Ve svahu nad Vrchlabím vznikl nový bungalov, který si majitelé nechali postavit, aby v něm mohli se vším komfortem trávit tu druhou, poklidnější část života. Důvěru u nich získalo architektonické studio DMAE Architects, které se chopilo projektu.
Majitelé bydleli původně v domě, který jim po odchodu dětí začal být zbytečně velký. Chtěli tedy něco menšího a blíž k dětem. Kousek za Vrchlabím zakoupili parcelu se zbytky jabloňového sadu a s velkým starým domem se stodolou.
Foto: Tereza Práchenská a Nicoll Šiková
K demolici nevyhovujícího domu získali povolení, a tak nebránilo nic tomu, začít stavět na mírně svažitém pozemku s krásným výhledem na Vrchlabí. Majitelé chtěli mít se stavbou co nejméně starostí, a tak dali plnou důvěru a volnou ruku architektům z DMAE Architects.
Foto: Tereza Práchenská a Nicoll Šiková
Slovo autorů
Manželský pár neměl o vzhledu domu žádnou konkrétní představu, chtěl si udělat radost na stáří a dožít v hezkém bezbariérovém domě, který bude blíž k jejich dětem. Po několika schůzkách jsme si udělali vizi o vkusu majitelů a o jejich způsobu života. Na základě toho jsme navrhli tento bungalov.
Foto: Tereza Práchenská a Nicoll Šiková
Protože se parcela nachází na hranici pásma, kde podle územního plánu nad ní mohou být stavěny jen domy venkovského charakteru, ale pod ní už mohou stát městské domy, mohl vzniknout moderní dům. Zároveň jsme ale chtěli, aby dům navazoval na obě tyto stylové linie a přirozeně zapadl do terénu. Usazení bungalovu také hodně vycházelo z morfologie terénu, kterou jsme chtěli dodržet.
Foto: Tereza Práchenská a Nicoll Šiková
Aby dům respektoval přirozený terén louky, která tam byla, usadili a natočili jsme ho trošku jinak, než byl původní dům. Terénních úprav tedy nebylo mnoho, akorát se zpevňovala a lehce zvedala zídka, aby mohla vzniknout severní terasa. Co se týká barevného pojetí domu, chtěli jsme mu dát nějaký tradiční prvek. Vyšlo nám z toho dřevěné peření, což je obkládání tradičním způsobem používané v horských oblastech. Zároveň měla být stavba ekonomická, takže jsme věděli, že nebudeme dům obkládat celý, ale jen část s garáží a zázemím pro hosty. Černé obložení dělá protiváhu té jednoduché bílošedé hmotě domu. Šperkem, který zdobí dům, je dřevěný vyřezávaný paraván, který funguje jako natáčecí slunolam.
Foto: Tereza Práchenská a Nicoll Šiková
Od vchodu k ložnicím
Bungalov je rozdělen na třetiny, z čehož tu největší tvoří dlouhá bílo šedá stavba, na niž navazuje třetina obložená dřevěným peřením. Majitelé primárně obývají větší hlavní část domu, v menší černé je garáž a zázemí pro hosty. Jedná se o zděnou cihlovou stavbu s litými filigránovými stropy, střecha je dělaná jako příhradové nosníky, kdy se nevyužívá krov jako takový.
Foto: Tereza Práchenská a Nicoll Šiková
Vchází se skrytým vstupem vedle garáže, to hlavně z důvodu sněhových podmínek, kdy tady běžně napadnou i dva metry sněhu. Pokračuje zádveří a chodba vedoucí k pokojům pro návštěvy. Další krátká chodba vede do obývacího pokoje s kuchyní. Z tohoto prostoru se po obou protilehlých stranách dostanete prosklenými velkoformátovými okny ven. V této části je ještě koupelna pro hosty, WC, technická místnost a za kuchyní spíž. V poslední soukromé části domu jsou dvě ložnice a velká koupelna.
Foto: Tereza Práchenská a Nicoll Šiková
Technické údaje
Typ domu: bezbariérový nízkonákladový zděný bungalov
Užitná plocha domu: 270 m2 včetně garáže
Stavební materiál: cihly Heluz
Střešní krytina: Folie Dekplan
Vytápění – podlahové topení, tepelná čerpadla země-voda, dva vrty
Okna – truhlářství JON
Podlahová krytina: dřevěná třívrstvá podlaha
Projekt a realizace: DMAE Architects
Autoři
Ing. arch. Alžběta Vrabcová,
Ing. arch. Pavel Dostál
Jsme mladý tým architektů, silných osobností s osobitým přístupem k návrhům. Během naší práce diskutujeme, souhlasíme i nesouhlasíme, bojujeme, prosazujeme se, prostě si to užíváme. Máme za sebou více jak deset let zkušeností s návrhy a realizacemi. Jsme připraveni se vám plně věnovat. Chceme, aby jste zažili ten skvělý pocit, když začnete z ničeho vytvářet něco. Pojďte se s námi seznámit...