Vlídný a příjemný konec léta a počátek podzimu je ideální pro důkladnou revizi celého topného systému, včetně zdroje tepla, rozvodů a komína.
To vyžaduje dostatek času i kvůli vytíženosti topenářů.
Krbová kamna
Pakliže uvažujete o nezávislém zdroji vytápění, ale nemáte prostor pro velkou obestavbu krbové vložky, zvolte krbová kamna. Při nevelkých rozměrech dokážou kvalitní kamna vytopit někdy i celý dům. Instalovat je navíc lze i do bytů. Při správném výběru ušetříte na vytápění tisíce korun ročně, a navíc se díky spalování obnovitelných zdrojů, zejména dřeva, štěpky či dřevěných briket, chováte šetrně k přírodě. Krbová kamna najdou využití především na jaře a na podzim, kdy ještě není taková zima a nevyplatí se pouštět celý topný systém. Jejich účinnost se pohybuje mezi 40 a 80 %. Jednoplášťová sálavá kamna jsou vhodná pro vytápění pouze jedné místnosti, ale jejich sálající teplo je rychlejší. Oproti tomu dvouplášťová konvekční kamna ohřívají vzduch v mezeře mezi dvojitým pláštěm, ten stoupá a šíří se po místnosti. Sousední pokoje můžete vytápět tím, že do nich otevřete dveře, do podkroví můžete teplo pustit například zavíratelnou klapkou ve stropě.
Foto: archiv redakce
Pevná paliva
Moderní kotle pracující na principu zplyňování palivo lépe využijí. Účinností 70 až 85 % se dokonce přibližují kotlům na plyn. Automaticky řízené systémy mohou dosáhnout účinnosti dokonce až 90 %. Kromě toho znamená pořízení automatického kotle také vysoký uživatelský komfort. Mezi tuhá paliva řadíme hnědé a černé uhlí, brikety, koks, dřevo a dřevní hmoty, dřevní brikety, dřevěné pelety, brikety a pelety ze stébelnin, štěpku a slámu. Zájem o pevná paliva, i přes jejich plynulý cenový růst, stoupá. Je to dáno tím, že nastoupily nové výkonné technologie, které „umějí“ pevná paliva mnohem účinněji využít při menších provozních nákladech a s mnohem menším ekologickým zatížením okolí, než tomu bylo dříve. Moderní kotle na uhlí mají mnohem vyšší účinnost spalování, a navíc spoustu dalších technologických vylepšení. Totéž platí i pro spalování dřeva, kde navíc hraje důležitou roli i samotná kvalita paliva, proces jeho přípravy, skladování a manipulace.
Foto: archiv redakce
Plynové kotle
Nejprve je nutné stanovit, zda bude plynový kotel sloužit pouze k vytápění domu, nebo i k ohřevu vody. Důležitá je také volba mezi konvenčním a kondenzačním kotlem. U kondenzačních kotlů jsou odcházející spaliny vedeny speciálně upraveným tepelným výměníkem, kde svou zbývající energii předávají otopné vodě, a ochlazené jsou odváděny ven z domu. Kondenzační plynové kotle pracují s maximální účinností. Nejvíce energie – kondenzačního tepla – lze získat při takovém ochlazení, kdy vodní pára obsažená ve spalinách zkapalní. Sečte-li se takto získaná energie, takzvané kondenzační teplo, a výhřevnost zemního plynu, lze za optimálních podmínek dosáhnout provozní účinnosti kotle až 108 %. Moderní plynové kotle se snadno regulují, disponují příznivým ekonomickým provozem, kompaktní konstrukcí a malými rozměry. Díky modernímu designu dokážou dobře splynout s interiérem – mnohdy vypadají spíše jako spotřebiče z kategorie bílého zboží.
Foto: archiv redakce
Radiátory a konvektory
Radiátor v chodbě nebo zádveří nemusí dnes sloužit pouze k vytápění, jeho praktickou součástí může být zrcadlo. V rámci originálního příslušenství jsou k dostání i háčky a věšáky. Stále oblíbenější jsou v domácnostech podlahové konvektory. Jsou plnohodnotným zdrojem tepla, mají vysokou účinnost, ekonomický provoz a lze je využít i u nízkoteplotních zdrojů vytápění. Výhodou podlahových konvektorů je také rovnoměrné prohřátí místnosti díky konvekci. Podlahové konvektory s ventilátorem navíc oceníte i v létě, protože některé typy vedle vytápění zvládnou místnost také ochladit.
Foto: archiv redakce
Tepelné čerpadlo
V současnosti je možné tepelným čerpadlem nahradit bez potíží i stávající málo úsporný kotel bez nutnosti výměny celé vytápěcí soustavy. Silným argumentem pro pořízení tepelného čerpadla je nejen úspornost a ekologičnost, ale také spolehlivost, snadná obsluha a nenáročná údržba. Tepelné čerpadlo přitom kromě tepla zajistí také ohřev vody nebo chlazení. Nejrozšířenější jsou v našich zeměpisných šířkách tepelná čerpadla typu vzduch-voda, a to díky dostupnosti zdroje, snadné instalaci i panujícím klimatickým podmínkám zajišťujícím spolehlivou funkčnost bez ohledu na roční období. Ta je zajištěna až do teplot –15 °C. Klesnou-li teploty pod tuto hodnotu, vytápění nebo ohřev vody obvykle zajišťuje záložní elektrický zdroj tepla, kterým je obvykle tepelné čerpadlo vybavené. Existují ale již tepelná čerpadla, která nabídnou funkčnost bez větších omezení až do venkovních teplot –28 °C, a omezují tak spínání záložního elektrického ohřevu na minimum.
Foto: archiv redakce
Rekuperační jednotka
Rekuperace je proces, využívající zpětné získávání tepla. To se děje v rekuperační jednotce, která zabraňuje tepelným ztrátám při větrání a zajišťuje zdravé vnitřní prostředí. Přiváděný venkovní vzduch při ní prochází přes rekuperační výměník uvnitř jednotky, kde se ohřívá teplým odpadním vzduchem z jednotlivých místností. Ten je následně odvedený z budovy ven a čerstvý předehřátý vzduch vhání ventilátor do interiéru. Teplo obsažené v odpadním vzduchu se tak využívá k předehřevu vnitřního prostředí a snižuje množství energie, která je potřeba na vytápění. Systém řízeného větrání s rekuperací tepla je opravdu optimálním řešením pro kvalitně zateplené budovy, kde nedochází k přirozenému proudění vzduchu ani pravidelnému větrání. V nevětraných místnostech se koncentruje oxid uhličitý a další škodlivé látky, stoupá prašnost nebo se zde kondenzuje vlhkost. Při častém větrání zase neúměrně rostou náklady na vytápění a obyvatele ruší hluk z ulice.
Foto: archiv redakce
Topení elektřinou
V současných energeticky úsporných domech je elektřina jako topné médium velmi vhodná. Zkušenosti uživatelů energeticky úsporných domů potvrzují, že nízkoteplotní velkoplošné podlahové a stropní vytápění kombinované ve vybraných místnostech a prostorách se sálavými panely majiteli přináší nízké náklady jak při pořízení, tak i při provozu – a to platí i při našich současných poměrně vysokých cenách elektrické energie. K tomu je třeba připočíst bonus v podobě maximálního tepelného komfortu, nulových nákladů na údržbu, bezobslužného provozu a čistého vzduchu bez víření prachu. Navíc elektrické topné kabely o průměru 3–4 mm nebo elektrické topné fólie tloušťky cca 0,4 mm lze instalovat přímo pod plovoucí podlahy. To umožnilo opustit masivní konstrukce a dělat podlahy jako tenkovrstvé, popřípadě systémem tzv. suché výstavby. Další možností je kromě sálavého elektrického vytápění využít elektrický kotel spolu s teplovodními radiátory.