pokud nalijete vedle sebe dvě různé barvy, tak se nepromísí. A právě díky tomu můžete dosáhnout zajímavých colour blocking efektů. Jedná se tedy o vytvoření efektu různých barevných částí na jednom výrobku. Zde se nabízí nekonečné množství možností přesně podle vašeho vkusu a potřeb. „Pro jistotu doporučujeme vždycky nalít jednu barvu a nechat ji lehce zavadnout, než nalijete druhou barvu. Velice hezky vypadá kombinace pestré barvy a přirozené světlé barvy Jesmonite rozdělená v polovině nebo v ⅓ výrobku,“ doporučuje Zuzana Dobšíčková z Korálky.cz.
Mramorování
Dekor mramoru je opět populární už několik let. A stále to vypadá, že tenhle vzor jen tak do zapomnění neupadne. Zároveň je to skoro ten nejsnazší efekt, kterého můžete s Jesmonite dosáhnout. Stačí jednoduše do rozmíchané hmoty přidat 1–2 kapky pigmentu a velice lehce jej v kelímku promíchat. Hmotu neobarvujeme, pouze pigment takto dostaneme na různá místa. A pak stačí lít do formy. „Sami uvidíte, jestli chcete efektu ještě trochu pomoci promícháním ve formě, nebo už jste dostatečného mramorování dosáhli tím, jak jste hmotu nalili,“ říká kreativní ředitelka Korálky.cz, Zuzana Dobšíčková. Když už se vám barevné ladění ve formě líbí, vyklepejte bublinky a můžete se těšit na výsledek.
Více informací najdete na koralky.cz