Projekt Lihovar Smíchov, realizovaný společností Trigema Building, je významnou součástí přeměny bývalého průmyslového brownfieldu na moderní rezidenční čtvrť. Hlavním cílem je zachování industriálního charakteru místa, který byl zakotven v architektonickém návrhu studia Black n' Arch Davida Černého. Tato přeměna zahrnuje výstavbu bytových domů, komerčních ploch a kulturního centra.
Architektonický koncept projektu reflektuje průmyslové využití. Celý areál je koncipován jako jedna velká továrna, která si uchovává své archetypální prvky, jako jsou cihelné fasády, komín a okna s průmyslovým členěním. Fasády jsou členité s velkým množstvím lodžií, balkónů, teras a ozdobných prvků, příkladem je rohová ocelová konstrukce představující láhev dnem vzhůru, která odkazuje na historii areálu. Vzhledem k umístění objektu byl kromě tepelně-izolačních požadavků kladen i maximální důraz na akustické vlastnosti fasády.
Foto: Wienerbberger
Exteriér budov je tvořen pestrou škálou povrchových úprav a jejich kombinací, především cihelnými obkladovými páskami Terca od Wienerbergeru. Po několika fázích vzorování byly vybrány dva odstíny obkladů Terca v atypickém formátu s tloušťkou 18 mm z důvodu snížení zatížení systému ETICS. Jedná se o pásky Terca OPUS a Terca Pastorale ve formátu 216 × 65 mm, které byly použité v kombinaci se spárovací hmotou v přírodní bílé a antracitové barvě. Část fasády je také obložená tmavými variantami – páskami Terca Agora Grafietzwart.
Foto: Wienerbberger
„Obkladové pásky představují efektivní řešení pro dosažení atraktivního vzhledu exteriéru budov. Jsou vhodné téměř kamkoliv – jak pro novostavby, tak pro rekonstrukce. Fasády z pásků Terca nabízejí širokou paletu barev a odstínů. Jejich velkou výhodou je dlouhá životnost bez nutnosti údržby. V projektu Lihovar vytvářejí působivý vzhled moderního bydlení v centru Prahy,” uvádí Roman Busta, obchodní ředitel divize hrubá stavba ve Wienerbergeru.
Stejně jako cihlová fasáda připomínající archetyp továrny, celým projektem se prolíná symbolika lahví, která se odkazuje k původní továrně. V různé míře je vepsána do každé budovy. Zábradlí lodžií severozápadního rohu dohromady připomínají lahev obrácenou dnem vzhůru. Na ni navazují cihlové lahve na fasádě, které vznikly atypickou skladbou cihelných pásků a použitím kontrastní spárovací hmoty. Profilované pilastry jsou tvořené různou tloušťkou tepelné izolace tak, aby navazovaly na skladebnost cihel. Celkem bylo použito 7 500 m² cihelných pásků, což zhruba odpovídá ½ milionu cihel, které byly ručně nalepeny na fasádu.
Foto: Wienerbberger
„Když jsme areál bývalého Lihovaru kupovali, tak jsme věděli, že budeme chtít zachovat industriální vzhled i u nové rezidenční výstavby, proto pro nás byla cihelná fasáda upřednostňovanou volbou, kterou jsme nastínili architektům a ti vzhled fasád dále rozpracovali. Výběr konkrétních typů cihel, ze kterých se pásky na fasádu řezaly, byl poté poměrně dlouhotrvající proces společného vzorkování investora a architektů, inspiraci jsme společně hledali zejména v Londýně,“ popisuje záměr Erik Březina, ředitel realizace developerských projektů společnosti Trigema Development.
O projektu:
Projekt Lihovar by měl být dokončen v roce 2026 s celkem 550 byty, komerčními prostory a ikonickou rozhlednou na komíně, která nabídne jedinečný výhled na Prahu.
Lihovar Smíchov – etapa sever
Zastavěná plocha: 4 205 m²
Podlahová plocha bytů: 13 450 m2
Plocha retail: 1 840 m2
Počet podzemních podlaží: 2
Počet nadzemních podlaží: 7 + pobytová střecha
Počet obchodních jednotek v 1. NP: 12
Počet tříd MŠ (dětské skupiny): 2
Počet bytů celkem: 246
Počet parkovacích stání celkem: 187
Typ objektu: bytové i komerční prostory
Lokace: Praha 5
Architekt: Black n' Arch, s. r. o. / David Černý, Radek Podorský, Tomáš Císař, Lucie Kahancová, Anastasiia Nesen, Jan Zajíček, Jakub Boudný, Ondřej Dvořák
Projekt: Arch.Design / Kateřina Vaníčková, Pavel Máčal, Hana Křepelková, Alena Derbeková
Použitý sortiment od Wienerbergeru: