Po bydlení na rušné třídě si rodina vybudovala oázu klidu a pohody v klidnější části města a v domě, který je „chytrý“ a přívětivý k nim i k přírodě.
Když začala Dita spřádat plány na nový dům, Pavel ještě vůbec netušil, co se jí honí hlavou. Přesvědčit ho ale nedalo Ditě velkou práci, protože argumenty byly jasné a pádné. Bydlení v centru Brna u frekventované silnice začínalo být pro rodinu s dorůstajícími dětmi nepohodlné, vypustit děti samotné ven nepřipadalo v úvahu a venčení psa bylo také komplikované.
Foto: Lukáš Hausenblas
Shodli se tedy na změně a začali hledat vhodnou lokalitu v klidnější části města a tak daleko, aby nemuseli dojíždět za prací a rozvážet děti. Ideální místo našli v nově rostoucí brněnské čtvrti, kde byla možnost koupit dům ve fázi hrubé stavby. Vyhovovala jim lokalita i dům, do jehož dispozice bylo možné ještě zasáhnout a přizpůsobit si ho lépe vlastním potřebám.
Dispozice na míru
Se zařizováním měli manželé už své zkušenosti z předchozího desetiletého bydlení, ale shodli se na tom, že si tentokrát najmou architekty a oslovili firmu Kyzlink Architects. S architekty se pak pobavili o tom, jaké jsou jejich zkušenosti s typem interiéru, který si odžili, a co očekávají od toho nového. Dříve se jim líbil velmi moderní styl, který jim ale teď připadal příliš studený.
Foto: Lukáš Hausenblas
Stali se totiž majiteli roubené chalupy, kterou mají zařízenou celou ve dřevě a v přírodních materiálech a zjistili, že žití s těmito materiály je jim nejbližší. Tak se začali i ve městě přiklánět k přírodnímu stylu a z toho vyplynul i směr, jímž se chtěli při zařizování ubírat. S tím přišli za architekty a nastínili jim, že by chtěli světlý a pokud možno co nejvíce otevřený interiér, aby mohli žít co nejvíc ve spojitosti se zahradou. Podle toho architekti navrhli řešení s úplně jinou dispozicí, která majitelům vyhovovala. Stěžejní bylo také vyřešení úložných prostor, protože rodina je hodně sportovně založená a ke svým aktivitám potřebuje spoustu propriet.
Foto: Lukáš Hausenblas
Chytrý a ekologický dům
Co se týká špičkového technického vybavení, které dům řadí do kategorie „chytrých“, na tom má největší podíl Pavel. Původně chtěl mít jen dálkově ovládané vyhřívání bazénu, zatahování žaluzií a ovládání topení, ale když se začal projekt rozpracovávat, zjistilo se, že bude nejvýhodnější, udělat všechno na principu chytré elektroniky. V domě tedy vše řídí počítač, s nímž se komunikuje přes aplikaci v mobilním telefonu, a lze ovládat osvětlení, zavlažování, topení v krbu, vytápění, chlazení, zabezpečení, závlahy atd.
Foto: Lukáš Hausenblas
K dokonalosti je dotažené chlazení v patře domu, kde jsou chlazené stropy navíc doplněné výměnou vzduchu pomocí rekuperace. Na rozdíl od klimatizace je to velmi příjemný způsob sloužící k čisté a energeticky nenáročné výměně vzduchu v místnostech bez jakéhokoli průvanu. Druhým Pavlovým vylepšením je sklep, který Dita nazývá atomovým krytem. Kvůli potřebě úložného místa na sportovní potřeby, ale i potraviny ho nechal Pavel vybagrovat v zemi pod pergolou.
Foto: Lukáš Hausenblas
Dita s taktovkou
Při vybavování domu se plně realizovala Dita, která pracuje v Design Gallery Toka jako prodejce nábytku, a tak má přehled o tom, co je kde k mání. Hodily se jí i zkušenosti z žití v Itálii, kde si oblíbila italský design. Pavel byl hodně vytížen technickou částí stavby, a tak dal Ditě volnou ruku. Na vkusu se oba shodnou, takže se vším souhlasil. Dokonce ji i překvapil a lustr od firmy Flos, o kterém snila, jí koupil k výročí. Teď je svítidlo onou třešinkou na dortu a všichni, kteří sedí u stolu, se mohou kochat pohledem do „zahrady“ uvnitř stínidla.