Přijali jsme pozvání do původní klasické horské chalupy se sedlovou střechou, ve které se po rekonstrukci pohodlně vyspí až šestnáct dospělých osob, což bylo také záměrem. Nejen setkávání s rodinou, ale zejména odpočinková atmosféra a pozitivní vliv dřeva jsou důvodem, proč na chalupě designérka Pavlína Dostálová tak ráda tráví čas.
Původní klasická horská chalupa s klasickou sedlovou střechou prošla v roce 2018 druhou rekonstrukcí. Původní dispozice, kdy se v přízemí chalupy nacházela kuchyň, malá místnost, která sloužila spíše jako odkladiště, koupelna s oddělenou toaletou a v patře byl obývací pokoj, se pro setkávání celé rodiny ukázala jako nevyhovující. Cílem rekonstrukce bylo především navýšit místa pro případné přespání více lidí a vytvořit příjemný prostor, ve kterém chcete trávit čas. Příčky pokoje v přízemí se kompletně vybourali, čímž se krásně otevřel prostor k vytvoření prostorné místnosti jak s obývací částí, tak s velkým jídelním stolem, kde může být rodina pohromadě. Zatímco první rekonstrukce se zhostil manžel designérky sám s pomocí kamarádů, na druhé už spolupracovali i s řemeslníky. Zařízení a zútulnění interiéru si vzala za své paní Pavlína sama. Bylo to ještě předtím, než se začala interiérovému designu věnovat naplno.
Foto: Lukáš Hausenblas
Kámen, dřevo a sklo
Manželé jsou milovníci přírody, a proto se chtěli obklopit přírodními materiály. Navíc, jak sama designérka Pavlína Dostálová říká: „Pozitivní vliv přírodních materiálů, zejména dřeva, v interiéru na člověka je vědecky dokázán. Osobně to můžu potvrdit. Doma máme čistý moderní interiér a ve chvíli, kdy přijedu na chalupu, okamžitě cítím, jak úžasnou energii dřevo má.“ Veškerý nábytek z masivního dřeva vyrobil na zakázku truhlář z truhlářství Koníček, který použil i úpravu dřeva, které se říká drásání, čímž nechal jeho kresbu maximálně vyniknout, a dokonale tak splnil očekávání designérky.
Foto: Lukáš Hausenblas
Na míru prostoru pod schodištěm je vyrobena i rozkládací pohovka od firmy Polstrin pro pohodné posezení, ale i příležitostné přespání. Celý interiér příjemně propojuje kamenný 3D obklad, kterým jsou obloženy stěny za kuchyňskou linkou, sedací soupravou, krb a nachází se i na stěnách v místnostech v patře. Vzhledem k tomu, že právoplatným členem rodiny je i husky, do přízemí zvolili dlažbu, která se výborně udržuje, a imitace dřeva vnáší do prostoru zase žádaný přírodní prvek. Interiér dotváří nápadité detaily a doplňky v podobě proutěných košů, stoliček a hřejivých plédů, které designérka nejčastěji nakupuje v Pepcu a Jysku. Staré typicky chalupářské dekorace pochází z Aukra, kde se dají při troše štěstí ulovit opravdové poklady, prozradila designérka.
Foto: Lukáš Hausenblas
Když se mistr tesař utne
I svítidla nad jídelním a konferenčním stolem mají svůj příběh. Úplně se nepovedlo trefit vývod elektriky nad jídelní stůl, z čehož ale nakonec designérka, jak se říká, s grácií vybruslila. Koupili lana, ve kterých vede elektrický kabel, objímky a lustry, které rozmontovali a použili z nich jen drátěné stínidlo. Vznikla tak originální svítidla, která prostoru dokonale sedí.
Foto: Lukáš Hausenblas
Zajímavá řešení v patře
V patře v dětském pokoji nechali vyrobit patrovou postel pro čtyři osoby, jak jinak než z masivního dřeva, která je umístěna pod mlynářskými schody do půdního prostoru z části využívaného na spaní. Spodní palanda má na délku čtyři metry, vrchní díky zkosení o trochu méně, ale dva lidé se tam pohodlně vyspí. Z důvodu úspory místa zvolili pohodlné matrace o šířce 80 cm, které jsou pro občasné přespání zcela dostačující. Rozkládací gauč, na kterém se vyspí další dva lidi, je stejně jako ten v přízemí od firmy Polstrin. Je velmi multifunkční a děti jej milují i na hraní. Masivní dřevo se objevuje také v ložnici v podobě manželské postele s plno zátěžovými úložnými prostory. V jednom z nich je umístěná matrace, po vysunutí tudíž vznikne postel pro menší dítě. Původní stropy s klasickými dřevěnými palubkami obrousili a natřeli bílou patinovou barvou, čímž docílili příjemného až lehce severského vzhledu. Na namáhané stěny kolem schodiště designérka použila omyvatelnou stěrku. Sama ji má doma v celém domě včetně koupelen a je s ní velmi spokojená.
Foto: Lukáš Hausenblas
Technické údaje
Typ domu: podkroví dřevostavba, přízemí je kombinace zděného prostoru a dřevostavby Užitná plocha: 122 m2
Vytápění: krb, podlahové vytápění v přízemí, elektrické vytápění ovládané na dálku
Střešní krytina: imitace šindele z recyklovaného plastu
Podlahová krytina: přízemí dlažba, horní patro plovoucí podlaha, koupelna vinyl