Starý pavlačový činžák v pražské žižkovské zástavbě měl sice svoji atmosféru, ale byl v tak dezolátním stavu, že ho musel developer podrobit opravdu důkladné rekonstrukci, a to od sklepa až po půdu, kde se navíc dělala i nástavba.
Celý objekt chtěl developer využívat ke komerčním účelům a zrekonstruované byty pronajímat. S projektem se po opětovné úspěšné spolupráci obrátil na architektku Veroniku Pánkovou. Znal její práce a už věděl, co od ní očekávat. Zadání bylo navíc podobné předchozím projektům, tedy vytvořit nekonfliktní interiéry, které nejsou extravagantní, nemají výrazné barvy a nic, co by mohlo budoucí nájemníky rušit.
Foto: Jakub Pelnář
Slovo architektky
V rámci kompletní rekonstrukce se měnila i dispozice celého domu. Protože majitel chtěl byty pronajímat, na každém patře se z bytů vytvořilo několik garsonek, které jsou pro tyto účely výhodnější. To je i náš případ, kdy se jeden byt předělil napůl a vznikly dvě garsonky s dispozicí 1+kk s užitnou plochou 28 metrů čtverečných. Vzhledem k neutěšenému stavu objektu se v bytech nedalo zachovat nic původního. Přesto jsem chtěla udržet původního ducha domu, a tak jsem se snažila do objektu začlenit alespoň několik tradičních prvků, které jsou pro dům typické. Proto se do interiéru pokládaly parketové podlahy, dělaly se repliky vchodových dveří a kvůli požadavku památkářů také nová okna s původním vzhledem. Historizujícím prvkem jsou i štukové lišty, které lemují mírně snížený podhled, jenž se dělal kvůli rozvodům elektroinstalace. Požadavky od developera byly pro mě celkem standardní, a to vytvořit bydlení, které se bude líbit všem. Proto jsem vybírala především tradiční materiály a neutrální barvy. Na podlaze jsou položené nové dubové parkety, které jsou pro starší činžovní domy typické. Nábytek je vyráběný truhlářem na míru z masivního dřeva. Umělé materiály jsou využité pouze v podobě kompaktního laminátu na pracovních deskách. Kámen nebylo možné použít vzhledem k jeho vysoké ceně a požadavku na nižší náklady. Kuchyňská dvířka jsou pokrytá fólií na frézovaném podkladě. Barvy jsou v celém interiéru neutrální, aby si je mohli budoucí nájemníci libovolně doplnit třeba dalšími barvami. Koupelna je obložená keramickými obkládačkami v imitaci mramoru, pořízenými ve studiu Archtiles, umyvadlová skříňka je vyráběná na míru od truhláře. Zajímavým a výjimečně ne původním prvkem jsou industriální kovové dveře mezi předsíní a hlavní obytnou místností. Dávaly se kvůli prostupu světla do chodby.
Foto: Jakub Pelnář
Ing. arch. Veronika Pánková
Ke každé zakázce přistupuji individuálně. Ráda překvapím novým řešením, odlišným pohledem na věc, nic ale nelámu přes koleno. Naslouchám vašim přáním a především chci, aby vás spolupráce bavila. Důležitá je pro mě finální spokojenost klientů a pocit z dobře odvedené práce.
Foto: Jakub Pelnář