V záplavě šedobílých interiérů developerských novostaveb působí tento byt pro mladou rodinu doslova jako zjevení. Na první pohled byste nevěřili, že tato oáza barev, jemnosti a oblých tvarů se nenachází v zahraničí, ale nedaleko od Brna.
Architektka Iveta Křížová prozradila, že i přesto, že majitelé velmi rádi cestují, zadání nevyšlo ze zahraničních inspirací. První setkání probíhalo u klientů doma v minimalisticky řešeném interiéru. Chtěli do svého nového domova něco odlišeného a rozhodně se nebáli barev.
Foto: Tomáš Slavík
Jak znělo zadání majitelů?
Majitelé vyjádřili přání sjednotit povrchy respektive dekory na podlaze a dveřích, které byly dané developerem, s cílem vyhnout se tomu, aby interiér působil příliš sterilně a jednoduše, což byl malý opak oproti většině klientů, kteří obvykle preferují čistotu a minimalismus. Bílá a černá barva by nás opět vedly na cestu nudy a sterility, proto barevnost byla klíčovým prvkem našeho konceptu, který měl reagovat na to, abychom z bytu v novostavbě nedělali srub ani chatu s přemírou dřeva. Navíc trend barev nabízí velmi zajímavé možnosti, což se slučuje s tím, že se snažím navrhovat současné a svěží věci.
Foto: Tomáš Slavík
Co všechno jste mohla v interiéru developerského projektu ovlivnit?
Museli jsme se přizpůsobit neměnným nebo obtížně ovlivnitelným tzv. standardům. I přesto, že dispozice, proporce a velikost místností a oken byly dány a výběr podlahy a dekorů dveří byl omezen na pouhých několik vzorků, dokázali jsme vytvořit plynulý průchod ze vstupního zádveří díky umístění skrytých posuvných dveří, které interiér nijak nezatěžují. Značnou výzvou se stal obývací pokoj, jenž v podstatě slouží jako vstupní hala, odtud vedou čtyři dveře, průchod do kuchyně a dvě prosklené stěny směřující na terasu. Díky šikovnosti našeho dodavatele jsme úspěšně zrealizovali nábytkovou příčku s malým otvorem, který umožňuje pohled do kuchyně. V původním návrhu developera byl pilíř široký pouze asi třicet centimetrů.
Foto: Tomáš Slavík
Zaujaly mě oblé tvary a velmi tenká pracovní deska v kuchyni...
Tenoučká deska v kuchyni, koupelně a na parapetech u všech oken je vyrobena z velmi praktického a elegantního umělého kamene corian, který se skvěle přizpůsobí jakémukoli tvaru a zkušení řemeslníci z něj vyrobí téměř cokoli. My jsme jeho vlastnosti využili k vytvoření odolných a antibakteriálních povrchů. Na rozdíl od jiných materiálů tohoto druhu a síly lze corian také opravit. Jeho největší hodnotu lze vidět na pracovní desce spojené s dřezem v kuchyni, která je vybroušena v jednom kusu a spojena bez jediné spáry.
Foto: Tomáš SlavíkJaké další materiály jsou v interiéru použity?
Převážná většina dalších materiálu jsou lakované dřevovláknité desky MDF. Lakovaný povrch umožnil vybrat z NCS vzorníku téměř jakoukoli z 1 950 barev, což nám nabízelo širokou škálu možností. Při nanášení laku nevzniká riziko viditelného oblepení hrany, odlupování a barva zůstává konzistentní po celém povrchu. Celkový dojem a provedení působí velmi elegantně. Pro dosažení maximální harmonie jsme nechali na míru vyrobit nábytek, který působí jako kusový, a to hlavně proto, aby korespondovaly detaily jeho provedení a barevnost. Z hlediska velikosti prostoru nebylo vždy nutné využívat veškerý prostor do posledního milimetru, proto jsme si i mohli dovolit nechat některé kousky vyniknout.
Navrhovat interiér celého bytu pro klienty s výjimečným citem pro barvy i estetiku bylo velmi příjemným potěšením. V naší architektonické a projekční kanceláři si neplníme své sny, ale jejich prostřednictvím děláme život našich klientů příjemnější.