V případě jednoho bytu v historickém centru Kyjeva se o dechberoucí proměnu postarala v roce 2020 ukrajinská interiérová designérka Olga Fradina. Navzdory nevelkému prostoru neváhala sáhnout po tmavých barvách v kombinaci se dřevem a etno prvky a vytvořila vizuálně silný interiér.
I tuctový byt může prokouknout. Stačí jej svěřit do rukou tomu správnému člověku a nechat jej dělat, co umí. Činžovní dům, kde se byt nachází, ještě pamatuje sovětský socialismus.
Foto: Yevhenii Avramenko
Na ploše 45 metrů čtverečných vzniklo plnohodnotné místo pro život mladé majitelky módní značky a hip-hopové zpěvačky v jednom. Aby se každé obytné zóně dostalo potřebného množství prostoru, bylo třeba přemístit stěnu, která původně oddělovala koupelnu od vstupní chodby a obývacího pokoje. Tím došlo k rozšíření koupelny i vstupní chodby, kde tak vznikl prostor pro ukládání.
Foto: Yevhenii Avramenko
Na dobře vybavenou chodbičku pak navazuje otevřený multifunkční prostor zahrnující plně vybavenou kuchyňskou zónu i jídelnu, domácí kancelář, šatnu i odpočinkovou zónu připomínající orientální čajový salonek. Ložnice je od hlavní místnosti oddělena už jen těžším závěsem, a ačkoli se může zdát na první pohled trochu malá, vešlo se do ní všechno potřebné – postel, zrcadlo, stolička nahrazující noční stolek i police s věšáky na oblečení. A místo se našlo i na jednu z prací ukrajinského umělce Oleksandra Bogomaze.
Foto: Yevhenii Avramenko
ZAMĚŘENO NA DETAIL
Téměř všechen nábytek, vyjma židlí a pohovky, navrhla designérka Olga Fradina osobně, a to výhradně pro tuto kyjevskou realizaci. Celý koncept je charakteristický využitím přírodních materiálů v kombinaci s velmi tmavými popelavými odstíny.
Foto: Yevhenii Avramenko
Společně s vhodně zvolenými tvary a materiály však byt nepůsobí nijak stísněně. Díky tmavým stěnám i stropu vypadá až nečekaně prostorně. Povrch podlahy tvoří hladký mikrocement, který společně se stěnami a dvířky úložných prostor i kuchyňské linky tvoří efektní pozadí pro použitý nábytek a dekorace s výraznou texturou. Autorský dřevěný čajový stolek, masivní židle s ratanovým výpletem, výrazné dřevěné police, bambusové rolety i hrubý přírodní koberec mají na téměř černé kulise příležitost skutečně vyznít. Olga Fradina s oblibou vytváří nadčasové kombinace zdánlivě neslučitelných stylů. V tomto případě vsadila na neotřelou kombinaci etnostylu s modernismem, protkanou detaily s orientální atmosférou.
Foto: Yevhenii Avramenko
Interiérová designérka
Olga Fradina
Foto: Olga Fradina Interior Design
Interiérům se kyjevská designérka Olga Fradina věnuje přes 15 let a zaměřuje se především na rezidenční prostory. „Pracuji s různými moderními styly, vzájemně je kombinuji a používám detaily z různých kultur. Věřím, že princip fúzování je tím nejpřirozenějším způsobem, jak vytvořit živý a individualizovaný interiér,“ prozradila designérka. V jejích realizacích se objevují i prvky tradičních řemesel a současného umění, na kterém autorka spolupracuje s umělci z různých výtvarných oborů.