Přebytky tuzemských plodin z vlastní zahrady nebo od ověřeného farmáře se vyplatí nějakým způsobem zpracovat a uchovat. Na rozdíl od plodin dostupných v běžné obchodní síti totiž máme jistotu, že nejsou ošetřené žádnými chemickými prostředky a jsou skutečně čerstvé.
Nastrouhat a nakrájet
Zpracování zeleniny a ovoce usnadňují různé spotřebiče a manuální pomůcky. Zejména při přípravě zeleniny můžete kromě tradičního struhadla využít i další typy kráječů, se kterými se dají tužší kusy naporcovat do různých tvarů. Oblibě se těší také různá tvořítka nebo spiralizéry, s nimiž lze vytvořit rozmanitě dlouhé, tenké i široké nudličky či pásky, které svými tvary připomínají některé druhy těstovin. Na rychlé pokrájení většího množství zelených bylinek se hodí kolíbkové nože, které se v kuchyni uplatní například i na nasekání masa. Praktické jsou také nůžky s více břity a speciálním prvkem na jejich čištění, které se používají místo nože na zelené bylinky. S větším množstvím zeleniny včetně hlávkového zelí si skvěle poradí takzvané food procesory s několika krájecími kotouči, které zeleninu či ovoce nastrouhají, naplátkují nebo nařežou do tvaru hranolek. Jsou vybavené i univerzálním nožem, který se dá využít na drcení i mixování.
Foto: Oxo
Spiralizér Good Grips (Oxo), tři typy různě dlouhých a širokých zeleninových nebo ovocných proužků, cena 749 Kč, www.pottenpannen.cz
Foto: Eva Solo
Kolébka na sekání bylinek Green Tools (Eva Solo), cena 779 Kč, www.chefshop.cz
Foto: Bosch
Food processor MultiTalent (Bosch), struhadlo, drtič, kráječ, univerzální nůž, cena 2 890 Kč, www.bosch-home.com/cz
Foto: Tescoma
Kráječ na kostičky a hranolky Handy (Tescoma), dvě čepele, zásobník, snadné rozkládání, cena 829 Kč, www.tescoma.cz
Foto: Westmark
Nůžky na byliny Combi (Westmark), více břitů na rychlé krájení, prvek na čištění, cena 299 Kč, www.bonami.cz
Foto: Eva Solo
Kónické struhadlo (Eva Solo), těsný spodní okraj pro udržení šťávy, tři typy otvorů, cena 1 250 Kč, www.kulina.cz
Vakuování
Zajímavou možnost uchovávání čerstvých surovin představuje jejich zavakuování do pevně uzavřených sáčků, fólií nebo malých boxů. Toho se docílí s pomocí mechanického nebo elektrického odsávacího zařízení. Metoda vakuování se u ovoce a zeleniny využívá hlavně na prodloužení jejich čerstvosti, k dlouhodobějšímu uchovávání je ale vhodná hlavně pro pevné a trvanlivější potraviny, jako je například tvrdý sýr nebo sušené plodiny. Nový trend využití vakua představují mixéry, ve kterých se při vysokých otáčkách mělní ovoce až po odsátí vzduchu z nádoby. Protože se do hmoty mixované ve vakuu nedostane kyslík, sníží se její oxidace, výchozí suroviny si uchovají svoji chuť, barvu i důležité živiny a vitaminy. Součástí vakuových mixérů jsou samostatné vakuovací nádoby, ve kterých je možné takto připravené směsi po určitou dobu uchovávat v chladničce.
Sušení
Sušení plodin je nejstarším způsobem konzervace. Usušit se dá ovoce, zelenina, byliny, houby i maso. Klasické sušení na plátech je ale prostorově náročné a zdlouhavé. Rychlejší možnost nabízejí vícepatrové elektrické sušičky, ve kterých se teplý vzduch distribuuje tak, aby se celý obsah sušil rovnoměrně. K sušení lze využít i elektrickou troubu s horkovzdušnou funkcí. U běžného typu je ale třeba celý proces pravidelně kontrolovat. Vynikající výsledek zajistí multifunkční trouba se sušicím programem.
Zavařování
Jednou z klasických metod konzervace je zavařování. Plodiny určené k uchování se napěchují do sklenic, ve kterých se pak ve vlastní šťávě nebo v láku sterilují. Uzavřené nádoby se ponoří do vodní nebo parní lázně, kde se při optimální teplotě podle typu náplně určitou dobu zahřívají. Působením tepla se obsah sklenice steriluje a podtlak vzniklý po zchladnutí jej stabilizuje. K zavařování se využívají vysoké hrnce s teploměrem nebo elektrické nádoby, ve kterých se proces sterilace řídí elektronicky.
Fermentace
Mezi klasické způsoby zpracování zeleniny patří kvašení. Fermentovat se dá veškerá zelenina od tradičního zelí až po červenou řepu, oblíbené jsou zejména různé směsi, pro které se v posledních letech ujal název pickles. Kvašená zelenina je velmi chutná a zdravá. Kromě vlákniny obsahuje velké množství vitaminů, minerálů, antioxidantů a dalších prvků, které napomáhají dobrému trávení i imunitě. Na kvašení se kromě velkých kameninových zeláků používají i menší keramické nebo skleněné nádoby se speciálním uzavíráním.
Foto: Sencor
Digitální zavařovací hrnec SPP 3200SS (Sencor), kapacita až 14 sklenic, dva režimy, funkce udržování teploty, cena 2 999 Kč, www.sencor.cz
Foto: Electrolux
Multifunkční trouba EOB9956XAX (Electrolux), řada funkcí včetně páry, program na sušení, cena 30 990 Kč, www.electrolux.cz
Foto: Sencor
Sušička potravin SFD 750WH (Sencor), pět sušicích sít v základní výbavě, Ø síta 23 cm, cena 749 Kč, www.sencor.cz
Foto: Hornbach
Keramická nádoba na kvašení zeleniny Morava, několik velikostí, cena 10l nádoby 979 Kč, www.hornbach.cz
Foto: Tescoma
Souprava na kvašení zeleniny Della Casa (Tescoma), sklo, silikon a plast, objem 5 l, cena 669 Kč, www.tescoma.cz