Déšť bubnující do střechy je možná romantická kulisa, když se z toho ale stane každodenní záležitost, jde spíše o značný problém. Také se s podobnými potížemi potýkáte a dáváte to za vinu plechové krytině? Skutečný zdroj bývá obvykle trochu jinde.
Problémy s akustikou v podkroví majitelé často hledají ve zvolené krytině. Pokud je na střeše plech, bývá za viníka obvykle označen on. Situace ale není tak jednoduchá a právě hlučnost je jedním z nejrozšířenějších mýtů, které o plechových krytinách panují. Ačkoliv plech sám o sobě není dobrým zvukovým izolantem, z pohledu přenosu zvuku nehraje roli pouze krytina. „Špatná zvuková izolace střechy nebývá v drtivé většině případů způsobená plechovou krytinou, ale samotnou střechou. Plech v ní totiž tvoří jen malou část, daleko větší vliv má to, co je pod ním, tedy celková skladba střešního pláště. Důležitý je proto vhodný návrh skladby střešní konstrukce včetně odpovídajících izolačních vrstev, který je na odpovědnosti projektanta,“ upřesňuje Ing. Petr Tureček, produktový manažer společnosti SATJAM, předního českého výrobce plechových střech. Zejména u obytného podkroví by proto měly být vyprojektované vrstvy, které poskytnou kromě tepelné izolace i akustický útlum. Daleko více hluku také obvykle prochází střešními okny než samotnou střechou.
Správný podklad
Zvláštním případem jsou tak zvané falcované krytiny, tedy rovné pásy plechu, které se až na stavbě spojují do sebe pomocí speciálních nástrojů, a také příbuzné krytiny, které z tohoto typu vycházejí. Při použití krytin napodobující falcovaný plech nad obytným podkrovím se doporučuje neinstalovat je na laťování, ale kvůli lepším akustickým parametrům na bednění. „Pokládka na bednění přispívá k omezení šíření hluku do podkroví. Ten může obecně u všech podobných typů krytin vznikat například vlivem sání větru, který může způsobit rozvibrování krytiny. Mezi bedněním a krytinou by také měla být mezi použita tak zvaná separační vrstva, která rovněž pomáhá vzniklé rázy tlumit,“ vysvětluje Ing. Petr Tureček ze SATJAMu. Šíření zvuku je možné omezit kromě separační rohože také pomocí speciálních tlumicích pásků nebo volbou užších pásů krytiny.
Foto: Satjam
Nepodceňujte doporučení výrobce
Akustika střechy je ovšem komplexní problematika, kterou ovlivňuje mnoho faktorů, jako je sklon střechy, zastavěnost okolí, umístění objektu v terénu a jeho orientace vůči světovým stranám. „Pro dosažení optimálních akustických parametrů krytiny je proto nutné mít zpracovanou kvalitní projektovou dokumentaci. Musí v ní být také dodržena doporučení výrobce krytiny. Například v našich montážních návodech máme popsaná opatření, která eliminují možné negativní jevy, jako je právě přenos hluku. Jak už ale bylo řečeno, z pohledu akustiky má krytina v hmotě střešní konstrukce obecně poměrně malý vliv,“ doplňuje Ing. Petr Tureček ze SATJAMu. Při případných problémech s hlučností plechové střechy proto bývá na vině obvykle nevhodný návrh její skladby nebo nedodržení technologického postupu instalace krytiny.
Foto: Satjam
Více na www.satjam.cz