Využít genia loci původní městské zástavby a zároveň navrhnout současný interiér pro vlastní rodinu, kterou vystihuje neformálnost a hravost. Taková byla představa o podobě bytu designérky Jany Pařízkové v Praze na Letné, jenž byl na začátku rekonstrukce ve stavu white walls.
Ráda pracuji s různými texturami, vzory a barvami. Chtěla jsem, aby celý byt byl na jednu stranu kompaktní, ale ne fádní. Mám ráda hravost a pestrost,“ říká Jana Pařízková. A pohled do jejího bytu na Letné jí dává za pravdu. Kompaktní, ale nápaditý interiér vytváří vlídný soulad, jednotlivé prvky se vzájemně doplňují a emoce rozehrává pestrá paleta vzorů a textur. Hravost designérku provází i v navrhování nábytku – téměř veškeré vybavení je totiž autorské, včetně jídelního stolu, postele či pohovky.
Foto: Vojta Herout
Co byla výchozí myšlenka, s níž jste začala svůj byt navrhovat?
Především jsem musela pracovat s tím, že byt se nachází ve starém činžovním domě se špaletovými okny a vysokými stropy. Nechtěla jsem to všechno popřít a ignorovat a pustit se do nějaké ultra moderny v minimalistickém pojetí. Ani nebyl důvod, sama mám starou zástavbu moc ráda. Nechtěla jsem ale ani vytvářet nic historizujícího, konzervativního nebo elegantního, protože taková naše rodina není. Proto jsem se pustila do kombinace tradice a soudobých prvků.
Foto: Vojta Herout
Nejen váš letenský byt, také většina vašich dalších interiérů je charakteristická určitou hravostí a širokou barevnou škálou...
Řada lidí přistupuje k vlastnímu bydlení s utkvělou představou, že vzory a barvy se časem okoukají, a byty pak působí jako přes kopírák: bílá, šedá, béžová a trošku dřeva. Což mi přijde škoda. Když jde člověk na výstavu, do divadla nebo míjí hezké domy, také nehledá pouze neutrální tóny. Důmyslně propracované obrazy nebo scénografie se také časem neokoukají, stejně jako promyšlený interiér plný barev a textur. Proto do každé místnosti či kusu nábytku přidávám nějakou rafinovanost. Třeba skříňky pod umyvadlem nebo noční stolky nejsou jen z hladké dýhy, ale mají profrézované proužky, aby vznikla textura, která přidává věcem, a tím i celému interiéru určitou hloubku.
Foto: Vojta Herout
Jak se dá docílit souladu za použití celé řady obkladů, barev a textur?
Souhlasím s tím, že ne vždy se snaha o kombinace různorodých světů musí povést. Považuji to za náročnou disciplínu, přesto mě baví kombinovat zdánlivě nekombinovatelné. Mimo jiné je třeba úzkostlivě dbát na detail, protože i malá nepozornost může mít vliv na celek, může ho úplně rozhodit. Na druhou stranu ale neříkám, že bílo-černé nebo bílo-béžové interiéry jsou špatně. Jen nechci, aby takové byly všechny. Sama občas pracuji i v těchto polohách. Vždy jde o kontext. A protože život sám je pestrý, věřím, že do interiérů určitá forma hravosti patří.
Foto: Vojta Herout
Studio Jana Pařízková
Studio interiérového designu Jany Pařízkové se zaměřuje na odvážné a hravé interiéry, často plné barev a překvapivých kombinací. Důraz klade na provedení detailu. Spolupracuje s prověřenými dodavateli a řemeslníky a bezchybnou realizaci si bedlivě hlídá. Studio pracuje komplexně a v souladu s přáním a požadavky klientů. Životní styl svých zákazníků dokáže smysluplně a kreativně zpracovat od prvotní skici do poslední kachličky.