Architektonické studio Artikul se ujalo rekonstrukce bytu v rohovém historickém činžovním domě v pražských Holešovicích. Výzvou pro architekty byla i jeho výchozí nevyhovující dispozice s průchozími pokoji. Problém vyřešili rafinovaně a atraktivně.
Když do projektu architekti vstoupili, byt měl ve vlastnictví nový majitel, který z něj chtěl vybudovat moderní a více funkční prostor. Výchozím stavem byl vybydlený byt s uživatelsky nešťastnou dispozicí, která nabízela průchozí pokoje. V bytě také chyběly úložné prostory. Majitel si přál vytvořit moderní bydlení pro pár s tím, že by v bytě měl být i prostor pro práci z domova.
Foto: Lukáš Hausenblas
Chodba všechno změnila
Byt nebyl v dobrém stavu, takže se toho moc zachovat nepodařilo. Přesto se ale architekti snažili, aby si byt i po důkladné rekonstrukci zachoval atmosféru historického činžovního domu, a tak použili tradiční materiály a prvky.
Foto: Lukáš Hausenblas Na podlahu se pokládaly dřevěné dubové parkety, repasovala se špaletová okna a některé dveře i s kováním, mezi stropem a stěnami se vytvořily fabiony (obloučky) a instalovaly se žebrované retro radiátory. Zásadně bylo ale potřeba změnit dispozici. Po vybourání většiny nenosných příček vznikl polygonální prostor obvodových stěn s mnoha různými úhly. Množství těchto úhlů brali architekti jako benefit a vybudovali v bytě nepravidelnou a lomenou chodbu, z níž vedou dveře do jednotlivých pokojů. Touto zásadní úpravou vznikla dispozice 3+kk, přičemž hlavní obytná místnost s kuchyní jídelnou a obývákem je situovaná do nejhezčího prostoru v nároží domu s okny do tří stran. Hlavním dominantním prvkem v bytě je lomená nábytková stěna na celou výšku bytu, která prochází z jedné strany chodbou až do obývacího pokoje. V tomto vloženém bloku z bělených MDF desek jsou rafinovaně ukryty úložné prostory, komora, skryté dveře do ložnice a pracovny, taktéž rozvody pro audiovizuální stěnu v obývacím pokoji.
Vestavba i solitéry
V interiéru najdete moderní vestavěný nábytek vyráběný na zakázku podle návrhu architektů, ale i kousky nábytku převážně v retro stylu, které si majitelé sehnali v bazarech. Tím i hezky navázali na koncept architektů a dali bytu osobitou dobovou atmosféru. Praktický nábytek zde představuje dýhovaná nábytková stěna, které odděluje ložnici od šatny. Do vestavby je umístěna i bílá kuchyň skládající se částečně z korpusů pořízených v IKEA a dalších dílů vyráběných na míru. Obývací stěnu tvoří dva nad sebou zavěšené policové moduly. Televizi nahrazuje projektor a sjížděcí plátno ukryté v horním modulu. V koupelně je opět úložný nábytek vyrobený na míru a jde o umyvadlovou skříňku a zrcadlovou stěnu, která koupelnu opticky zvětšuje. V bytě najdete ještě jeden zajímavý prvek, který ozvláštňuje dlouhou lomenou chodbu. Je jím obraz vytvořený z obnažené a zakonzervované původní omítky, doplněný galerijním osvětlením.