Jak s nastupujícím chladným počasím ušetřit náklady na vytápění domu? Klíčové je nepouštět drahocenné teplo jen tak nazdařbůh ven. Přinášíme proto pár rad, jak okna na zimní období připravit.
1. Seřiďte okna
Aby oknem nemohl dovnitř protahovat studený venkovní vzduch, musí být dobře seřízené. Okenní kování zajišťuje optimální přítlak křídla k rámu a tím zvyšuje izolaci tepla, ale i zvuku. Pokud navíc okno při manipulaci drhne nebo nedrží otevřené a samo se zavírá, je to jasné znamení, že kování bude potřebovat vaši pozornost. „Po namontování do otvoru by okno mělo být optimálně seřízeno pro zajištění jeho správné funkčnosti. Časem ovšem může dojít vlivem teplotních změn či sedání jednotlivých komponentů a stavební konstrukce k tomu, že okno začne drhnout, a okenní kování tak bude třeba znovu seřídit,“ uvádí Ing. Pavel Kašpar, manažer technického vývoje společnosti VEKRA, největšího českého dodavatele oken a stínění na klíč. Moderní okna bývají vybavena celoobvodovým kováním se třemi uzamykacími body, ve kterých je u zavřeného okna rám pevně spojen s křídlem. Takové okno pak dokáže dostatečně těsnit a poskytuje zároveň i potřebnou bezpečnost. Aby toto kování mohlo správně plnit svoji funkci, je třeba ho čas od času zkontrolovat a jednou za rok ho promazat a seřídit. U jednodušších oken to zvládnete sami, na větší nebo složitější sestavy raději povolejte odborníka, nejlépe dodavatele oken.
Foto: Vekra
Než přistoupíte k samotnému seřizování oken, zkuste nejprve promazat kování. Při pravidelné údržbě se na něj totiž často zapomíná. „To může způsobit, že okno půjde časem špatně ovládat. Většina lidí tedy si potom myslí, že okno je třeba seřídit. Někdy ovšem jednoduché promazání kování s vyřešením problému pomůže,“ radí Ing. Pavel Kašpar ze společnosti VEKRA. Kování ošetřete vhodným lubrikačním prostředkem, jako je například mazací olej pro šicí stroje, silikonový olej nebo vazelína. Promažte všechny čepy a pohyblivé díly a trochu kápněte i do vyznačených míst po obvodu kování. Okno pak několikrát otevřete a zase zavřete, aby se olej dostal, kam je třeba. Nepoužívejte prostředky s obsahem kyseliny nebo pryskyřice ani kuchyňský olej.
2. Zkontrolujte těsnění
Pro dobrou izolaci je u oken důležité také těsnění, které musí být v dobrém stavu. Aby mohlo správně plnit svoji funkci a vydrželo sloužit co nejdéle, vyplatí se mu tu a tam také věnovat péči. „Při pravidelném mytí oken se vyplatí těsnění očistit a zkontrolovat, zda je stále v dobrém stavu. Čisté těsnění je vhodné čas od času ošetřit silikonovým olejem nebo glycerinem a vyzkoušet jeho pružnost. Pokud je poškozené, je potřeba jej vyměnit. Těsnění se podílí na správné izolaci oken, proto je třeba ho udržovat v dobrém stavu,“ popisuje Ing. Pavel Kašpar ze společnosti VEKRA.
Foto: Vekra
3. Naučte se správně větrat
Na výslednou úsporu energií mají zásadní vliv i naše návyky v používání oken. Moderní okna totiž interiér utěsní a díky tomu udrží uvnitř více tepla. Současně ale nepustí ven přebytečnou vlhkost. Důležité je proto naučit se s novými okny správně větrat, aby se vzduch v místnosti vyměnil, ale aby teplo zároveň zbytečně neunikalo ven. „V zimě se vyplatí větrat jen krátce, ale intenzivně. Okna proto několikrát denně na pár minut otevřete dokořán a poté je zase pevně uzavřete. Vzduch se rychle vymění, z interiéru odejde přebytečná vlhkost, ale přitom se neprochladí nábytek a stěny,“ uvádí Ing. Pavel Kašpar ze společnosti VEKRA. U moderních oken často najdete také funkci mikroventilace, kdy otevřením okna mezi rámem a křídlem vzniká drobná mezera. Tou sice do interiéru pronikne venkovní vzduch, vzniklá „netěsnost“ ale nezajistí jeho dostatečnou výměnu ani odvedení vlhkosti. Při používání ventilace zase myslete na to, že pro dostatečné vyvětrání je potřeba mít okno otevřené výrazně déle, než když je otevřené dokořán.
Foto: Vekra
Více na www.vekra.cz