Když si zařizuje byt stylistka a projekťačka v jedné osobě, nemůže to dopadnout špatně. Cit pro detail, kombinování barev a kreativitu má totiž v popisu práce. To se pochopitelně odráží i v bydlení. Třeba v řešení kuchyně s ostrůvkem. Zveme vás na návštěvu domova Bonami manažerky Gabriely.
Kolik let tady bydlíš a jak dlouho jsi byt zařizovala?
Nastěhovala jsem se k manželovi před dvěma a půl lety a od té doby není den, kdybych tu s něčím nehýbala. A protože jsem v tomhle nezmar, finální podobu náš byt nebude mít zřejmě nikdy.
Jak bys popsala své bydlení?
Jako směsici dokonale praktických i absolutně nepraktických kousků. Miluju světlé barvy, což moc nejde dohromady s naším malým synem, ale nehodlám se vzdát ani jednoho.
Centrem bytu je kuchyň s ostrůvkem. Proč jsi zvolila právě toto řešení?
Původně byla v bytě kuchyň do L, která ale nebývá snad nikdy dobře řešená. Kvůli organizaci jsou totiž praktičtější vysouvací šuplíky. Takže jsem věděla, že potřebuju přemluvit manžela k ostrůvku, který propojí kuchyň s obývákem. Všichni se obávali, že ostrůvek ubere místo, ale nakonec je tomu naopak. Interiér působí vzdušněji, světleji a velkoryseji. Takže s tmavou a nepříliš velkou místností udělal divy. Ostrůvku bych se proto nebála ani v menší kuchyni.
Foto: BONAMI
Co bylo při zařizování největší výzvou?
Nedostatek světla. Projasnění interiéru naštěstí pomohla bílá výmalba stěn, světle šedá kuchyň s bílou pracovní deskou a světlá sedačka.
Máš nějakou srdcovku?
Ráda kombinuju židle. A také si potrpím na bílé povlečení a dekorativní polštářky. Musím se hodně krotit, abych nepořizovala nové. Manžel nad mojí polštářkovou obsesí sice kroutí hlavou, ale naštěstí si už občas ani nevšimne, že zase nějaký přibyl.
Nakupuješ promyšleně, nebo spoléháš spíš na intuici?
Celý život si přeju dělat věci víc promyšleně, ale už na to rezignuju. Často jednám impulsivně, a to jak v životě, tak v zařizování. Takže když se ráno probudím s tím, že jedna z našich zdí potřebuje update, ještě odpoledne mě uvidíte v hobby centru a na webu Bonami.
Čím ses při výběru jednotlivých kousků řídila?
Hlavní požadavek byl, abychom se doma cítili jako doma a ne jako v nablýskaném showroomu nábytku. Nemusí všechno ladit, ale musí nám v tom být dobře.
Foto: BONAMI
Existuje něco, co s tebou putuje při každém stěhování?
Moje malý milovaný boxy z Thajska a samozřejmě všechny polštářky, to je jasný.
Jaký styl je pro tebe nejpříhodnější? A jaká k němu vedla cesta?
Asi bych ho popsala jako moderní, který je doplněn o stylově různorodé kousky. Před takovými pěti lety jsem ale při úpravách interiéru bývala daleko ztřeštěnější. Věkem jsem ale přišla na to, že čím jednodušší, tím lepší. Je praktičtější pořídit nábytek v neutrálních tónech a barevně řádit až s doplňky. Teď jsem daleko decentnější. Potřebuju klid a ten mi tlumené a neutrální odstíny dávají.
Bez čeho by ses neobešla?
Bez úložných prostor a organizérů. Můj smysl pro pořádek je naneštěstí fajn do chvíle, než začnu opět všechno přeorganizovávat a manžel pak potřebuje k našemu bytu nový manuál.
Jak se do bydlení promítlo, že jste se nedávno stali rodiči?
Máme sice dětský pokojíček, ale zatím jej využíváme minimálně. Centrum veškerého dění je prostě obývák s kuchyní. Přes ostrůvek pozoruju manžela, jak si hraje s malým. To je to krásné. Proto bych nyní pořídila daleko menší sedačku, aby se tam vešel i dětský koutek.
Řešila bys ještě něco jinak?
No jéje, stále bych něco řešila jinak. Třeba pokojíček našeho sviště. S tím si pořád nevím moc rady. S pokojíčkem, ne svištěm! Ale je pravda, že nadmíru jsem zase spokojená s kuchyní. Je praktická a nic bych na ní neměnila ani teď, což se rovná zázraku.
Kde čerpáš inspiraci?
U sestry a neteře, které mají skvělý vkus a cit pro celek i detail. A ačkoliv to nerada přiznávám, chodím občas pro radu na Pinterest. Tam nacházím perly jako třeba hyacinty ve skleničkách, což je jedna z mých oblíbených vánočních dekorací.
Kde v bytě nejraději trávíš čas?
V kuchyni, protože tam se odehrávají ty nejdůležitější rozhovory.
Foto: BONAMI
Zakládáš si na tom, aby předměty měly spojitost s nějakým zážitkem či vzpomínkou?
Cestování je láska, takže máme doma nějaké doplňky z Bali, Gabonu i Srbska. A taky hokejový puk z Olympijských her v Číně. Ale ten je schovaný, protože se nikam nehodí. Líbí se mi kombinace starých a nových kousků. Dodávají interiéru život. Obdivuju, když někdo umí takto věci kombinovat. Já v tom bohužel expert nejsem, ale natřela jsem staré kazetové dveře na zeleno a staré kachličky v koupelně na bílo. Počítá se to?
Za kachličky a dveře máš rozhodně body k dobru. A co by sis pořídila, pokud bys měla neomezený budget?
Obří okna a terasu. Což by nám stejně památkáři neschválili, takže naštěstí ten neomezený budget vůbec nepotřebuju.
Foto: BONAMI
A naopak, pokud bys měla na zařízení obývacího pokoje třeba jen 20 tisíc, do čeho bys investovala?
Nejdůležitější je vždycky pohodlná sedačka. S minimálně pěti polštářky.
Co bys poradila těm, kteří řeší podobný typ bydlení?
Ať nezařizují najednou, ale postupně. Je to větší zábava. A ať se řídí srdcem a potřebami všech členů domácnosti. Zkrátka – vybavujte domov tak, aby obtiskával osobnosti, ne aktuální trendy.
Návštěvu poskytl e-shop: www.bonami.cz