Na první pohled je jasné, kdo tady bydlí. Je to zapálený sportovec a muž, jehož zálibou je také „černé řemeslo“, přesněji dílenská práce s kovy a renovace starých vozidel.
Majitel garsoniéry o rozloze 38 m2 v nové bytové zástavbě potřeboval poradit se zařízením interiéru, a tak si k tomu přizval odborníky z architektonického Ateliéru StAr. Při tvorbě nechal architektům mimořádně vstřícně a velkoryse volnou ruku. Základní zadání pro ně bylo takové, že požaduje především prostornou postel, která by přes den sloužila jako válenda, dále chce velký stůl a místo na gramofon a desky.
JAK TO VIDÍ ARCHITEKTI
Při hledání konceptu jsme vycházeli hlavně ze zálib majitele a potřeb z toho vycházejících. V jednopokojovém bytě bylo tedy nutné najít místo pro ukládání horolezeckých lan, přileb, gramodesek a někam vměstnat kajak. A protože šlo o jednu místnost, snažili jsme se vytvořit multifunkční a variabilní prostor, který je zároveň do jisté míry neformální, nevyžaduje příliš námahy na údržbu a ukazuje koníčky svého obyvatele.
Barevný a materiálový koncept tvoří na jedné straně neutrální barevná paleta velkých ploch v přírodním dubu (podlaha, dveře, nábytek), vyvažovaná žulově šedou kuchyní. Jako barevné akcenty fungují červeno-žlutý kajak a červená plechová skříňka. Místo obrazu visí na stěně deska s lezeckými karabinami, která barevně a výtvarně dotváří interiér. Doplňkovou barvou je černá, jež se objevuje na židli, lustru a věšákové a policové stěně. Abychom dodali prostoru více industriální ráz, navrhli jsme dvě stěny z betonářské výztuže natřené černou kovářskou barvou, které slouží k zavěšení horolezeckých lan a přileb. Regály si podle našich výkresů potom majitel sám vyrobil.
Také závěs na tovární lampu v kuchyni si vyrobil osobně. To, že se na tvorbě interiéru podílel, bylo velké plus pro něj samotného a také pro nás, protože o to víc vzal celý návrh za svůj. Dřevěné police z kaučukového dřeva a malé skříňky včetně kuchyňského stolu byly vyrobeny na zakázku truhlářem. Velkým oříškem bylo uložení kajaku, až nás napadlo využít jeho spodní barevnou stranu a umístit jej tak, aby byl vnímán spíše jako socha – barevný objekt na stěně.
***
ATELIÉR STAR
Martina Karafiátová a Jan Maloušek
www.staratelier.com
Jsme dva – stavařka s kladným vztahem k architektuře a architekt, co má rád klasickou stavařinu. Máme rádi nové, ale inspirujeme se v historii. Naší výhodou jsou hluboké profesní znalosti a individuální a profesionální servis u každé zakázky.
S naším týmem specialistů v jednotlivých technických oborech umíme projekt dovést od prvotního návrhu až k realizaci stavby. Tvoříme srdcem, myslíme hlavou a těšíme se na každý nový projekt.
FOTO: ZDENĚK PORCAL – STUDIO FLUSSER