Rekonstrukce malometrážního bytu, za kterou stojí architekti Alexander Malinin a Anastasia Ševeleva, potvrzuje, že za málo peněz může být hodně muziky. Vsadili na alternativní řešení, vintage styl a nebáli se vydat ani na bleší trhy.
Architektonické duo INT2 Architecture patří do mladé ruské generace průkopníků globálního designu. Svou prací, aniž by se jednalo o jakýkoli záměr, vyvracejí mýty často spojované s východními interiérovými trendy, jakými jsou například přehnaná zdobnost, korpulentní tvary, čalounění brokátem a jinými výraznými textiliemi či detaily ze žlutého zlata. V tomto konkrétním případě architekti dostali zadání vytvořit na malé dispozici prostorný apartmán, který bude určen především k pronájmu. Limitující byla nejen velikost bytu, ale také rozpočet. I proto se autoři rozhodli využít materiály, které nabízejí snadné renovování, a to včetně nábytku, který již byl zrestaurován a nebo v budoucnu může být. Doménou architektů Alexandera a Anastasie je právě repasování a restaurování, díky kterému vznikl skutečně nevšední interiér za neodpovídající rozpočet.
Foto: ARCHIV INT2 ARCHITECTURE
„Z frcu“
Autoři ušetřili nejen na zařízení, ale především na dokončovacích materiálech. V interiéru lze vidět lakované stěny bez vyrovnání, otevřené vedení, betonový strop či malované dřevěné podlahové desky. Do základu použili nekonvenční kusy nábytku. Jedná se například o průmyslové kovové skříně na chodbě namísto šatníku, průmyslové nerezové stoly a police, které se obvykle používají v profesionálních kuchyních v barech či restauracích, a pracovali se svařovaným nábytkem. V závěru dokončovacích prací jako třešničku na dortu využili staré předměty nejen z lokálních bleších trhů a různých on-line aukcí. Jedná se třeba o jídelní židle, dřezy či menší dekorace. I pro architekty byla realizace i samotný výsledek výzvou a zážitkem současně.
Foto: ARCHIV INT2 ARCHITECTURE
architekti
Alexander Malinin a Anastasia Ševeleva
Studio INT2 Architecture
„U této realizace jsme poukázali na možnost pracovat s alternativnějšími materiály. Využili jsme materiál Greyboard. Jen pro představu čtenářů: jedná se o šedou lepenkovou desku ze 100% recyklovaných vláken, do kterých se přidává škrob pro dosažení maximální pevnosti. I díky tomu jsme dokázali dodržet daný rozpočet,“ komentuje architektka Anastasia Ševeleva detaily realizace moskevského apartmánu s názvem AM2.
Foto: redakce