I když máte ve svém bytě k dispozici jen málo metrů čtverečných, neznamená to, že byste nutně museli ubrat na designu či na komfortu. Důkazem toho je komorní byt v centru Madridu.
V historickém činžovním domě, typickém pro španělský Madrid, se na pouhých 55 metrech čtverečních nachází byt se vším tím, co mladý člověk potřebuje k současnému městskému životu. Byt se rozkládá na původním obdélníkovém prostoru. Ten ale architekti ze studia OOIIO Architecture přetvořili a dali mu podobu písmene „L“. I přes to, že si tímto krokem část už tak poměrně malého prostoru ubrali, využili jej velmi efektivně. Jsou si moc dobře vědomi, že i v bytě, kde je málo místa, se bude nacházet dost věcí. A ty bude třeba někam uložit. Úložné prostory se tak staly nedílnou součástí interiéru. A to nejen funkční, ale také designovou.
Foto: Javier de Paz
Vítejte v jednotě
Práce s prostorem a jeho pomyslné rozčlenění dalo vzniknout jedné velké otevřené místnosti. V té se bude odehrávat veškerý denní i noční život. Najdeme zde totiž obývací pokoj, pracovnu, kuchyň s jídelnou i ložnici. Díky tomu, že se nacházíme v jednom otevřeném prostoru, který je pouze členěn do různých částí, nepřicházíme o dostatek denního světla. To bývá totiž často kámen úrazu v případě menších bytů.
Foto: Javier de Paz
Zde ale můžeme vidět dokonalou práci, kterou architekti odvedli. Tím, že se zde ale nachází i spací část, je zapotřebí zajistit možnost přítmí. S tím naopak pomohou zlaté lamely, od kterých se běžně denní světlo odráží. Pokud se rozhodneme jimi pootočit, vznikne nám nejenom soukromí, ale také nejtemnější kout celého jinak otevřeného a přirozeně světlého prostoru.
Foto: Javier de Paz
Prostorová chromoterapie
Jestli se něco musí architektům skutečně nechat, pak je to efektivita. Dokázali zde totiž vytěžit každý centimetr na maximum. Úložný prostor tak kromě mnoha místa, kam lze schovat vše, co nechceme, aby bylo vidět, ukrývá vstup do koupelny. Dlaždice v tyrkysovém odstínu jsou zde poskládány zajímavou technikou. Kombinace hranatých a oblých tvarů na tak malém prostoru je rozhodně pozoruhodná. Lesklý povrch dlaždic byl víc než sázkou na jistotu. Stejně jako v celém bytě totiž designéři i v koupelně chtěli docílit co největšího množství světla. Pracují zde tak s odrazy, díky kterým působí koupelna opticky jako větší a příjemnější.
Foto: Javier de Paz
Otevřenost změně
Veškeré použité materiály se vyznačují jednoduchostí a cenovou dostupností. Architekti počítají s tím, že byt je určen mladé majitelce, která možná v budoucnu zatouží po něčem trochu jiném. A tak zde nechávají zároveň jistý manévrovací prostor pro určité stavební úpravy či zásahy. Pestrá kombinace barev a textur byla ale nyní jedním z požadavků, kterému chtělo studio OOIIO Architecture vyhovět. Vidíme zde tak dialog dvou na první pohled zdánlivě si cizích barev, a to mátově zelené a lososově růžové. V kombinaci se zlatou a bílým mramorem společně ale ladí ještě o něco více. Celý interiér tak působí harmonicky a optimisticky. Je zkrátka jako stvořený pro všechny žánry, které život mladého člověka nabízí.
Foto: Javier de Paz