Ucpávání odpadů v domácnostech je docela častým problémem. Projevuje se špatným odtékáním, nepříjemným zápachem a bubláním. Abyste riziko ucpaného odpadu co nejvíce minimalizovali, stačí znát několik preventivních opatření. Nejen že se s jejich pomocí vyhnete práci s ucpaným odpadem, ale též zamezíte drahým opravám v případě složitějšího problému.
Správná likvidace kuchyňských olejů a tuků je základ
Základní pravidlo říká, že v žádném případě nevyléváme oleje a tuky do odpadu nebo kanalizace. Po ochlazení dojde totiž k jejich vysrážení. Vznikne tak překážka, jež na sebe nabaluje další nečistoty a usazeniny. Postupně se tak zanese odpadní systém jak v domácnostech, tak ve veřejné kanalizační síti.
Tuto tukovou krustu musí odborníci následně “prošťouchnout” pomocí spirály na čištění odpadu. Tuky v kanalizaci rovněž ucpávají čerpadla, neboť obalují jejich sondy a tím je vyřazují z provozu. V neposlední řadě tuky v kanalizačním potrubí urychlují jeho korozi.
Jak na třídění a likvidaci olejů a tuků?
Ve městech se začínají objevovat kontejnery určené na použité jedlé oleje. Do nich se vhazují PET lahve naplněné vychladlým olejem. Není-li ve vašem okolí takový kontejner, vhoďte lahev do směsného odpadu.
Pokud nejde olej z pánve či hrnce slít, vytřete ho papírovou utěrkou, kterou vyhodíte také do směsného odpadu. Jak se oleje dále recyklují? Na speciálních pracovištích jsou oleje nejprve zbaveny hrubých nečistot, vysedimentovány a uloženy do expediční nádrže.
Takto recyklované tuky zpravidla odebírá petrochemický průmysl, jenž je používá do bionafty a leteckého paliva. Mechanickému čištění odpadů v gastronomických provozech předejdou také lapače tuků, které pracují na principu sedimentace.
Jak pravidelně čistit kuchyňské odpady, aby se zabránilo tvorbě tukových usazenin?
Preventivní čištění odpadů provádějte 1× týdně tím způsobem, že odpad prolijete konvicí horké vody. Veškerý nahromaděný tuk a mastnota se díky tomu rozpustí. Na ucpaný dřez se doporučuje babská rada, a to domácí čistič vyrobený z octa a jedlé sody. Do sifonu nasypete 2 sáčky sody, které zalijete hrnkem octa a necháte 15-30 minut působit. Poté směs prolijete litrem horké vody a máte hotovo.
Význam pravidelných kontrol a údržby kanalizace
Monitoring kanalizace se provádí pomocí kamery. Zjišťuje se stav koroze a zanesení zvápenatělým sedimentem. Dále se zde sleduje tlak a rychlost průtoku vody. Není žádným tajemstvím, že odpadní vody jsou čím dál agresivnější.
Kvůli tomu dochází k narušení kanalizační konstrukce a spojů, které efektivně netěsní. Viníky jsou výpary, těžké kovy a rozkládající se organické látky. Specializovaná firma zhodnotí stav a navrhne optimální řešení, díky němuž se předejde případným haváriím a zároveň se prodlouží životnost potrubí.
Co zahrnuje pravidelná údržba odpadů?
Situace, kdy neodtéká odpad, je známkou technické závady či zanedbání údržby. Opět je třeba zdůraznit preventivní čištění odpadů, jež dokáže odvrátit rozsáhlejší problém. V domácnosti bychom měli alespoň 1× týdně používat preventivní čističe a 1× ročně objednat výše zmiňovanou strojní údržbu kanalizace, jež eliminuje riziko vzniku havárie.
Kamerové inspekce jako součást prevence ucpání odpadů
Kamerové kontroly se mohou provádět u všech typů potrubí. Identifikují problémy v kanalizačních i vodovodních potrubích. Jedná se o rychlou a efektivní metodu, jak zjistit poškození a míru zanesení potrubí, jeho praskliny, trhliny, deformace a další. Kamery přesně detekují místo poškození, čímž urychlí jeho opravu. Tento preventivní monitoring prováděný 1× ročně vyjde mnohem levněji než případné nákladné opravy poškozené kanalizace.
Jaká jsou preventivní opatření proti ucpávání záchodu?
Ucpaná toaleta umí pěkně potrápit. Jak vyčistit ucpaný záchod svépomocí? Pokud je záchodová mísa plná, nezbyde nám nic jiného než nejprve odstranit přebytečnou vodu. Poté můžete vyzkoušet gumový zvon, jenž podtlakem, který vytvoříte pumpováním, odstraní nečistoty.
Ty ovšem nesplachujte, nýbrž vyjměte a vyhoďte do odpadkového koše. Dalšími podpůrnými prostředky jsou zmiňovaná kombinace jedlé sody a octa, případně chemický čistič s obsahem hydroxidu sodného. Ten dokáže rozložit papír, vatu, tuk, vlasy apod. Ucpanému záchodu nejlépe předejdete důsledným splachováním a nepoužíváním ho jako odpadkový koš.
Co do odpadu nepatří?
V odpadu by se neměly nacházet zbytky jídla, hygienické potřeby, jimiž jsou vata, tampony, vložky a vlhčené ubrousky ani žádné jiné předměty. Do odpadu rozhodně nevyléváme chemikálie a organická rozpouštědla, hnojiva, mazadla a oleje, nevyhazujeme léky apod.
Jaké jsou ekologické metody čištění odpadů?
To, jak vyčistit odpad ekologicky, už bylo zmíněno výše. Kromě octa a sody jsou dalšími způsoby použití gumového zvonu a instalatérského pera, případně rozebrání sifonu. U ucpaného odpadu prokáže službu prolití horkou vodou a vsypání kyseliny citronové jako přírodního odmašťovače. Ekologické čisticí přípravky můžete pořídit též v obchodě. Obsahují neškodné bakterie a enzymy, které si poradí s rozkladem organického odpadu.
Shrnutí
Preventivní čištění odpadu není radno zanedbávat, neboť tím předejdete nákladným opravám v případě havárie. K pravidelnému čištění si vystačíte s horkou vodou, octem a sodou. Do odpadu nelijte olej a tuky, nevhazujte zbytky potravin a hygienické potřeby. Pokud se vám nepodaří odpad uvolnit svépomocí, obraťte se na odbornou firmu v oblasti profesionálního čištění odpadů a kanalizací, která si s problémem hravě poradí.