Na užším pozemku vyrostla moderní cihlová stavba se sedlovou střechou, zajímavě členěnou krychlovým vikýřem. Na atraktivitě přidává domu prosklený štít.
Když začali Petra s Davidem řešit otázku nového bydlení, měli jasno v tom, že dům by měl být postavený z cihel a na pozemku, který je kousek od Davidovy práce a zároveň v blízkosti Brna. Chvilku to trvalo, ale nakonec jim ideál-ní parcelu sehnal kamarád. Kdo se postará o návrh domu, bylo jasné dopředu. Majitel navázal na dobrou spolupráci s architektkou Veronikou Zimkovou ze studia Magion Architekti. Společně s ní a partnerkou pak sedávali nad návrhy, až dům získal konkrétní podobu, i když zatím jen na papíře. O kulaté razítko se pak postaral projektant a mohlo se začít stavět. Co se týká stylu domu, majitelé měli v plánu postavit si moderní „stodolu“ se sedlovou střechou, která se bude hodit na rozměrově úzký pozemek. Dalším požadavkem byly světlé otevřené prostory s tím, že dům bude tak velký, aby nebylo nutné využívat k obývání podkroví.
Foto: Lukáš Hausenblas
Světlo a teplo
Architektka navrhla dům podle zadání. Díky jeho situování na jižní stranu si mohla dovolit prosklený štít, který je jednak krásným prvkem, ale zároveň vpouští do interiéru cenné světlo. Nebylo to ale jen tak jednoduché řešení, protože bylo nutné zajistit, aby se dům v létě nepřehříval. Jelikož je instalace žaluzií do trojúhelníkového štítu problematická, muselo se na to jít jinak. Architektka tedy zvolila skla Cooltherm, která zamezují propouštění tepla do interiéru. O stínění se také částečně stará vysouvací markýza, která v případě potřeby kryje terasu, takže méně slunečního svitu dopadá i do obýváku. Francouzské okno na boku domu kryje přesah střech. Topení je v celém domě teplovodní podlahové. Aby nedocházelo k tepelným ztrátám, architektka do domu naplánovala extrémní zateplení podlah, zdí i střechy. Ač se původně nepočítalo se zabydlováním podkroví, nakonec v druhé půlce domu ve zmiňovaném podkroví vznikla ještě samostatná bytová jednotka o rozloze 76 metrů, kterou využívá Davidův dospělý syn.
Foto: Lukáš Hausenblas
Kde dominuje dřevo
O návrh a pomoc s vybavením interiéru se také postarala architektka. Z mnoha sezení s majiteli získala obraz o tom, co se jim líbí a kterým směrem se dát. Šlo o moderní bydlení, spíše minimalistického charakteru, kde bude převládat dřevo a přírodní materiály. Dřevo dostala do domu pomocí dubové podlahové krytiny pořízené ve studiu Princ Parket. Dřevo se v domě nachází v podobě smrkovém podbití střešní šikminy v hlavním obytném prostoru. Dřevěný dekor se objevuje i na kuchyni s ostrůvkem. Pro odlehčení je kuchyň kombinovaná s bílou barvou a pro efekt a praktičnost s černou žulou. Dřevo v podobě dýhy kryje dále povrchy dveří. Industriálním prvkem jsou schodnice u zábradlí a černé kovové zábradlí na ochozu. Spolu s pohledovou cihlovou zdí tvoří pěknou kulisu k rumotéce, již si pán domu zřídil v patře domu. Nepřehlédnutelným „detailem“ je stropní větrák, který se v létě stará o příjemné klima. Z hlavního obytného prostoru ústí dlouhá chodba, z níž vedou po obou stranách dveře do dalších místností a jsou tu také ukryté vestavěné skříně.
Foto: Lukáš Hausenblas
ARCHITEKTKA
Veronika Zimková
www.magion-architekti.cz
Architektonický ateliér Magion Architekti, založený Ing. arch. Gabrielou Camardou a Ing. arch. Veronikou Zimkovou, působí od roku 2010 v Brně a Uherském Hradišti. Obě architektky se specializují na obytné stavby – rodinné domy a bytové domy – novostavby i rekonstrukce. Návrhy dělají od úvodní architektonické studie až po projekt interiéru.
Foto: redakce
TECHNICKÉ ÚDAJE
Užitná plocha: byt v 1. NP 182 m2 + 65 m2 garáž,
byt ve 2. NP 76 m2
Stavební materiály: keramické zdivo
Zateplení: stěny a podlahy – grafitový polystyren, střecha – PIR
Střešní krytina: falcovaný plech
Fasáda: silikon-silikátová omítka, kamenný obklad, obklad vikýře – falcovaný plech
Okna: hliníkové rámy Schücco, okno na terasu HS portál
Autoři: Magion Architekti,
Ing. arch. Veronika Zimková