Při stavbě nového domu může u každého investora vyvstat otázka, zda zvolit tradiční, kvalitní a odolný materiál – cihly, nebo jít cestou dřevostaveb či domu z betonu nebo pórobetonu. Pokud si však stavebník zvolí generacemi ověřenou stavební metodu v podobě cihel, získá tím mnohem více než jen pořádný materiál pro výstavbu. Ušetří si tím v budoucnu starosti s případnými opravami vnější obálky domu a v dlouhodobém horizontu i výdaje za energie. Přidanou hodnotou volby stavby z cihel Porotherm je i pojivo, doprava, zákaznická podpora odborníků a další služby oblíbené nejen mezi svépomocníky.
„Jestliže se investor rozhodl pro stavbu domu z cihel, rozhodně nešlápl vedle. Cihlové zdivo má prokazatelné funkční hodnoty, které jsou ověřeny několika generacemi. V případě objednávky cihel od Porothermu získává každý zákazník také pomoc s vyřízením dotace, kalkulaci do poslední cihly, technickou konzultaci projektu, zákaznickou podporu po celou dobu stavby, pojivo, dopravu, reklamační servis a především udržitelný stavební materiál s dlouhou životností,” říká Michal Šenkýř, produktový specialista navrhování staveb.
Foto: Porotherm
Součástí každé dodávky zdiva je přesně vypočítané množství vhodného pojiva. Investor si tedy nemusí dělat starosti s tím, jaké pojivo se k danému typu cihel hodí nejvíce a kolik ho má koupit. Pokud by si stavebník pojivo řešil sám, cena jedné zdicí pěny se pohybuje okolo 800 korun. Na stavbu průměrného rodinného domu jich je potřeba zhruba 30, celkově si tedy investor ušetří spoustu starostí i výdajů navíc.
Sympatickou službou je pro stavebníky doprava materiálu od Porothermu na místo stavby zdarma. A to bez žádných podmínek a při jakékoliv velikosti objednávky, klidně i neúplný (poslední) kamion. Běžná cena za dopravu se přitom pohybuje, dle umístění stavby, mezi 2 až 15 tisíci korunami. Pro efektivnější hrubou stavbu jsou součástí objednávky i doplňkové cihly, aby investoři nemuseli zbytečně řezat. Vyhnou se tak nepotřebnému odpadu a práci navíc. „Klienti často oceňují i službu kalkulace stavebního materiálu, přímo od výrobce, v hodnotě několika tisíc korun, která je pro investory zdarma. Po celé České republice máme oblastní manažery pro posouzení konkrétní poptávky a vyjednání co nejlepší nabídky,” doplňuje Michal Šenkýř.
Foto: Porotherm
Architekt, projektant či svépomocník může také kdykoliv zdarma zavolat technickému poradci Porothermu a poradit se s ním o detailech na stavbě nebo o dalších vhodných postupech. Stavebníci se tedy nemusejí strachovat, pokud si s něčím nevědí rady, a v případě potřeby kdykoliv zavolat.
Svépomocníky oblíbenou službou je pomoc se založením zdiva, díky které si ušetří několik hodin práce, ale především spoustu nervů a počáteční nejistoty. „Náš stavební technik pomůže svépomocníkovi se založením obvodového, popřípadě středového nosného zdiva a zodpoví mu dotazy týkající se následné technologie zdění. V případě základové desky kolem 150 m² se dá založit celé obvodové a středové nosné zdivo za 5 hodin,“ zmiňuje Petr Halbrštát, zakládací technik za Porotherm. Veškeré potřebné nářadí a odborné pomůcky si technik přiveze s sebou. Investor se tedy nemusí starat o zajištění či zapůjčení.
Cihla je z celkového pohledu považována za přírodní a udržitelný materiál. Navíc hodnota zděných domů po čase roste, jelikož materiál časem nedegraduje. Rodinné domy jsou tak stále stavěné převážně z pálených cihel, které mají dlouhou životnost a výrazně vyšší odolnost. V dnešní době lze také využít ke stavbě jednovrstvé cihly, které už nepotřebují dodatečné zateplení. Stavba je tak rychlejší a domy plní s přehledem nízkoenergetický i pasivní standard.
Produktový tip:
Služba – Pomoc se založením zdiva
Služba, kterou nejvíce oceňují svépomocníci, funguje tak, že Porotherm vyšle stavebního technika na konkrétní stavbu, kde stráví zhruba 5 hodin, během kterých svépomocníkovi pomůže založit první řadu cihel. Kromě toho s sebou přiveze veškeré potřebné vybavení a proškolí investory o následujících postupech. Cena této služby je 6 050 korun, její přínos pro jednoduchost výstavby a kvalitu budoucího bydlení je ale nevyčíslitelný.