Brněnská dělnická kolonie Kamenná čtvrť vyrostla na dně uzavřeného lomu ve 30. letech minulého století. Nouzové domky zde vznikaly jako vlaštovčí hnízda, tedy z toho, co kdo sehnal. Bydlení v jednom takovém domku si oblíbili architekti Radim a Hana Horákovi a citlivě ho předělali.
Starý dům byl prorostlý s okolními domy, jak konstrukcemi, tak i sítěmi, a dispozice zdaleka neodpovídala nároku rozrůstající se rodiny. Cílem rekonstrukce proto bylo objekt stavebně oddělit, včetně vybudování vlastních přípojek, navýšit užitnou plochu, změnit dispozici a přinést do interiéru co nejvíce přirozeného světla.
Foto: Pavel Barták, Kamkab!net
Rekonstrukce s odkazy na dobu minulou
Stavbu chtěli majitelé zachovat co nejnižší, proto navýšili užitnou plochu částečným zastavěním dvorku novou jednopodlažní přístavbou. Hmotově zůstal patrný původní objekt, od nové části pohledově oddělený. Původní vnitřní zdivo bylo odstraněno, celý interiér se vyčistil a podlahy se výškově srovnaly. Blízkost skalní stěny způsobuje, že se slunce dostává k domu pozdě, proto bylo nutné jej co nejvíce prosvětlit, což se podařilo díky velkým proskleným plochám hliníkových oken Schüco nebo elektricky ovládaným střešním oknům VELUX. Původní část objektu architekti hmotově sjednotili a zjednodušili tím, že jsou přístavky nově ukončeny plochou střechou. Šikmá střecha je pokryta plechem v antracitové barvě, která odkazuje na někdejší použití černých asfaltových pásů jako krytiny u původních nouzových domků. Celý původní objekt byl zateplen minerální vatou a nově omítnut. Nová přístavba je celá řešena s plochou střechou, stěny jsou sendvičové, kdy pohledové části do exteriéru tvoří vyzdívka z plných pálených cihel, doplněných o pohledové betony (sokl, atika), které vybíhají do dvora v přestřešení nad venkovním sezením. Ploché střechy jsou pojaté jako zelené extenzivní, nad novou přístavbou doplněné o malou pobytovou terasu. Vnitřní zdivo, dozdívky apod. jsou z broušených keramických tvárnic.
Foto: Pavel Barták, Kamkab!net
Interiér plný světla
Vstup do domu byl přesunut do nové přístavby s co nejmenší konstrukční výškou 2,3 m. Na vstup navazuje chodba, kterou se dá projít domem do dvora, hned za dveřmi je technický kout, na druhé straně pracovna. Před dveřmi do dvora se chodba stáčí podél krytého venkovního sezení a míří do původního objektu. Podél této zdi je knihovna, v níž jsou umístěny dveře na samostatné WC a do koupelny. V části pod sedlovou střechou je obývací pokoj s jídelnou. Prostor je velkoryse otevřen do střechy a kromě prosklené plochy z hliníkového HS portálu je prosvětlen i shora, dálkově ovladatelnými střešními okny s vnitřním i vnějším zastíněním. Navazuje kuchyňský kout, z nějž lze vejít do šatny a po schodišti do ložnice s velkoplošným hliníkovým oknem Schüco, které zároveň zpřístupňuje vegetační střešní terasu. Ložnice se vikýřem otevírá ke skalní stěně lomu. Z obývacího pokoje vedou dveře do dětského pokoje pro tři malé děti, které mají k dispozici i malé vnitřní atrium, sevřené mezi okolními domy, do něhož ústí sedací okno ze strany obývacího pokoje.
Foto: Pavel Barták, Kamkab!net