Vzhled i funkčnost kuchyňského nábytku významně ovlivňuje pracovní deska, která patří v kuchyni mezi nejpoužívanější prvky. Proto by měla být dostatečně pevná a odolná vůči mechanickému poškození i působení vody. O její životnosti rozhoduje materiál, zpracování i kvalita konečné montáže.
Laminát
Nejvíce se používají pracovní desky z lamina. Jsou k mání v mnoha barvách i dekorech, které dokonale imitují různé materiály. Vyrábějí se lepením a lisováním dřevěných třísek a povrch se upravuje laminováním, které spočívá v nalepení papíru napuštěného pryskyřicí. Kvalitu zajišťuje postformingové zakončení hran, které chrání před pronikáním vlhkosti.
Foto: Ballerina Küchen
Kompakt
Desky z kompaktního laminátu jsou voděvzdorné a vysoce odolné. Díky tloušťce pouhých 12 mm působí elegantně a minimalisticky. Vznikají lisováním velkého množství dekoračních a speciálních impregnovaných protitahových papírů, které se prokládají pryskyřicí a lisují pod vysokým tlakem. Díky odolnosti vůči vlhku se využívají i v koupelnách u umyvadel.
Foto: Oresi
Masiv
I když je dřevo náchylnější k poškození, po úpravě lakem, olejem nebo voskem získá příjemnou patinu a dá se využít i na exponované pracovní desky. Na jejich zhotovení se často používá takzvaná nekonečná spárovka, což jsou špalíčky masivu lepené do plochy v nekonečném pásu. Z tuzemských dřevin je nejvhodnější dubové, bukové nebo jasanové dřevo.
Foto: JN Interiér
Sklo
Pracovní deska může být zhotovená i z kaleného skla, které je pevné a odolné a vzhledem k neporéznímu povrchu vyhovuje i vysokým hygienickým nárokům. Desky v matném i lesklém provedení o tloušťce pouhých 10 mm působí velice elegantně a minimalisticky. V ještě tenčím provedení se dobře vyjímají také na obložení stěny nad pracovní plochou.
Foto: Next125
Keramika
Velice odolné jsou pracovní desky z keramiky. Při jejich výrobě se napodobují geologické procesy, které v přírodě působením vysokého tlaku a teplot formují kámen tisíce let. Desky jsou však upravené tak, aby vyhovovaly současným estetickým i praktickým nárokům. Jsou odolné vůči mechanickému poškození, barevným tekutinám, UV záření i vysokým teplotám.
Foto: Next125
Originální kámen
Kamenné desky dodají kuchyni punc originality. Na jejich výrobu se nejčastěji používá žula, mramor, travertin a pískovec. Přírodní kámen je tvrdý a odolný vůči mechanickému poškození a díky impregnaci i různým barevným tekutinám. Povrch desek se opracovává do vysokého lesku nebo pololesku, efektní jsou přebroušené matné plochy s jemnou strukturou.
Foto: JN Interier
Kompozit
Pojmem umělý kámen se označují i kompozitní materiály, které se skládají ze dvou třetin z přírodních minerálů doplněných akrylátovými pryskyřicemi. Na rozdíl od technického kamene se dají za tepla formovat, takže umožňují souvislé a bezspárové zhotovení pracovní desky se dřezem, případně i s obkladem stěny. Mezi nejznámější patří například Corian.
Technický kámen
Skvělé vlastnosti mají desky z technického kamene, který na rozdíl od kompozitních materiálů obsahuje přes 90 % přírodního křemene a žuly. Umletý přírodní kámen se spojuje polyesterovou pryskyřicí a barevnými pigmenty, případně i drobnými zrcadlovými a skleněnými frakcemi. Povrch technického kamene je neporézní a dekor je patrný i v řezu.
Foto: Oresi