Být uprostřed přírody, a přitom v náruči komfortu a moderního designu.
To všechno poskytuje mobilní obytný kontejner KEBIN. Na podlahové ploše
15 m2 se nachází vše, co člověk k útěku od každodenního shonu potřebuje.
Obytný kontejner KEBIN je zaparkovaný u rybníka nedaleko obce Ondřejov na Pelhřimovsku. I když má vnější rozměry jen 2,6 × 7 metrů, disponuje netušenými možnostmi. Má ložnici s nekonečným výhledem a otočným krbem, kuchyňský kout, koupelnu s toaletou a sprchou a dvě malé terasy.
Foto: Tino Kuskunis a Jiří Alexander Bednář
Navzdory předsudkům o mobilheimech tak vyslyší požadavky na komfort, a navíc dokonale vyjde vstříc i nárokům na design. Tento luxusní obytný kontejner umí být díky podvozku s koly i mobilní. Jeho rozměry byly záměrně uzpůsobeny tak, aby bylo možné jej jednoduše transportovat po silnici. Co se týká jeho umístění, na mobilheimy se nevztahují klasická stavební povolení, většinou jim postačuje územní souhlas. KEBIN je tak možné situovat klidně v horách i uprostřed přírody, avšak pouze na zastavitelnou parcelu – není tedy možné ho umístit například do lesa. Z důvodu snadného přístupu k vodě je ideální zaparkovat ho na parcelu se studnou.
Foto: Tino Kuskunis a Jiří Alexander Bednář
Ve znamení kontrastu a jednoduchosti
KEBIN své pojmenování získal fonetickým přepisem anglického slova cabin, přičemž se do názvu promítla i architektova přezdívka z mládí – Keb, vzniklá otočením jeho příjmení. Na celém projektu KEBIN spolupracoval Jan Bek se stavitelem Stanislavem Líkařem, majitelem stavební firmy 4interior&tiles.
Foto: Tino Kuskunis a Jiří Alexander Bednář
Kontejner zvenčí zaujme tmavě mořeným modřínovým obkladem. Díky němu pohledově přirozeně zapadá do okolní přírody. Celému kontejneru pak dominují velkoformátové prosklené plochy, které mají za úkol vizuálně propojit exteriér s interiérem. Vstupy interiéru tvoří boční protilehlá okna, která jsou zcela výsuvná do strany. Z čelní strany je pak KEBIN vybavený panoramatickým oknem, jež poskytuje nekonečný výhled na rozlehlý rybník přímo z prostorného dvoulůžka. Díky tomu se jako první pohled po probuzení naskytuje uchvacující sluneční třpyt odrážející se na hladině vody. Toto centrální okno je ale pro maximalizaci soukromí možné zvenčí zakrýt otočnými okenicemi.
Foto: Tino Kuskunis a Jiří Alexander Bednář
Celý interiér se nese ve znamení multiplex březové překližky, která svým světlým odstínem a klidnou texturou dřevodekoru působivě kontrastuje s vnějším tmavým obkladem. Překližka byla zvolena proto, že přírodní dýha ve světlém odstínu opticky zvětšuje celý prostor. Zároveň má skvělé vlastnosti, co se týká pevnosti a odolnosti. Její působivá jednoduchost navíc vyvolává velmi přirozený dojem. Součástí interiéru je kuchyňský kout s lednicí i dvěma plotýnkami na plyn a také samostatná koupelna s teplou sprchou a chemickou separační toaletou. I koupelna má dostatek přirozeného denního světla díky střešnímu světlíku.
Foto: Tino Kuskunis a Jiří Alexander Bednář
Kování v souladu s konceptem
Koupelna je od zbytku interiéru oddělená dveřmi z překližky, které architekt vybavil systémem Magnetic od českého výrobce M&T. Vybral ho proto, aby byl uvnitř zachován princip maximální jednoduchosti. K ovládání postačuje minimalistické madlo a celý systém Magnetic funguje ryze na principu magnetické síly. V tom spočívá jeho dokonalá jednoduchost. Do dveřního křídla jsou zabudované magnety a do zárubně jejich protikus. Když se k sobě obě části přiblíží, dveře se plynule dovřou a drží v zárubni, aniž by se vysunula střelka, která by je mechanicky zajistila. K otevření dveří tak stačí jednoduše zatáhnout za madlo. Pro ovládání dveří autoři zvolili subtilní madlo YES! ve verzi s WC/koupelnovým uzamykáním integrovaným přímo do jeho konstrukce. Díky černému titanovému povrchu madlo kontrastuje se světlým dekorem překližky. Kování současně odpovídá jedné z hlavních myšlenek celé stavby – udržitelnosti.
Foto: Tino Kuskunis a Jiří Alexander Bednář
Soběstačné řešení
A s odkazem právě na udržitelné bydlení se autoři projektu Jan Bek a Stanislav Líkař rozhodli KEBIN připravit na principu off-grid, tedy tak, aby byl energeticky soběstačný bez potřeby připojení na inženýrské sítě. Na střeše jsou fotovoltaické panely, díky kterým KEBIN čerpá energii výhradně ze slunce a ukládá ji do baterie. Ukazatel jejího stavu se nachází na boku šatní skříně. Energie z fotovoltaických panelů bohatě vystačí na osvětlení, chod lednice i ohřev vody. K zatápění v zimních měsících pak slouží otočná krbová kamna na dřevo. Kontejner je zateplený, takže v zimě neuniká teplo ven a v létě se interiér nepřehřívá.
Foto: Tino Kuskunis a Jiří Alexander Bednář