Zatímco u nás jsou s adventním obdobím neodmyslitelně spojeny vánoční hvězda, cesmína, vánoční kaktus a jmelí, které příjemně doplňují tradiční vánoční stromek, v některých zemích se statusu oblíbené vánoční květiny těší i jiné krásky. Toužíte-li po změně, inspirujte se.
Hvězdník (Hippeastrum)
Název Hippeastrum pochází z řečtiny a doslova znamená „rytířská hvězda“. Okvětní lístky nejčastěji v bílé, růžové a červené barvě na pohled působí až sametově. Na vznešenosti mu dodávají silné stonky, které obvykle nesou čtyři až šest květů, které mohou mít v průměru až dvacet centimetrů. Hvězdník kvete koncem zimy a na jaře. V zahradnictvích a květinářstvích seženete rychlené rostliny stejně jako třeba hyacinty nebo tulipány, které se poslední dobou také stávají atraktivní dekorací pro
období adventu. Velmi působivé budou, pokud je ponecháte sólo v obležení šišek a vánočních ozdob, ale hvězdník má i na to stát se hvězdou smíšených kytic. Často se můžete setkat s již zažitým názvem amarylis, ale pravdou je, že i přesto, že hvězdník patří do čeledi amarylkovitých, květy pravého amarylisu jsou pouze růžové a mají trochu jiný tvar.
Foto: iStock
Klíman vroubkovaný (Ardisia crenata)
Okrasnému stálezelenému keříku s hustými lesklými listy se zvlněným okrajem a úžasnými korálově až šarlatově červenými bobulemi se říká také korálový keř, cesmína australská nebo vánoční bobule. Právě bobule ho promění v úchvatnou „nazdobenou“ krásu doslova ideální pro adventní období. Pokud keřík „dotuníte“ světýlky, neotřelá vánoční dekorace je na světě. Předtím, než se objeví zmiňované jasně červené plody, které na ní zůstávají po celý rok, vytváří shluky bílých nebo načervenalých voňavých květů, které kvetou od konce jara do začátku léta. Klíman bude dobře prospívat na jasném nepřímém světle. Pozor na průvan a přímé slunce, které by mohlo spálit listy a způsobit scvrknutí bobulí. Bobule se mohou začít scvrkávat i ve chvíli, kdy má klíman nedostatek vody. Vyhovuje mu rovnoměrná pokojová teplota a pravidelné zamlžování listů vlažnou vodou.
Foto: iStock
Čemeřice (Helleborus)
Zatímco ostatní rostliny v zahradě hibernují, ona kvete jednotlivými květy od bílé přes krémovou, světlounce zelenou, růžovou až po bordó. Tato trvalka si proto vysloužila označení královna zimy. Setkat se můžete i s názvem vánoční, sněžná či Kristova růže. Do interiéru jsou vhodné rychlené čemeřice, nejčastěji čemeřice černá, které se v zahradnictvích a květinářstvích prodávají od konce listopadu. Patří k hluboce kořenícím rostlinám, proto by měla mít dostateční velký hlubší květináč a ideálně kvalitní substrát s kompostem a drenážní vrstvou. Zalévejte až ve chvíli, kdy je půda suchá. Skvělé je to, že na jaře ji můžete přesadit do zahrady. V interiéru jí najděte světlé místo a vyhněte se jejímu častému přemisťování. Co může mluvit v její neprospěch, je to, že celá rostlina je toxická jak pro nás, tak pro domácí mazlíčky. Myslete na to.
Foto: iStock
Narcis „Paperwhite“ (Narcissus papyraceus)
Stejně jako například hyacinty se řadí mezi kvetoucí cibuloviny a jsou blízkými příbuznými klasických narcisů. Paperwhites jsou oblíbené pro své krásné sněhově bílé drobné květy na vysokých zelených stoncích. Jako adventní dekoraci je ocení všichni, kdo se snaží vyhnout typicky červené barvě. Spokojené budou v blízkosti slunného okna bez přímého slunce. Mají tendenci se za světlem naklánět, proto je potřeba květináč jednou za čas otočit. Jsou citlivé na přemokření, které může způsobit hnilobu cibulí a zabránit kvetení. Zalévejte tedy pouze tehdy, když je půda na dotek suchá. Pokud chcete prodloužit dobu květu, najděte květině chladnější místo mimo přímé sluneční světlo. Pokud se štíhlé stonky začnou pod tíhou květů hroutit, obepněte je podpůrným kroužkem nebo svažte stuhou. Jako u většiny cibulovin v interiérech, květy po odkvětu ostříhejte.
Foto: iStock