Kdo má vlastní užitkovou zahradu, musí na podzim řešit, co s ovocem a zeleninou, které se hned nezkonzumují. Stejný problém čeká například i houbaře nebo ty, kteří využívají možnost levnějších nákupů sezónních plodin.
Foto: archiv redakce
Tekuté vitaminy
Čerstvé ovocné nebo zeleninové šťávy bez konzervačních přípravků, cukru, barviv a jiných aditiv mají kromě vynikající chuti vyšší nutriční hodnotu než průmyslově zpracované džusy. V domácím odšťavovači si můžete připravit zdravý a chuťově zajímavý nápoj z různých plodů včetně listové zeleniny. V minulosti se na odšťavňování používaly speciální varné nádoby nebo ruční mlýnky. Dnes jsou na trhu různé elektrické odšťavňovače, které se liší výkonem i systémem mělnění a oddělení šťávy. V odstředivých typech se suroviny nejprve nastrouhají a následně se z nich šťáva odstředí. Šnekové typy fungují podobně jako lis a suroviny zpracovávají většinou důkladněji. I mezi šnekovými nebo odstředivými odšťavovači jsou ale rozdíly, které se projevují ve výtěžnosti, velikosti vkládacího otvoru, náročnosti následné údržby a životnosti. Tu ovlivňuje kromě síly motoru materiál, ze kterého jsou zhotoveny jednotlivé komponenty.
Foto: archiv redakce
Klasická sterilace
Tradičně se v domácnostech uchovává úroda ze zahrady nebo různé lesní plody zavařováním do sklenic. Původní skleněná víčka nahradily kovové uzávěry opatřené přilnavým těsněním, které po zahřátí sklenic a následném zchlazení, při němž vznikne podtlak, sklenici uzavře. Při zavařování se používá buď metoda zahřívání ve sklenicích, nebo zahřívání mimo obal, které je vhodné například na konzervaci marmelád. K tepelné sterilaci ve vodní lázni slouží velké zavařovací hrnce s teploměrem nebo elektrické nádoby s plynule nastavitelným termostatem a časovým spínačem. Ke snadné a bezpečné manipulaci slouží výpust vody. Kromě zavařování plodin, masa i hotových jídel se nádoby dají využít například i k suché sterilaci a uchování ořechů nebo jako várnice na větší množství nápojů, polévek či gulášů. Vedle sofistikovaných elektrických hrnců jsou k dispozici i zavařovací nástavce, které se pokládají na standardní varné nádoby.
Foto: archiv redakce
Teplo a vzduch
Jednou ze spolehlivých metod konzervace ovoce, zeleniny a bylin je sušení, které bylo v minulosti jediným spolehlivým způsobem, jak uchovat dary přírody na zimu. Plody zbavené vody mají menší objem, dobře se přechovávají, nepodléhají zkáze, ve velké míře si uchovávají řadu důležitých látek a jsou také bohatým zdrojem vlákniny. Prostorově náročné klasické sušení, které trvá několik dní a musí probíhat na suchém a dobře větraném místě, dnes nahradí elektrické sušičky, které usuší většinu plodin během několika hodin. Elektrická sušička se dá v domácnosti využít i během roku například při výhodném nákupu většího množství tropického ovoce nebo na sušení kousků masa – jerky. Je skvělým pomocníkem i pro ty, kteří často chodí na houby. Kvalitní sušička by měla mít ventilátor s rovnoměrnou distribucí teplého vzduchu, dostatečný počet sušicích sít, případně i fóliovou masku na sušení ovocných placek.
Foto: archiv redakce
Příznivé vzduchoprázdno
Trvanlivost přírodních surovin v čerstvém stavu je možné až několikanásobně prodloužit s pomocí vakua, které se vytvoří v nádobách nebo plastových fóliích prostřednictvím vakuo-vacího zařízení. Moderní vakuovačky v podstatě využívají efekt uchovávání potravin v prostředí zbaveném vzduchu, konkrétně kyslíku, který je příčinou všech negativních chemických změn v potravinách. Elektrické vakuovací svářečky odsají z fólie se surovinami vzduch a zataví ji, případně mohou být doplněné nástavcem na speciální nádoby s ventilem. Kromě zeleniny nebo ovoce se vakuování používá také na prodloužení čerstvosti masa, masných i mléčných výrobků, sypkých surovin i hotových pokrmů. V současnosti se vakuovačky hojně uplatňují také při vaření metodou sous-vide, při které se maso nebo zelenina zavakuované ve fólii připravují velice pomalu ve vodní lázni s nízkou teplotou, takže si skvěle uchovají šťavnatost, konzistenci a chuť.