Současné domácnosti jsou plné elektrických spotřebičů. Aby do křemíkového nebe neodešel například počítač ruku v ruce s důležitými dokumenty a fotkami z vašich dovolených, je důležité myslet na ochranu spotřebičů před přepětím v elektrické síti. Poradíme, jak ochránit váš domov před škodami zapříčiněnými přepětím v zásuvkách, které může způsobit i domácím požár.
Televize, stolní počítače, notebooky, wifi routery, pračky i některé ledničky… spotřebičů citlivých na přepětí je v dnešní době celá řada. Přepětí může vzniknout v zásuvce kvůli náhlým změnám v elektrické síti, kdy dojde ke krátkodobému napětí, které převyšuje nejvyšší možnou hodnotu obvyklého napětí sítě. Tím se do ohrožení dostávají elektrické spotřebiče, ale i třeba nové tepelné čerpadlo.
Foto: Obzor
Abychom měli domácí spotřebiče správně ochráněné, je třeba mít systém přepěťové ochrany řešený na třech úrovních. „Vše je vždy zpracované v rámci projektu od elektroprojektanta, který zahrnuje jednotlivé třídy ochrany B, C a D. Skupina ochranných prvků B a C se umisťuje do elektrorozvodných skříní. Ochranu třídy D pak vyřešíte zásuvkami s přepěťovou ochranou, které jsou takovým strážcem našich spotřebičů,“ vysvětluje Ing. Martina Obadalová, vedoucí marketingového oddělení společnosti OBZOR Zlín, českého výrobce domovních vypínačů a zásuvek.Foto: ObzorZásuvky, které dokážou zachytit přepětí, se vyrábí se světelnou nebo zvukovou signalizací. „Zásuvka se světelnou signalizací při normálním provozu svítí diodou zeleně, pokud nastane porucha, dioda zhasne. Zásuvky se zvukovou signalizací při poruše vydávají pískavý zvuk pomocí piezo sirénky, která je součástí strojku zásuvky, a proto jsou vhodné k využití zejména v místech, kde je nemáme přímo na očích,“ informuje Ing. Martina Obadalová ze společnosti OBZOR Zlín. Pokud dojde k jejich poruše, což je indikováno pískáním nebo zhasnutím diody, je nutné zásuvky vyměnit za nové, aby i nadále plnily správně svoji funkci – tedy chránily naše spotřebiče.
Foto: Obzor