Mnoho z vás nosí v práci speciální ochranné oděvy, díky nimž dokážete provádět své povolání pohodlněji a bezpečněji. Nemusí se jednat pouze o nejrůznější řemeslníky, ale i o kuchaře, policisty, zdravotní sestry nebo vědce. Ať už vás živí cokoliv, jedno máte všichni společné – vaše oblečení vyžaduje specifický přístup. Na co si dát pozor?
Pozor na praní
Extrémně důležitou kapitolou je praní ochranného pracovního oděvu. Mnoho jedinců zapomíná na pořádné prozkoumání kapes, v nichž se mohou vyskytovat předměty, které snadno zdemolují i nejodolnější pračku. Možná se vám to zdá jako banalita, ale raději tento krok nepodceňte. Podobně nebezpečné jsou i přichycené špony. Před vložením oděvů do pračky zapněte všechny klasické i suché zipy, stejně jako druky.
Všichni víme, že každý kus oblečení má vlastní cedulku. Ta ukazuje ideální teplotu praní, možnost/nemožnost sušení v sušičce, vhodnost žehlení a tak podobně. Chcete-li prodloužit životnost svého oděvu, neignorujte dané informace. Co se týče teploty praní, 30 °C představuje poměrně univerzální jistotu napříč všemi druhy běžných materiálů. Speciální přístup si zaslouží hlavně kožené potřeby. Ty raději čistěte ručně, případně zajděte do profesionální čistírny.
Kvalitnější oděvy sice stojí na první pohled více peněz, ale jejich dlouhá životnost vám z dlouhodobého hlediska ušetří spoustu financí. To samé platí i pro volbu pracího prášku. Vsaďte na ověřené a známé značky.
Pořádná údržba neuškodí
Zvláštní přístup si zaslouží především brýle, masky na svařování, obličejové štíty i polomasky. Plexisklo i podobné varianty se sice chlubí velkou mechanickou odolností, ale i přesto je můžete při nesprávném přístupu snadno zničit. Čistěte je pouze jemným hadříkem s vodou, případně použijte specializovaný chemický prostředek. Ve finále pečlivě usušte celou plochu daných pomůcek.
Nezapomeňte pravidelně kontrolovat i povrchy nejrůznějších filtrů. Ty raději otírejte jen suchým hadříkem. Vlhkost jim totiž příliš nesvědčí.
Boty jsou základem všeho
Předpokládáme, že drtivá většina z vás obouvá celokoženou pracovní obuv. Ta sice bývá extrémně odolná proti zatížení, ovšem ani přesto si příliš nerozumí s vodou a vlhkostí. Zde je alfou i omegou profesionální impregnace, kterou naštěstí zakoupíte téměř na každém rohu. Pokud vás trápí pocení a zápach nohou, pořiďte si i speciální sprej.
Buďte opatrní především v zimním období, kdy je nutné po každé směně nechat boty stoprocentně vyschnout. Ještě před jejich odložením do skříňky pečlivě odstraňte případné nánosy posypové soli. Ta je velmi agresivní a dokáže zdevastovat i nejkvalitnější materiály. Snad vám nemusíme říkat, že obuv nepatří do pračky.