Nová dřevostavba a starší klasický dům vytvářejí společně na jednom venkovském pozemku hezký pár. Nahrává tomu i fakt, že oba domy jsou usazené v rozlehlé zahradě mezi vzrostlými stromy a křovinami.
Příjezd řeší společný vjezd pro oba domy z přilehlé komunikace na jižní hranici pozemku. K dispozici se nabízejí dvě parkovací stání, od nichž pak vede přístupová cesta k nové dřevostavbě. Ještě než majitelé se stavbou začali, bylo nutné vykácet některé staré stromy, které by stavbě bránily. Co nebylo nutné kácet, se nechalo, a nyní tvoří tyto stromy novému domu hezkou kulisu.
Foto: Iveta Kopicová
Od základů po střechu
Základy domu tvoří betonové základové pasy a železobetonová základová deska. Konstrukčně je dům dřevostavbou, jejíž stěny jsou postavené z plnostěnných pohledových panelů, které jsou z vnější strany pod fasádou ještě zateplené. Vnitřní strany stěn byly místy opatřené sádrokartonovou předstěnou s omítkou v bílé barvě. Zbytek nosné konstrukce je navržený z konstrukčního dřeva KVH. Fasádu zdobí z velké části obklad ze svislých modřínových palubek bez povrchové úpravy. Dřevo se záměrně nijak neupravuje, aby mohlo přirozeně stárnout a časem získat zajímavou šedou patinu. Na jižní straně, v místech, kde střecha tvoří přesah, má fasáda nahozenou bílou omítku. Celé to korunuje sedlová střecha s vikýřem. Rovný hřeben střechy po zalomení objektu mírně klesá. Krytina je z falcového plechu v zinkově šedém odstínu. Dřevěná okna mají šedé lakované oplechování. Izolační trojsklo v oknech vykazuje Ug o hodnotě 0,6 W/m2K.
Foto: Iveta Kopicová
Dřevo, světlo, vzduch
Dům má asymetrický půdorys ve tvaru zalomeného obdélníku. Na jižní straně spodního patra lemuje dům po celé délce terasa, kterou kryje přesah horního patra. Povrchy teras tvoří prkna z evropského modřínu. Největší prostor terasy je v místech, kam lze vyjít z proskleného obývacího prostoru, kde najdete umístěné venkovní sezení, které majitelé rádi využívají. Z jižní strany terasy vede také hlavní vstup do domu, a to přes zádveří, ze kterého je přístup do kratší chodby. Odtud lze projít do ložnice se šatnou, koupelny s WC a do technické místnosti. Obývací pokoj je propojený s kuchyní, směrem nahoru do krovu tvoří otevřený vzdušný prostor. Atraktivitě tohoto prostoru přispívá i pohled na galerii a zajímavě členěný strop. Po zalomeném schodišti s dřevěnými nášlapy vystoupáte z přízemí do patra, kde se nachází galerie, z níž se prochází do koupelny s WC, sauny a do další obytné místnosti. V interiéru je množství světla, je vzdušný a pohledové dřevo na stěnách mu dodává na útulnosti. Jako zdroj tepla v domě slouží tepelné čerpadlo vzduch-vzduch. Jednotlivé místnosti jsou také vytápěny podlahovým topením a elektrickými přímotopy s podlahovými konvektory. V koupelnách a technické místnosti navíc hřejí teplovodní žebříky s elektrickou patronou. Jako doplňkový zdroj tepla majitelé využívají krbová kamna, umístěná u stěny ve středu objektu.
Foto: Iveta Kopicová
ateliér Prodesi/Domesi
Architekti Pavel Horák a Václav Zahradníček založili společný ateliér Prodesi, který se specializuje výhradně na dřevostavby, v roce 2002. Z potřeby dotahovat vše do zdárného konce založili o tři roky později společnost Domesi, která jejich projekty realizuje. Obě firmy jsou společně klientům partnerem od zajištění stavebního povolení až po předání klíčů od nového domu.
Foto: Iveta Kopicová
TECHNICKÉ ÚDAJE
Zastavěná plocha včetně přesahu střechy: 109,4 m2
Užitná plocha: 158,1 m2
Rok dokončení: 2017
Konstrukce: Konstrukčně je dům dřevostavbou. Stěny tvoří plnostěnné pohledové panely, které jsou z vnější strany zatepleny pod fasádou. Vnitřní strany stěn jsou místy opatřeny sádrokartonovou předstěnou s omítkou bílé barvy. Zbytek nosné konstrukce je navržen z konstrukčního dřeva KVH.
Vytápění: Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch, podlahové topení a elektrické přímotopy s podlahovými konvektory, teplovodní žebříky s elektrickou patronou. Doplňkovým zdrojem tepla jsou krbová kamna.
Realizace: Prodesi/Domesi
Návrh: Ing. arch. Václav Zahradníček, Ing. arch. Michal Kotlas