Zpřístupnit výměnu oken a další energeticky úsporná opatření i domácnostem s nižšími příjmy… Takový je hlavní úkol nedávno spuštěného dotačního programu Nová zelená úsporám Light. Jaké výhody s sebou přináší a na co si naopak dát pozor?
Zaměření dotačního programu
Kvůli nevyzpytatelnému vývoji cen energií se ukazuje jako čím dál zásadnější snížení energetické náročnosti našich domovů. S tím pomůžou vhodné stavební úpravy, tedy výměna oken a zateplení domu. Nová zelená úsporám Light s tím od 9. ledna 2023 pomáhá důchodcům a příjmově slabým domácnostem. „V rámci Nové zelené úsporám Light je vyčleněno 1,5 miliardy korun na pomoc 10 000 domácností. Výhody tohoto dotačního programu spatřuji ve snaze podpořit energeticky úsporná opatření rodinných domů a jednoduchosti dotaci získat,“ říká úvodem Tomáš Sysel, představitel nezávislého Institutu zdravého bydlení (IZB). „Tento dotační program je rychlou reakcí na vysoké ceny energií. Lze říci, že vznikl z důvodu poskytnutí podpory nízkopříjmovým domácnostem, které si zateplení domu a výměnu oken za standardních podmínek nemohou dovolit. Právě to by přitom měl být jeden z kroků, jak snížit energetickou náročnost při rekonstrukcích rodinných domů,“ doplňuje Roman Kubálek, obchodní ředitel značky VEKRA, největšího českého výrobce oken. Výhodou tohoto programu je, že pokud žadatel nemá dostatečné finanční prostředky na příslušné opatření, může si po 9. lednu 2023, tedy od data spuštění registru žádostí, dokonce požádat o zálohu z fondu a teprve následně opatření realizovat.
Jaké stavby program podpoří
O dotaci lze žádat pro rodinný dům s jednou až třemi bytovými jednotkami či pro trvale obývaný rekreační objekt. Zde žadatel musí doložit prohlášení o jeho užívání k trvalému bydlení. Podrobněji podporu popisuje Roman Kubálek z VEKRY: „Čerpat lze 12 000 Kč na jedno okno, na vchodové dveře je to 18 000 Kč na jeden kus. VEKRA eviduje ze strany našich zákazníků opravdu vysoký zájem o tento program, proto bych rád upozornil, že objem finančních prostředků je omezený, a tudíž doporučuji s případným rozhodnutím neotálet.“ Podmínkou pro získání dotace je, že žadatel a všichni členové domácnosti pobírají ke dni podání žádosti o dotaci starobní důchod nebo invalidní důchod 3. stupně, nebo v období mezi 12. 9. 2022 a dnem podání žádosti pobírali příspěvek na bydlení.
Slabá místa dotačního programu
Dotační program Nová zelená úsporám Light má kromě výhod i řadu neznámých, které se Ministerstvo životního prostředí snaží postupně zpřesňovat. Aby se k široké veřejnosti informace dostaly, pomáhají šířit osvětu i samotné firmy. „Snažíme se klienty informovat prostřednictvím naší webové stránky nebo bezplatné linky. Zákazníkům pomáháme i se samotným procesem, kdy zajistíme potřebnou fotodokumentaci stávajícího stavu oken a zajistíme vystavení potřebného odborného posudku navrhovaných opatření,“ dodává Roman Kubálek z VEKRY.
Slovo odborníka: Nedostatky NZÚ Light
„Za nešťastnou považuji skutečnost, že dotační program požaduje u nových oken pouze izolační trojsklo, ale už neřeší samotnou kvalitu okna a ani to, zda je správně namontované, neboť podpoří i montáž svépomocí. V takovém případě se řada lidí vystavuje v sázku nepoctivým prodejcům, anebo riskuje, že třeba i kvalitní okna, která si nechali namontovat sousedem, zapříčiní vznik plísní v jejich domovech. V extrémních případech se pak může stát i to, že si žadatel o dotaci zakoupí okno, které pouze zapění do otvoru, čímž požadované tepelně-izolační vlastnosti sníží na minimum, a přesto podporu získá,“ komentuje nový dotační program Tomáš Sysel z Institutu zdravého bydlení.
Pořízením nekvalitních výrobků či šetřením na jejich montáži se tak nízkopříjmovým žadatelům může úspora energie i nepěkně prodražit!
Materiály byly připraveny ve spolupráci s nezávislým Institutem zdravého bydlení, www.institutzdravehobydleni.cz, a značkou VEKRA, www.vekra.cz.